Музикотерапия с Димаш Кудайберген
Той е роден с дарбата на лечител. Три психиатрични клиники вече включват песните му в лечението на пациенти.

Въпреки че обикновено не го правя, този път отворих предложението. Видяното и чутото ме порази. До момента не бях слушала глас с такова звучене и диапазон. След като преминах през достатъчно песни от творчеството на Димаш и се разрових в доста форуми, установих, че пътят на хората към него преминава през определени етапи и етапите са еднотипни за всички негови привърженици. Като резултат, както се изрази един от феновете му, човек се сдобива с „еднопосочен билет“.
Но билет към какво?!
Чудото Димаш Кудайберген вълнува толкова силно, че искаш да го слушаш непрекъснато. Въздействието на песните му е толкова мощно, че напоследък лекари от цял свят се съсредоточават върху музиката му.
Започнах собствено проучване.
Зависими към гласа му
Сред източните култури съществува познание за лечение чрез песен и подбрани хора биват обучавани на това изкуство. В западното общество музикотерапията също е застъпена практика. И то не само в психиатричните клиники, а и в такива с педиатрична и онкологична насоченост.
Днес полето на въздействието на музиката е разширено. Преди време например беше съобщено, че служител на водохранилището в София пуска класическа музика в помещенията, разчитайки да активира паметта на водата, доказателства за каквато отдавна съществува
Но защо хората получават облекчение, когато слушат Димаш? Защо много от тях стават „зависими“ към гласа му, както сами определят състоянието си? Въздействието би могло да се определи на няколко нива. Емоционално или психологично, биологично или неврорецепторно, генетично, вибрационно енергийно, а може би и нещо, надхвърлящо стандартното познание.
На първо място, разбира се, е удоволствието от невероятните вокални и артистични дадености на Димаш. Обаянието на неговия глас и начинът, по който преживява всяка песен, за да я извади от душата си и да я даде на публиката. Той буквално омагьосва хората.
Възстановява ДНК?
Познанието на психиатричната наука днес относно генезиса и лечението на това състояние е с насоченост към невротрансмитерите в човешкия мозък и техния дисбаланс. Както дори на широката общественост вече е известно, пониженото ниво на невротрансмитера серототин в главния мозък е една от основните причини за поява на депресия. Нормализирането на нивата на серотонин в невро-синаптичните връзки се асоциира с подобрение на настроението, поради което може да се направи извод, че гласът, песните и сценичното изпълнение на Димаш Кудайберген по някаква причина възстановяват нарушения баланс.
И докато горните две разсъждения са достъпни за моята квалификация, информацията за генетичното въздействие ме изненада напълно. С интерес прочетох статия на руски език, която цитира извадки от научна разработка на руски академик в областта на генетиката. Той е имал хрумването да разположи музикални ноти върху напречните връзки на двете ДНК спирали и е установил, че ДНК „пее“. И не само това, мелодията е уникална и специфична за различните индивиди, а звученето се нарушава по време на болест. Руският учен е наблюдавал как ДНК възстановява своята мелодия под въздействието на песните на Димаш и клетките възвръщат състоянието си на здраве*. Е, това е наистина нещо, което бих желала да видя със собствените си очи! Наличието на вибрационно енергийното ниво само ще отбележа. Не притежавам познания в областта, но не бих могла и да го отрека.
Имаш депресия? Слушай Димаш

Ако си самотен, когато си сам, значи си в лоша компания
Жан-Пол Сартр: Свободата е това, което правим с това, което ни правят

„Белият лотос“: сатира и черен хумор
В последния сезон в хаоса от истории хармонично се вписва и българинът Юлиан Костов

Боб Дилън на 84 г. и Уили Нелсън – на 93 г. ще са на една сцена на 4 юли в Тексас
Пикникът на У. Нелсън за четвърти юли се провежда за първи път през 1973 г.

Ива Сапунджиева ви кани във фантастичния кварцов свят
Духовният пратеник на Земята е изпратен до единственото място във Вселената, където връзката с висшите измерения е изключително силна...

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.
Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Любовта е да отделиш цялото си внимание на друг - без предубеждения и планове
Ричард Чембърлейн си тръгна 2 дни преди да навърши 90 г.

Станислав Лем: „Хората не желаят да живеят вечно. Те просто не искат да умират”
Ако адът съществува, той е компютризиран

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство
Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък
„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза
Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Световни звезди, нов мюзикъл и великолепни камерни концерти ви очакват на сцената на Софийската опера
Вижте програмата за март 2025 г.

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции
„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо
Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“
Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой
193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците