Ами ако всичко, което знаем за аутизма, е погрешно?
Ново изследване преобърна общоприетото предположение за аутизма и емоциите

Ново изследване на Арън Далман, асистент по трудова терапия в Училището по здравни професии на университета Рутгерс, оспори тези дългогодишни предположения за хората с аутизъм и емоциите.
„Ами ако всичко, което знаем за аутизма, е погрешно?“ – пита Долман. „Популярната идея, че хората с аутизъм нямат богат, емоционален живот, просто не е вярна."
24 души с диагноза разстройство от аутистичния спектър участвали в анализите на различни въпроси, свързани със състоянието им. За обработка на получената информация е използван изкуствен интелект както и е извършен интерпретативен феноменологичен анализ (IPA), методология за качествено изследване, която изследва как хората осмислят своя опит.
Заключението на учените било безусловно, че хората с аутизъм изпитват сложни емоции и че те често са погрешно измерени и неразбрани. Участниците описали набор от положителни емоции, включително спокойствие, удоволствие и еуфория, и отрицателни емоции, включително чувства на гняв, депресия и разочарование. Често те, независимо дали са положителни или отрицателни, са били „въплътени“ или усетени в телата на участниците.
„Обикновено ставам, ставам много, много тежък, сякаш усещам някаква тежест върху раменете си [и] върху гърдите си. Като че ли съм по-тежък от нормалното, хм, и тогава мозъкът ми се замъглява“. Ето как един участник описва своето преживяване на въплътена емоция.
„Разбирам необходимостта от прилагане на категорични етикети за емоции като „щастлив“ или „тъжен“, но също така знам, че преживяването е много по-сложно от чувствата, свързани с тези думи“, споделя участник по време на проучването. „Бих казал, че има различни нюанси на щастието, както и различни нюанси на тъгата.“
Всички участници съобщават, че емоционалният контакт с хора без аутизъм е особено предизвикателен, тъй като техните емоционални изразявания често се тълкуват погрешно от тези, които са невротипични.
Някои участници съобщават, че се чувстват виновни, когато общуването между тях и неаутистичен човек се прекъсне. Това може да бъде проблематично, посочва Долман, защото може да накара хората с аутизъм да „маскират“ или да потиснат естествените си реакции, за да избегнат стигмата на аутизма.
Изследванията показват, че маскирането от хора с аутизъм е свързано със съпътстващи психични заболявания, включително депресия.
Проучването е публикувано в American Journal of Occupational Therapy.
Още по темата:

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“
В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!
Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни
Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави

Замърсеният въздух е причина за много от случаите на рак на белите дробове
Болестта покосява все повече хора, които никога не са пушили

България е на няколко последни места по преживяемост на болните от рак
Най-ниски показатели отчитаме при лимфома и рак на белите дробове

Тръмп спря парите за операции за смяна на пола на непълнолетни
Защитниците на правата на ЛГБТК обявиха речта, използвана в документа като „ужасяващо неточна, непоследователна и крайна“