favorites basket
user
Любопитно16 ноември 2023

Австралийците отказват да спрат да ядат месо, за да „спасят планетата“

Някои учени смятат, че Слънцето е виновно за промяната на климата, а не въглеродните емисии

снимка: iStock
снимка: iStock
Ново проучване сочи, че австралийците не искат да се откажат от яденето на месо в името на спасяването на планетата от „климатичната криза“. Университетът La Trobe публикува анкети с над 700 австралийски потребители на Facebook на възраст между 18 и 84 години за техните вярвания относно изменението на климата и въздействието на консумацията на месо върху околната среда. За изненада на социолозите, въпреки че много от участниците били загрижени за глобалното затопляне, заявили, че намаляването или спирането на консумацията на месо е най-малко ефективният начин за справяне с проблема.

„Обичам да ям месо“, били много от отговорите на въпросите в анкетата. Според учените силните възражения срещу вегетарианската диета се дължат на хранителни навици. 74 процента от анкетираните заявили, че просто обичат мръвката, а 73 процента пояснили, че семейството им консумира този вид храна. Близо шест от десет (58 процента) не искат да променят хранителния си навик, докато 48 процента казват, че хората трябва да ядат месо.

Други бариери пред избора на вегетарианските хранителни режими са ограниченият избор, когато хората се хранят навън (65 процента), липсата на информация за безмесния начин на живот (41 процента) и навиците на приятелите от близкото обкръжение, които обичат да хапват стекове (54 процента).

Австралийците са по-склонни да правят други неща, за да намалят въглеродния си отпечатък. Например участниците в проучването смятат, че използването на повече енергия от възобновяеми източници е най-ефективният начин за справяне с изменението на климата, последвано от купуването на по-малко нови неща, използването на обществен транспорт и повече рециклиране.

Само половината от анкетираните мислят, че селското стопанство и животновъдството допринасят за изменението на климата. Много от хората никога не били чували, че на селскостопанските животни се дължат 20 процента от глобалните емисии на парникови газове.

Всъщност има ли глобално затопляне?

В статия за The Epoch Times, Дон Чалънджър, пенсиониран американски инженер-химик, пише, че според неговите дългогодишни научни изследвания някои активности на Слънцето оказват най-голямо влияние върху климата на Земята. Той смята, че въглеродните емисии оказват малък или никакъв ефект върху глобалното затопляне.

Според Чалънджър количеството CO2, произведено от човека, е много малко в сравнение с общото количество, което съществува в атмосферата и океаните, което идва от дишането на животни и други биологични организми, освобождаването на геологично изолирани източници като напр. карбонатни скали, изгарянето на гори и джунгли и от вулканична дейност. Ученият е убеден, че да се класифицира CO2 като парников газ е неправилно, тъй като в атмосферата има много други газове и елементи (като метан и водни пари), които имат по-значително въздействие върху глобалното затопляне.

„Промяната на климата се случва, винаги се е случвала и ще продължи да се случва“, пише г-н Чалънджър. „Вероятно все още излизаме от последната ледникова епоха. Няма съмнение, че ледниците се оттеглят и ледената покривка се свива, поне в северното полукълбо.“
Източник

Повече по темата в Списание 8, бр. 2/2021 г.

Заради месото в чинията убиваме животните, здравето си и планетата


ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.