
Има 24 фактора, които са най-важни за съвместимостта в една връзка. Това твърди ново проучване, което анкетира различни хора и посочи 24 неща, в които е най-важно партньорите да са постигнали съгласие, за да има връзката им дълготраен шанс за живот.
„Повечето проучвания в тази област са склонни да се фокусират върху желаните характеристики на романтичен или сексуален партньор или общи желани характеристики в рамките на една връзка“, казва авторът на изследването Алесия Марчи от университета в Падуа пред PsyPost. „Целта на нашето проучване беше да разберем по-добре ролята и дефиницията за съвместимост в рамките на романтични/сексуални връзки. Така че ние директно питахме хората кога биха казали, че имат съвместимост с потенциален партньор.“
Няма да ви държим в напрежение повече. Това са факторите, за които проучването заключава, че са най-важни:
- начин на живот;
- възгледи;
- емоции;
- произход;
- общителност;
- романтизъм;
- морал;
- семейство;
- храна;
- сензитивност;
- социален статус;
- религия;
- комформизъм;
- свободно време;
- външен вид;
- работа;
- конфликт;
- емпатия;
- чувство за хумор;
- жилище;
- езикова култура;
- интелект;
- ентусиазъм;
- активност.
Като се има предвид, че авторите на анкетата са започнали със 153 вариации, това всъщност е доста съкратен списък. Проучването включва 274 италианци на средна възраст 28 години, повечето от които са хетеросексуални, необвързани и никога не са имали брак.
Сред първите най-важни неща, по които е важно партньорите да имат съвпадения, според анкетираните, са сходните начин на живот, моралът и възгледите по важни въпроси. Участниците в запитването наредили след това образование, религия и интелигентност като по-малко важни.
„Споделянето на сходни ценности, възгледи и начин на живот с партньора вероятно е по-важно, отколкото си мислим. Да си приличаме в личностни фактори, в музикални предпочитания или хоби може и да не е толкова важно, колкото сме си представяли в мечтите си“, казва Марчи.
Изследването показва и нещо, което не е изненада - за дълготрайна връзка хората търсят доста съвпадания с партньора, за краткотрайна - участниците се интересуват най-вече от намиране на приемлив контакт въз основа на интелект и външен вид.
Мъжете повече държат на приликите в емоциите и активностите, докато жените са по-взискателни - търсят пасване в начина на живот, възгледите, морала, единомислието, външния вид и съпричастността.
За да задълбочат своя анализ, авторите на изследването включили и измерване на различни „любовни стилове“, за да видят дали предпочитанията на хората към потенциален партньор са в съответствие с техните лични подходи към романтичността. Социолозите използвали италианския превод на психологически въпросник, наречен „Скала за любовни нагласи – кратка форма“. Анкетираните били категоризирани според отговорите си в един от петте любовни стила: Ерос, Лудус, Стордж, Прагма, Мания и Агапе.
Ерос е свързан със страстни и интензивни емоции и желание за романтика. Лудус обединява онези, които възприемат по-игрив и непринуден подход към новите връзки. Стордж се отнася до по-дълбока връзка, която прераства от приятелство в по-романтични чувства. Хората, избрали Прагма са склонни да възприемат и следват изключително логичен и практичен подход. Мания е точно това, което си мислите – бурно влакче от емоции, склонност към ревност и притежание, обсесия, съзависимост. Избралите Агапе вярват в безкористната и алтруистична любов, със силен фокус върху благосъстоянието на партньорите.
Авторите установили, че любовният стил на индивида влияе върху факторите за съвместимост, които той смята за най-важни. Например, някой, който е посочил Ерос като символ за любовен стил, е по-вероятно да си представя за важно във връзката сходството в представите за романтика, ентусиазъм и чувство за хумор. Избралите Агапе като любовен почерк всъщност почти са нямали претенции към партньора си, дори и да се отличава от тях по възгледи и социален произход.
Изследването е публикувано в Personality and Individual Differences.