„Бебетата имат нужда от Твоето време, не от екранно време!"
Глобален алианс алармира: Екранното време в ранна възраст нарушава развитието на бебетата и малките деца

снимки: iStock
Алиансът се позовава на научни открития от последните шест години, които показват, че екранното време може да повлияе неблагоприятно на когнитивното, физическото и социално-емоционалното развитие на бебетата.
Отчитат се тревожни прояви като:
- забавено речево и социално развитие,
- затруднено емоционално привързване,
- поведенчески промени, включително аутистично-подобни реакции,
- изменения в мозъчната дейност и структура.
Изследванията, на които се позовава алиансът, свързват експозицията на екрани през първата година от живота с по-голяма вероятност за поява на аутистични симптоми и диагноза до навършване на 3 години. Също така, продължителното екранно време измества жизненоважните социални и сетивни преживявания, от които децата се нуждаят за здравословно развитие.
„Техноференция“ – когато вниманието на родителите е погълнато от екран, докато бебето е наоколо – може да причини стрес и да попречи на чувствителната комуникация и отклик между родител и дете.

Екрани, използвани за забавление или успокояване на бебета, могат да доведат до пристрастяване, затруднения в емоционалната регулация и намалена комуникация. Дори когато телевизорът просто звучи във фонов режим, това разсейва бебетата от играта и ограничава речевия контакт с възрастни – фактор, критичен за овладяване на езика.
Много приложения и предавания за малки деца използват манипулативни дизайнерски техники, за да задържат вниманието на децата към екрана възможно най-дълго.
Според д-р Карън Хефлър, изследовател в катедрата по психиатрия към Медицинския колеж на университета Дрексел:„Изследванията ни показват, че екраните отвличат вниманието както на бебетата от хората, така и на родителите от бебетата. Това може директно да повлияе на ранната мозъчна свързаност и механизмите на внимание.“Според д-р Стоян Везенков и д-р Виолета Манолова, Център за приложни невронауки Везенков, България, който е член на GAINING и представителят на България в световния алианс:
„Екраннте, давани на децата до 2 годшна възраст, могат да доведат до развитие на тежка ранна екранна зависимост, която по симптоматика нъплълно покрива симптомите на разстройство от аутистичния спектър (РАС). Лекуването на ранната екранна зависимост води до пълно възстановяване на аутизма.“ (повече тук)По-важните научни изследвания са представени тук.
Какво работи?
Според препоръки, вече приети в редица страни:
децата до 2-годишна възраст не бива да бъдат излагани на екрани, освен при видеоразговори с близки и то под надзор. Макар че три от четири деца под 2 години нарушават тази препоръка, проучвания показват, че когато родителите са информирани, те значително намаляват екранното време.
Алиансът подчертава и икономическите ползи от навременната превенция: по-малко нужда от скъпи терапии за езиково и поведенческо забавяне, по-ниски разходи за образователна подкрепа и по-малка загуба на продуктивност от страна на родителите.
GAINING препоръчва:
- подкрепа за изграждане на ясли и детски градини без екрани,
- създаване на библиотеки за неелектронни играчки,
- национални кампании за осведоменост относно вредите от екраните в ранното детство,
- включване на темата още по време на бременност и при всяка рутинна педиатрична консултация.
GAINING ще разпространи своите глобални сигнали за осведоменост (Awareness Alerts) на 23 април в над 30 държави. Научете повече, изтеглете сигналите и разгледайте ресурсите тук
Глобалният алианс за вдъхновяващо неекранно отглеждане и развитие на бебета (GAINING) обединява специалисти по детско развитие, клиницисти, учени, преподаватели и застъпници с мисията да повишат световната информираност относно жизненоважната необходимост на бебетата от физическа игра и човешко взаимодействие, както и относно рисковете, свързани с редовното и продължително излагане на екрани.
Още по темата:

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш
Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве
Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения
Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията