
илюстрация: iStock
В опит да разберат по-добре феномена на лъжата, изследователи от университета в Портсмут направили изследване. Те стигнали до извода, че мъжете са два пъти по-склонни от жените да вярват, че са майстори в измамата и изкуството да се измъкнат от неловка ситуация с лъжи.
Според ръководителя на проекта д-р Брайана Веригън, повечето виртуозни лъжци са много добри оратори и са склонни да разказват повече врели-некипели от другите хора. След като някой разбере, че е добър в лъжата, обикновено в крайна сметка започва да го прави твърде често и по много. В по-голямата част от случаите лъжите се пробутват на близки, членове на семейството, приятели и колеги. Пред представители на властите и на работното място, лъжльовците се възпират.
„Мъжете са два пъти по-склонни от жените да се смятат за експерти в лъженето и в измъкването чрез неистини ”, казва д-р Веригън.
„Предишни изследвания сочеха, че преобладаващата част от хората разказват една-две лъжи на ден, но това не е точно така. Повечето хора не лъжат всеки ден. Истината е, че малък брой „надарени“ лъжци са отговорни за по-голямата част от изприказваните лъжи. "
Почти половината (40 на сто) от всички лъжи са разказани от много малък брой измамници на най-близките им хора. Изследването стигнало и до още един прелюбопитен извод: повечето „квалифицирани лъжци“ предпочитат да говорят неистините устно и лично като избягват да лъжат в есемеси и чатове на социални медии.
В проучването са участвали 194 души (половината мъже, половината жени) на средна възраст 39 години. На всеки участник били зададени различни въпроси за това колко умел се смята в лъженето, броя на лъжите, които е изприказвал през последните 24 часа и дали е съобщавал неверните факти лице в лице или по електронен път.
Учените отбелязват, че най-често разпространената стратегия сред опитни лъжци е да разказват лъжи, които са близки до истината и звучат правдоподобно, като същевременно се дава възможно най-малко информация. Сред всичките 194 участници, най-често срещаната форма на предаване на невярна информация били така наречените „бели лъжи“. Следват преувеличения, премълчаване на определени факти, претопяване на някои лъжи в истинни твърдения и накрая са откровено измислените истории.
Изследването е публикувано в научното списание PLOS One.