Подкрепете ни!




ИсторияЕкатерина Ангелова / 1 ноември 2021

Вера Аткинс – най-влиятелната жена в историята на световния шпионаж

Великата британска шпионка е вдъхновение и за писателя Иън Флеминг

Вера Аткинс – най-влиятелната жена в историята на световния шпионаж
Вера Аткинс е може би най-емблематичната и възвеличавана жена-таен агент в историята на световния военен шпионаж. Тя е вдъхновител не само на редица доброволци, станали част от шпионската мрежа на Великобритания по време на Втората световна война, но и на писателя Иън Флеминг, създал класическата сага за легендарния таен агент Джеймс Бонд.

Вера Мей Аткинс се ражда като Вера Мария Розенберг в еврейско семейство на 16 юни 1908 г. в Галаци, Румъния. Баща й е с германско-еврейски произход, майка й с британско-еврейско потекло.
В младежките си години Вера изучава съвременни езици в Сорбоната в Париж, а по-късно завършва училище в Лозана. След това се записва да учи в секретарски колеж в Лондон. Когато завършва, работи като преводач и представител на петролна  компания в Букурещ. Младото момиче се сближава с антинхитлеристкия посланик на Германия Фридрих Вернер фон дер Шуленбург. Завързва контакти и  с няколко представители на британското разузнаване и антифашистки движения. Разговорите с тях и новите знания, които трупа Вера, запалват пламъка, който ще гори в сърцето й до края на земния й път.

По това време тя живее с родителите си в огромно имение в румънската столица. През 1932 г. обаче баща й, богат бизнесмен, фалира и година по-късно си отива от този свят. След смъртта му (през 1937 г.) Вера и майка й емигрират в Лондон, най-вече заради настъпващия неблагоприятен политически климат на нацистки и антисемитски настроения в страната. Там бъдещата шпионка приема моминското име на майка си и е записана като Вера Аткинс. За сдобиване с британско гражданство по-късно й помагат старите й познайници, с които се среща, докато живее и работи в Румъния.

По време на Втората световна война Вера започва да събира разузнавателна информация за британските власти. През февруари 1941 г. става част от основаната година по-рано тайна британска организация SOE (Special Operations Executive). Тази структура е  известна като „Тайната армия на Чърчил“.

Първоначално Вера Аткинс заема поста на секретарка, но това много бързо се променя. Назначават я на високопоставена длъжност като асистент на полковник Морис Бъкмастър - главнокомандващия френската секция в организацията – секция F. Вера става официално офицер от разузнаването, а по-късно е удостоена с чин лейтенант. Тя се превръща бързо в незаменима част от всичко случващо се в секция F. Натоварена с много отговорни задачи и взема участие във всяко събитие в тайната организация. Интервюира новобранци, вербувани за тайни агенти, включва се дейно в тяхното обучение и планирането  на бъдещите им тайни операции, организира отпътуването им до Франция, подсигурява им терен, където да се настанят, фалшиви документи, оръжия и всякакви други необходими принадлежности. Дори се грижи за облеклото и външния им вид. Отговаря също за заплатите на наемниците и тяхното навременно изплащане. Изпраща повечето от агентите си лично до летищата, от които заминават, за да се убеди, че всичко ще бъде наред. 

Според мнозина шпионката засенчва с действията си дори самия Бъкмастър и тя е смятана за мозъка на повечето осъществявани  разузнавателни операции. Интелигентността й и нюхът към разузнавателните дейности са пословични. Също така тя често успява да разгадае зле кодирани или привидно неразгадаеми съобщения, които дори официалните декодери не можели да разчетат.
Секция F изпраща над 470 действащи агенти във Франция, от които 39 (в някои  източници 37) са жени.

Те са под прякото командване на Вера. Агентите и служителите на SОЕ били представители на различни обществени прослойки и с най-разнообразни професии – от художник, таксиметров шофьор и писател през музикант и интелектуалец, та чак до жокей, готвач, банкер и и т.н. Най-важните  условия, на които всички желаещи да станат тайни агенти трябвало да отговарят, били да говорят перфектен френски език и да са смели. Самата Вера Аткинс казва:
 „Обикновените хора понякога разкриват доста неочаквани силни страни. Тези хора нямаха съмнения относно важността на победата над нацизма. Те поеха рискове, чувствайки, че това е тяхно  задължение; те направиха доброволна жертва”.
Постепенно Вера Аткинс се превръща в най-влиятелната и успяла в работата си жена в историята на световния шпионаж. Често я описват като студена, строга, сериозна и сурова жена. Но всички са единодушни за едно – нейната огромна загриженост и чувство за отговорност към подчинените и колегите й. Тя поддържала постоянна връзка и с близките на своите агенти, като ги информирала какво се случва с тях.

Целите и успешните операции на SOE включват саботиране на военните действия и повреждане на военна техника, използвана от Оста, прекъсване на линиите за доставка на оръжия на  противниците на Великобритания. Това понякога се случва косвено, в други случаи агентите действат директно като се намесват с преки военни действия. Друга важна цел на организацията и нейните агенти е разпространението на пропаганда, отнасяща се до морала на представителите на Оста и морала, царящ в окупираните територии. Тайните агенти провокират омраза и недоволство в окупираните страни, която често довежда до многочислени стачки и гражданско неподчинение, с които Оста трябва да се справи.  



Вера Аткинс остава на поста си в SOE
до края на Втората световна война, когато организацията е разформирована. Но дори и след това тя продължава да е загрижена за агентите си и проследява историята на всеки един от тях. Особено важно за лейтенант Аткинс било да разбере какво се е случило със 118-те агенти, които така и не се завърнали от Франция и потънали в нeизвестност. 14 от тях били жени. В продължение на една година Вера събира доказателства, посещава концентрационни лагери, разпитва немски пазачи, пътува до Франция и Германия, говори с военнопленници, за да проследи съдбата на изчезналите агенти. Тя установява смъртта на 117 от тях, знаейки точно кога, къде и как са били убити от нацистките войници. Единственият нерешен случай е този на таен агент, изпратен в Марсилия с голяма сума пари под ръка. Има две версии за съдбата му, тъй като се знае, че е заложил парите на хазарт. Или е спечелил голяма сума от залагането и е заживял някъде из Франция с парите и фалшивата си самоличност, или е загубил залога и вследствие на това се е самоубил.

Докато Вера Аткинс провежда множество разпити на задържани вражески свидетели, те с възхищение отбелязват, че тя е осъществила най-умелите и продуктивни разпити, които са им правени досега, включитено и Рудолф Хьос, немския комендант на Аушвиц.

През 1987 г.  френското правителство отличава Вера Аткинс като  комендант на Почетния легион – огромно, макар и позакъсняло признание. Тя получава и множество други награди, ордени, отличия и признания, включително и CBE (най-значимият орден на Британската империя), връчен й лично от кралица Елизабет II.

Животът и делото на Вера Аткинс вдъхновяват писателя Иън Флеминг, който създава в писанията си (по-късно се появяват и във филмите) тайнствения герой „М“ и неговата секретарка в поредицата за Джеймс Бонд. Според мнозина М и Мис Мънипени (секретарката му), отразяват с образите си черти, взети от характера и действията на най-великата шпионка на всички времена и нейния шеф Морис Бъкмастър. Самият Флеминг е едновременно журналист и офицер от британското военноморско разузнаване по време на Втората световна война. Много от сюжетите и персонажите в книгите му са базирани на реални събития и лица. Както и в случая, който посочихме по-горе.   

На 24 юни 2000 г. Вера Аткинс си отива от този свят, на 92-годишна възраст. Британската шпионка никога не се е женила и няма деца.

Трейлър на филма A Call to Spy, който разказва за създаването на SOE



Още по темата:

Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена История

Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена

Епопеята при Дойран - нищо не може да спре безумството на храбрите

Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги История

Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги

Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.

„Петте защо“ на Сакичи Тойода История

„Петте защо“ на Сакичи Тойода

Защо е нужно да си задаваме въпроси за мотивите ни

Ти си застъпница на тези, които са в неволя История

Ти си застъпница на тези, които са в неволя

Това пише в житието на Св. Петка Патриарх Евтимий

Възкръсването на България История

Възкръсването на България

България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства

Честит празник! История

Честит празник!

Преди 116 години България става наистина свободна

Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език История

Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език

Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна

Малка Богородица дарява с рожба и здраве История

Малка Богородица дарява с рожба и здраве

За този християнски празник каноничните евангелия мълчат

6 септември – великият акт на Съединението История

6 септември – великият акт на Съединението

Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България

2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата История

2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата

35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път

Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона История

Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона

Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване

...Бягат угоени грешници из курортите на хлад... История

...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...

Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи