
Снимка: Sean Do, Unsplash
Международен проект, базиран в университета в Станфорд, използва свободни компютърни ресурси за изучаване на сгъването на протеините. Игралните компютри имат мощни процесори, и ако геймърите дарят част от ресурса си докато PC-то им е включено, могат да помогнат на изследователите.
Авторите на проекта молят геймърите да дарят част от своя компютърен ресурс на международна разработка, изследваща различни заболявания, включително новия коронавирус, онкозаболяванията и болестта на Алцхаймер. Освен че се опитват да не предават вируса, като редовно мият ръцете си и се самоизолират, ако проявят някакви симптоми, PC геймърите могат също да допринесат за авангардни изследвания, казват авторите на проекта.
За целта е необходимо просто да инсталират софтуер, който работи докато компютърът им е включен, а те продължават да го използват за други дейности. Това е чудесна възможност за геймърите да направят добро без особено усилие – да помогнат за разработването на лечение на заразените от коронавирус.
Проектът Folding @ home (F @ h) е компютърна изследователска програма, която използва неактивните ресурси на персоналните компютри на хиляди доброволци, за да симулира молекулярната динамика на сгъването на протеини.
Някои от най-мощните съоръжения на геймърите са графичните процесори (GPU).
Графичният процесор ( Graphics Processing Unit) е специализиран микропроцесор за обработка на графични изображения. Тъй като съвременните компютри работят с голямо количество графични данни, обособяването на специализирано устройство за по-ефективната им обработка значително повишава производителността. Графичният процесор може да бъде интегриран в дънната платка на компютъра или да бъде предоставен като отделно устройство – графична карта, съдържаща освен самия процесор и поддържащи схеми. GPU се използва във вградените (специализирани) системи, мобилните телефони, персоналните компютри, работните станции и игралните конзоли.
Графичните процесори са в състояние да изпълняват множество прости математически операции много бързо, като например огромното количество операции, необходими за симулиране на сложната среда в човешките клетки. Симулациите са необходими, тъй като сгъването на протеини е една от най-сложните области в биологията. Молекулите се сгъват в триизмерни структури, които определят химичните реакции в отделните човешки клетки и човешкото тяло.
Проектът Folding @ home, базиран в лабораторията на Панде в Станфордския университет и ръководен от д-р Грег Бауман, изследва последиците от това какво се случва, когато това сгъване на протеини се обърка при заболявания като рак, диабет, болестта на Алцхаймер и сега COVID-19.
След като се получи ключовата структурна информация за тях – как се сгъват, учените ще могат да пристъпят и към хипотезите кои нови лекарства могат да лекуват щетите.