Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език
Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна
Снимки: Автора
Поемата „Септември“ на Гео Милев е единодушно призната за един от редките бисери в поезията на българския исторически авангард, е мнението на проф. Джузепе дел Агата. Тя се появява в книжка 7–8 на създаденото и редактирано от самия Милев списание „Пламък“ и през същата година като самостоятелен текст. В условията на „белия терор“ поемата става причина за арестуването и последвалото го на 14 май 1925 г. осъждане на поета на една година строг тъмничен затвор и глоба от 20 000 лева. На следващия ден Гео бива отведен в Дирекцията на полицията, за да бъде по-късно удушен от двама офицери в една от софийските казарми.
На бенгалски език говорят близо 85 милиона души, живеещи в индийските щати – Западна Бенгалия, Трипура и южен Асам. Той е официален държавен език на Бангладеш с население 100 милиона души. Този език е майчин за голяма част от емигрантската индийска диаспора в Обединеното кралство, САЩ и страните от Близкия изток. По данни от 2024 г. близо 290 милиона души по света говорят на бенгалски език. Това го нарежда на пето място в листата на най-говоримите местни езици по света.
След завършване на образованието си, остава да живее и работи в Киев, където и до днес развива активна просветно-публицистична, обучителна и хуманитарна дейност. Превежда поезия от украински, руски, беларуски, български, полски, словашки език на английски и бенгалски. Тя е автор на първия в историята превод от украински език на бенгалски: антологията „Ukraina Alpona – Ukrainskyi Vizerunok“, съдържаща творби на 28 украински поети от древността до наши дни.
Д-р Гхош развива особен интерес към българската история, традиции и обичаи. Научава самостоятелно български език. Създава истински приятелства в България. Превежда от български на бенгалски език избрани стихове на Иван Вазов, Христо Ботев, Елисавета Багряна.
Твърде малко се говори днес за факта, че Гео Милев изпълнява своя воински и патриотичен дълг като по време на Първата световна война воюва при Дойран, където е тежко ранен и изгубва едното си око. Гео Милев развива не само поетични, но художествени и театрални способности. Гео Милев е национално достояние, което трябва да съхраним за идните поколения и да се гордеем.
Още по темата:
Бог винаги отговаря на молитвите, но понякога отговорът е „сигурно се шегуваш“
Джими Картър празнува 100 г.
Възкръсването на България
България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства
В името на патриотизма е извършвано най-страшното насилие през вековете
196 г. от рождението на Лев Толстой
Малка Богородица дарява с рожба и здраве
За този християнски празник каноничните евангелия мълчат
6 септември – великият акт на Съединението
Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България
2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата
35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път
Смирението е велика добродетел, която Господ ни е дарувал
15 август - Успение на Пресвета Богородица
Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона
Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване
...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...
Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи
Военен гений ли е бил Чингис хан или обикновен терорист?
Дръжте приятелите си близо, а враговете си мъртви
Хиляди посрещат извънземни на летище край Русе
Социалният феномен от 11 септември 1995 г. още предизвиква усмивки
В Хераклея Синтика край Петрич откриха огромна статуя
Според ръководителя на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински това е една от най-запазените статуи на територията на България и вероятно е на Хермес