
Снимка: Wikimedia.org
За 13 години Стивън Пруит е направил близо 3 милиона редакции в Уикипедия и е написал 35 000 оригинални статии. Това му носи много отличия и го прави легенда в световната виртуална енциклопедия.
През последните години онлайн енциклопедията набъбна до над 5,7 милиона статии на английски и още милиони преведени на други езици - всички написани от онлайн доброволци. Пруит е обявен за един от най-влиятелните хора в интернет пространството от списание Time. Една трета от всички статии на английски език в Уикипедия са редактирани от Стивън.
Две са огнените страсти на Пруит - история и опера. Никът му в Уикипедия е Ser Amantio Di Nicolao - любимият му оперен герой. „Първата ми статия беше за Питър Франциско - велик човек и мой пра-пра-дядо. Служил е в сената на Вирджиния и е бил отвлечен - почти пиратска история. Ако я прочетете, няма да повярвате, че нещо от това се е случило."
Пруит живее с родителите си в дома, в който е израснал. И прави това, което му е интересно. Доста години родителите му го наричали „лудо момче". Не можели да разберат и приемат, че доброволното пълнене на Уикипедия е дълбоката страст на сина им.
Започват да се отнасят по-сериозно към заниманията му, когато списание Time го включва в списъка с 25-те най-влиятелни хора в интернет, заедно с президента Тръмп, Дж. К. Роулинг и Ким Кардашиян Уест.
„Идеята да правя всичко безплатно ме очарова. Майка ми е израснала в Съветския съюз ... Така че съм наясно какво може да означава да направим знанието и информацията безплатни", казва Пруит.
Три часа от свободното си време всеки ден той посвещава на проучване, редактиране и писане на нови статии - вади пасажи от книги, академични списания и други източници. На работното си място Пруит по ирония на съдбата прави същото, защото работи в архиво-информационния отдел на американската митническа и гранична защита. Той се шегува, че освен родителите му, вероятно колегите му също смятат че е луд.
Според Куи Кинянджуи от Уикипедия, енциклопедията нямаше да съществува във вида, в който я познаваме днес, без тоталната отдаденост на доброволците, които я пълнят. Уикипедия е сред петте най-посещавани платформи в света, наред с Google, YouTube и Facebook.
„Хора като Стивън са изключително важни за платформи като Уикипедия, просто защото те са тези, които са жизнената им сила“, казва Куи Кинянджуи, вицепрезидент по комуникациите на WikiMedia.
Шест хиляди души посещават виртуалната енциклопедия всяка секунда. Редакторите носят отговорност публикуваната информация да е разнообразна, достоверна, толерантно написана и изчерпателна.
В момента много усилия се хвърлят от доброволците за увеличаване на биографичната информация за известни жени. Проектът се нарича „Жени в червено". Преди няколко години информацията за популярни личности-жени била под 15 процента от общото съдържание на англоезичната виртуална енциклопедия. Днес, благодарение и на неуморния Пруит, статиите за жени са вече 17,6 процента от биографичните статии.