favorites basket
user
Любопитно3 декември 2020

Присъда: смартфоните са (почти) невинни

Не висеното в телефона е вредно, а тревогата, че нещо в това не е наред, смятат учени

Снимка: Eddy Billard, Unsplash
Снимка: Eddy Billard, Unsplash
Учени от Ланкастърския университет във Великобритания опровергаха хипотезата, че дългото прекарано време със смартфон в ръка или пред други устройства, нанася вреди на психичното здраве на потребителя, се съобщава в пресрийлийз на EurekAlert!.

Изследователите анализирали колко часа на седмица прекарват в мрежата или в различни приложения 199 собственици на iPhone и 46 собственици на устройства с Android. Измервани били показатели на психическото и физическото здраве на ползвателите, както и степента им на тревожност и/или депресивни състояния. Участващите в експеримента били запитани дали смятат, че прекарват твърде много време със смартфона в ръка и дали това представлява за тях сериозен проблем.

Оказало се, че самото време, прекарано с телефон в ръка, по никакъв начин не влияе на психичното здраве. Но, ако ползвателят на смартфона смята, че това, което прави, е вредно за него - нивото на тревожност, стрес и депресивност - веднага се повишава. Безпокойството му расте право пропорционално на убеждението, че прекарва с телефон в ръка повече време, отколкото смята, че е правилно, или когато му се струва, че не може да съкрати това време. 

Излиза, че практиката и апелите за цифрова „детоксикация+ остават без ефект и по-полезно би било за хората да предприемат мерки за отстраняването на тревогата и страха, че дългото използване на смартфона е вредно за здравето.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.