Подкрепете ни!




Списание 8, брой 09/2021 г.

Глутенът: неустоим и опасен!

Той е навсякъде, дори в кетчупа. Приемаме го в пъти повече, а молекулата му отдавна не е същата и вреди


ГЛУТЕНЪТ: НЕУСТОИМ И ОПАСЕН!

Той е навсякъде, дори в кетчупа. Приемаме го в пъти повече, а молекулата му отдавна не е същата и вреди

Мария Бончева

Казват, че никой не е по-голям от хляба и това не е случайно. Житните култури се използват за храна поне от 44 000 г., когато неандерталците в региона на Плодородния полумесец са събирали див ечемик. Благодарение на зърното човечеството преминава към уседнал начин на живот, благоприятствал разцвета на цивилизации и култури. За българите, както и за повечето европейци и северноамериканци хлябът е ежедневно на трапезата от векове. И това е естествено. Пшеницата и останалите зърнени култури са основен източник на протеини и въглехидрати, на фибри, витамини от група В, желязо, витамин Е и др. Защо тогава все повече хора проявяват непоносимост към хляб и тестени изделия? Защо все повече научни изследвания свързват глутена с развитието на хронични и автоимунни заболявания като диабет, ревматоиден артрит, алцхаймер, тиреоидит на Хашимото, че дори и рак? Заедно с родни и международни експерти потърсихме отговорите на тези въпроси.
  • ОСНОВНИЯТ ЗАПОДОЗРЯН. Все повече учени доказват връзката между глутена и хроничните инфекции, автоимунните заболявания, диабет, високо кръвно и куп други болести.
  • ЗАЩО НА БАБИТЕ ИМ НЯМАШЕ НИЩО. Днес консумираме в пъти повече глутен, защото го слагат навсякъде; молекулата му е сериозно променена; в хлебната индустрия няма истинска ферментация, а хората са с отслабен имунитет.
  • ИЗЛЕКУВАНЕТО Е ВЪЗМОЖНО, ПРОДЪЛЖАВА ЕДНА ГОДИНА. Неспецифичната непоносимост към глутена се лекува с диета и пробиотици, които вдигат имунитета в червата. Критични са първите 2 седмици заради умирането на лошите бактерии, обяснява д-р Таня Кадийска, Ръководител е на сектор „Нутригенетика“ към ГМДЛ „Геника“ и Геномен център – България, АД.
  • ИСКАШ ГЛУТЕН? НЕ СИ ВИНОВЕН ТИ. Съществува парадокс, при който човек изпитва желание да консумира точно тези храни, към които има непоносимост, защото организмът отделя ендорфини. Как да се справим с пристрастеността към тестени храни, обяснява психологът нутриционист Илияна Матова.



Важно е не само какво ядем, но и как!

Храни-йога ни учи как да позволим на ефирните частици в храната да изпълнят с енергия фините ни енергийни тела

Елена Толстошеева

Поредната пандемия заплашва икономиката с криза и инфлация, страхуваме се, че ние или наши близки може да се разболеят, че може да бъдем затворени, че децата ни няма да ходят на градина, училище или университет... Но ако погледнем на пандемията не като заплаха, а като шанс да променим светогледа си, можем да потърсим нови източници на озарение. Традиционни, мистични методи, довчера осмивани, пренебрегвани или всявали страх, могат днес да ни научат как да укрепим здравето си, вътрешната хармония (а защо не), да ни направят неподатливи към коронавируса. Така най-голямата заплаха днес като че ли ни зашлевява шамар, за да отворим очи за най-значимите неща, едно от които е Храни-йога. Това е система за правилно хранене, описана в поредица беседи на Омраам Михаил Иванов (ученик на Петър Дънов, който във втората половина на миналия век разпространява учението във Франция).



6 октави любов

Феноменалният казахски певец ни пренася надълбоко и нависоко из ефирните светове

Мария Русева

Има ли нещо в света, за което Америка, Русия, Украйна, Китай и Япония да са единодушни? Краткият отговор е „О,да!“, a дългият е „Това е дарбата на Димаш Кудайберген“. Ако с името не отекват ангелски звуци в ума ви, запомнете го, а след като прочетете тази статия, побързайте да го въведете в търсачката на YouTube (вероятно е някой ден да го крещите). Tворчеството е досег с божественото и това се знае, откакто свят светува, но твърде малко артисти са запазили чист канала, през който ни даряват с неземно изкуство. Човекът, с когото ви запознаваме днес, е не просто музикален идол, той е достоен и за морален и духовен такъв.



Целя се в слънцето

В лошия случай ще попадна сред звездите, казва 32-годишната Рене Карабаш – обичана писателка, режисьорка, сценаристка, носителка на награди за най-добра актриса

Йоана Стефанова

Рене Карабаш е творчески ураган, който се развихря в литературата, киното и театъра. Завършила е Гимназията за чужди езици „Екзарх Йосиф I“, има бакалавърска степен по приложна лингвистика (английски и френски език) от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и магистърска по театрална режисура към НБУ. Стипендиант е в Западен католически университет в Анже, Франция. Тя е писателка, режисьорка, сценаристка и актриса. Създава Писателска академия „Заешка дупка“, където вече 7 години помага на младите да реализират своя талант. Още с първата си кинороля в българския филм „Безбог“ печели награди за най-добра актриса, включително на фестивалите в Локарно, Стокхолм и Сараево. Магистър е по театрална режисура, към Нов български университет. Романът ù „Остайница“ завладя сърцата на читателите, а преводът достигна дори до Франция и Египет. Най-новата книга на Рене е „Писма на Омар до бъдещата му съпруга“.



По гласа ще ги познаете

Много по-важно от това, което казвате, е начинът, по който се изразявате

Д-р инж. Гинка Стоева

В края на 60-те години американският психолог с арменски произход Алберт Мехрабян провежда редица експерименти, от които стига до извода, че 38% от предаваната информация се дължат на интонацията, 55% – на други, невербални сигнали (eзикът на тялото – пози, жестове, мимики, междуличностно разстояние и миризми) и едва 7% - на съдържанието на думите.С други думи, много по-важно от това какво казвате, е как го казвате. Например фразата „Какво мече си само!“, произнесена гальовно, с усмивка, се възприема като нещо приятно, но същите думи, казани строго, могат да прозвучат като обида.



Здраве и красота с козметиката на Руми

Българка предлага чисти продукти, които ежедневно дават резултат и разкриват пълноценно красотата ни

Знаем, че кожата, е нашата естетична визитна картичка; че отразява вътрешното ни състояние и е най-големият орган в човешкото тяло. Но малцина си дават сметка как кожата влияе съществено на здравето ни! Когато използваме непроверена конвенционална козметика, през кожата до кръвообращението ни преминават вещества, които оказват неблагоприятен ефект върху организма.
Натуралната козметика, приготвена и приложена правилно, използва естествени съставки от природата, които са ценни за кожата и са безвредни за организма.



ЗАЛМОКСИС: великият учител на гетите

Той идва от света на мъртвите, за да научи траките как да живеят в хармония с природата, как да лекуват тялото с душата, как да постигнат безсмъртие*

Драгомир Богомилов

Ако се вярва на древните писмени източници, Залмоксис е първата полумитична фигура, свързана с гетите. Има специалисти, които приемат, че неговите идеи са обвързани с концепцията за рая и безсмъртието на душата, много сходно с подобни представи, развити на по-късен етап от християнството.



Сърцето ми бие за Африка

Финансистът Даниел Делибашев зарязва материалния свят заради истинските усмивки на децата от Гана и Уганда, а те му се отблагодаряват с български хора и песни, които „взривиха“ интернет, стигнаха чак до „Гласът на България“

Д-р инж. Гинка Стоева

Някога, някъде там, в малкото селце Црънча, скътано в полите на Родопите, едно момче гледа филми за робството и страданията на цветнокожите в Африка. Сюжетът дълбоко докосва чувствителната му душа. През тийнейджърските години видяното поражда в него неутолимото желание един ден да помогне на тези онеправдани хора. То расте с всеки досег до тъжната им музика, до драматичните сцени в изкуството, с всеки миг на съпреживяване на чуждата мъка. „Защото никой не заслужава път без изход; посърнали надежди; угаснал пламък в очите; сълзи, пълни с болка и отчаяние“, мисли си то.



Последният луд гений

Григорий Перелман пръв реши една от 7-те математически задачи на хилядолетието, а после… отказа наградата от 1 млн. долара

Георги Караманев

Григорий Перелман успя да намери доказателството за прословутата хипотеза на Поанкаре, преди да навърши 40. После отказа някакъв си милион долара и се затвори в своя си свят, без да пуска вътре медиите и славата.



Звезден термометър

Ограничените човешки сетива са почти неспособни да регистрират разликата в цветовете на звездите, но с бинокъл можем да видим разноцветни двойни звезди: синьозлатистата Албирео или жълто-червената Ета Касиопея. На какво се дължат тези красиви комбинации?

Валентин Д. Иванов



Изчезнал зад обектива

След неуморно тичане, полети, преходи в далечни земи Димитър Караниколов забавя ход, открива себе си в другите, а красотата - в преживения миг

Димитър Караниколов е архитект и любител травъл фотограф. Започва да снима покрай архитектурните визуализации, които прави в студиото си MESHROOM. През последните години пътува на специализирани фотографски експедиции в Монголия, Мианмар, Ботсуана, Исландия, Боливия и още много други държави в опит да запечата автентични места и хора, както и непознати гледни точки. Негови кадри са публикувани от National Geographic, Lonely Planet, Fubiz и Designboom. През 2019 г. печели (IPA) International Photography Awards в категория „Травъл фотография“. През 2020 г. става Аerial Photographer of the Year / Fine Art. От 31 август до 6 септември 2021 г. Празниците на изкуствата „Аполония” представиха в Созопол изложбата му „Нечовешки поглед”. Ако и вие сте фен на Димитър Караниколов, можете да го последвате в Instagram: @karanikolov и на www.dimitarkaranikolov.com



Светлината в тунела е от български вагон

След 34 г. пауза в Дряново започва производството на модернии екологични вагони „Сокол”. Ще „летят” от София до Варна

Мария Русева

Вагонен завод - Интерком“ в град Дряново отново ще произвежда български вагони: иновативни, от ново поколение, комфортни, екологични. Със 160 км/ч те ще превозват пътници по линията София - Варна. Планира се още през лятото на 2022 г. да тръгне първата композиция от 6 вагона. А през пролетта на 2023 г. още една, съобщи изпълнителният директор на завода Валери Димитров.



Как древните народи са уловили времето

Гай Юлий Цезар заповядал една година да е с продължителност 445 дни, а Папа Григорий xiii обявил, че след 4 октомври следва... 15-и

Радослав Райков

Въпреки че времето е нематериално, дори и най-древните народи са имали усещане за него и са отбелязвали протичането му по някакъв начин. Започнали са с чертички и кръстове, маркирайки редуването на деня и нощта, светлината и мрака. Но ден подир ден чертичките спрели да вършат работа. Трябвало да се намери друг начин. А той се оказал доста труден. Всъщност на какво друго може да се основава, ако не на деня и нощта? Особено там, където няма зима и лято, няма сезони и всичко изглежда еднакво?
  • ПРАБЪЛГАРСКИЯТ КАЛЕНДАР - НАЙ-ТОЧНИЯТ ОТ ВСИЧКИ. Учени и изследователи се опитват да го възстановят по  оскъдни писмени паметници и разчитайки Каменната колона на Омуртаг, която е с двойно датиране - българско и византийско
Четете още в броя разказа „Аш" на Бранимир Събев, направете умствена гимнастика с нашия тест и вижте каква е подредбата на небесните тела в астрономическия ни календар.
Здраве и красота с козметиката на Руми

Здраве и красота с козметиката на Руми

Българка предлага чисти продукти, които ежедневно дават резултат и разкриват пълноценно красотата ни
Искаш глутен? Не си виновен ти

Искаш глутен? Не си виновен ти

Как да се справим с пристрастеността към тестени храни, обяснява психологът нутриционист Илияна Матова
Музикотерапия с Димаш Кудайберген

Музикотерапия с Димаш Кудайберген

Той е роден с дарбата на лечител. Три психиатрични клиники вече включват песните му в лечението на пациенти.
Д-р Таня Кадийска: Излекуването от непоносимостта към глутен е възможно

Д-р Таня Кадийска: Излекуването от непоносимостта към глутен е възможно

Лекува се с диета и пробиотици, които вдигат имунитета в червата. Критични са първите две седмици заради умирането на лошите бактерии.