Тя написа световен любовен хит без дори да се е целувала
Над 700 са изпълнителите на „Besame mucho“

Снимка: Youtube
Името й е познато на малцина, но е сигурно, че почти всеки може да запее най-известната й творба. Тя триумфално се разхожда из страните и континентите повече от 70 години. „Besame mucho“ е сред най-популярните мелодии на Земята днес.
Точната дата на раждане на Консуело Веласкес, правнучката на великия испански художник Диего Веласкес, е неизвестна. Може би 1924-а или 1921-а, или пък 1916-а. Тя е родена в Мексико, в малкото градче Запотлан ел Гранде. Остава пълен сирак рано. Цялата грижа за осиротялото бебе се поема от роднините на майката, които не пестят сили и пари за нейното образование. На четиригодишна възраст Консуело вече свири перфектно на пиано.
На 15-годишна възраст, след като завършва музикално училище в Мексико Сити, където семейството се е преместило по това време, самата Консуело дава уроци по музика, за да не е в тежест на чичо си и леля си. Повече от всичко момичето обича да свири на пиано и да слуша опера.
Една вечер, развълнувана се връща от концерт с творби на известния испански композитор Енрике Гранадос. Вдъхновена от красотата на музиката му, тя на един дъх написва текста и мелодията на най-големия хит на всички времена и народи. Консуело изтананикала сътвореното от нея парче на приятелката си. Тя я посъветвала да я изпрати в местния радиоканал, за да участва в конкурс за млади таланти. Песента спечелила първо място. Звучала почти непрекъснато в ефир.
Девойката била срамежлива и не пожелала да отиде да си вземе паричната награда, помолила приятелката си да го направи. Програмният директор на канала Мариано Рибера Конде поискал жива среща с авторката. Той не подозирал, че всъщност отива на среща със съдбата си. Ще минат само три години и той ще поиска от Консуело Веласкес да стане негова съпруга.
Не след дълго песента с непретенциозна мелодия и думи връхлетява САЩ и до 1944 г. за няколко месеца оглавява една от най-престижните американски класации. През 1946 г. Консуело Веласкес получава покана лично от Уолт Дисни да посети Холивуд. Поразен от красотата на мексиканката, Дисни веднага й предлага главната роля в новия си филм, договор за крупна сума и партньорство в кадър със знаменития Грегъри Пек. Веласкес отказва.
Не била амбициозна, пък и вече се била разочаровала в своя идол Грегъри Пек (който все пак успява да опита флирт за трите й седмици престой във филмовата Мека). В Холивуд Консуело се чувствала не в свои води и искала само едно - да се върне в Мексико възможно най-скоро.
След премиерата на филма на Дисни със саундтрак "Besame Mucho" песента започва триумфалното си шествие по света. Консуело е скромна и неопитна. Отказва много изгодни договори и с годините името й като автор на песента остава в сянка.
Омъжва се за Мариано Рибера Конде, ражда му двама синове (по-късно те стават известни художници в Мексико) и надживява съпруга си с 36 години. През творческия си живот Консуело написва над 200 песни, симфонии и музикални композиции, но никоя от творбите й не може да повтори успеха на първия й импулс.
С течение на времето „Besame mucho“ се превръща в култ, в символ на цяла епоха. Хитът е изпълняван в над 100 държави на 120 езика и има тираж от над 100 милиона - винил и дискове! "Besame Mucho" е изпята от Пласидо Доминго, Луис Армстронг, Елвис Пресли, Франк Синатра и дори "Бийтълс" (общо над 700 изпълнители).
Консуело Веласкес умира през 2005 година от усложнения, възникнали след сърдечен пристъп.
Още по темата:

Лъжата лъже, лъжата управлява, лъжата краде
Гео Милев: Българският народ стои пред неумолимата паст на своето духовно обезличаване и самозаличаване

Нас ще ни погуби свободата, която разрешаваме на другите и на себе си
100 години от рождението на на един от най-големите следвоенни писатели - Фридрих Дюренмат

Спомен за Петя Дубарова - Невинна като детско своеволие
След изненадващата й и загадъчна смърт плъзват различни слухове за причините за самоубийството

Любовта бяга от човешките сърца, хората не са вече братя
71 години от смъртта на Елин Пелин

Уди Алън на 85!
Не стига, че няма Бог, ами я се опитай да намериш водопроводчик в почивен ден

Пандемията завзе и сериалите
Създателят на This Is Us обяснява как коронавирусът и Black Lives Matter влизат с гръм и трясък в 5-и сезон

До последния си миг се борете… Моите победи се крепяха само на това.
95 г. от рождението на великата Мая Плисецкая

Хайде хапчета чудесни, никога да не порЕсна...
На 14 ноември 1907 г. е родена най-нежната разказвачка на приказки Астрид Линдгрен

Най-страшното престава да бъде страшно, когато постоянно се повтаря
Незабравими бисери от „Приказка без край" на Михаил Енде

Животът е като роял: бял клавиш, черен клавиш...капак
Михаил Жванецкий: Роденият да пълзи ще проникне навсякъде

Албер Камю: Който нищо не дава – няма нищо
Важен въпрос е може ли човек да е щастлив и самотен?

„Винаги съм мразел този проклет Джеймс Бонд"
Отиде си Шон Конъри - една от легендите на киното от 20 век

Ние не понасяме хора със същите недостатъци като нашите
Десетте най-често цитирани мисли от Оскар Уайлд

Ст. Стратиев: У нас свестните считат за луди. Още от времето на Ботев.
Българският модел е неунищожаем. С него ще бъде свършено, когато всички отидем в Канада. Както ще бъде свършено и със самата Канада.