
Екип от учени от университета „Томас Джеферсън“ във Филаделфия проведе първото по рода си проучване сред 100 доносени новородени бебета с цел да провери дали спокойната фонова музика по време на леки медицински процедури може да облекчи признаците им на болка.
На новородените участници в изследването предстояло вземане на кръв чрез стандартно убождане по петата. Бебетата били разделени на две групи: първата слушала инструментал на приспивна песен от Моцарт преди, по време на и след манипулацията, а другата група била оставена на тишина. Родителите на бебетата нямали право на физически контакт с децата си по време на цялата интервенция.
Резултатите от проучването ясно показват, че новородените, които са слушали песните на Моцарт преди, по време на и след убождането, са показали „статистически и клинично значимо“ по-малко признаци по скалата за неонатална болка при новородени (NIPS). В следствие авторите на проучването заключават, че „музикалната интервенция е лесен, възпроизводим и евтин начин за намаляване на болка при здрави, доносени новородени.“
Как обаче приспивната музика може да има толкова силно успокояващо въздействие дори върху мозъците на най-малките?
Предполага се, че благоприятното въздействие на Моцартовите мелодии може да е просто резултат от отвличането на вниманието на бебетата от чувството на дискомфорт. От друга страна обаче изследвания сред възрастни сочат, че не всеки тип музика има болкоуспокояващ ефект, следователно теорията с разсейването от убождането не може напълно да обясни резултатите. Допуска се, че ключът се крие в темпото, хармонията или мелодията на определени песни, които притежават успокояващо действие върху човешкия мозък, дори той да не е чувал друга музика преди това.
Проучването е публикувано в Nature