
„Ютюб изтри моя канал. В него имаше няколко интервюта със сериозни хора по сериозни въпроси. Имаше разговор и с българския патриарх. Нямам никакво обяснение, защо каналът ми бе изтрит, очевидно по донос от „доброжелатели“. Сигурен съм, че с нищо не съм нарушил правилата на платформата.“ Това съобщи в страницата си във фейсбук журналистът и богослов Явор Дачков.
Той разказа, че само за един месец, откакто е активен каналът му в популярната платформа, интервютата му с д-р Николай Михайлов, Даниел Вълчев, Владислав Горанов, Стефан Антонов, Петър Курумбашев, Татяна Дончева и Негово Светейшество патриарх Даниил са събрали над 500 000 гледания. „Нарочно не активирах рекламите, за да се гледат спокойно. Сега тези видеа ги няма“, обяснява Дачков. И цитира дословно становището на Youtube относно блокирането на канала му.
Здравейте, Yavor Dachkov,
Прегледахме съдържанието Ви и установихме сериозни или многократни нарушения на нашите правила за спам, подвеждащи практики и измами. Поради това премахнахме канала Ви от YouTube.
Осъзнаваме, че това вероятно ще Ви разочарова. Наше задължение обаче е да гарантираме, че YouTube е безопасно място за всички. Ако преценим, че даден канал сериозно нарушава правилата ни, го премахваме, за да защитим другите потребители в платформата. Ако обаче считате, че сме взели грешно решение, можете да го обжалвате. По-долу можете да намерите повече информация относно въпросните правила и как да изпратите обжалване.
В YouTube не се допуска съдържание, което включва спам, измами или други измамни практики. Как това засяга канала Ви
Премахнахме за постоянно канала Ви от YouTube. Занапред няма да можете да ползвате, притежавате или създавате други канали в платформата.
Мартин Карбовски пише в свой коментар по този повод:
„От десетина дни, невидимо за публиката, опозиционните медии на български са под безпрецедентна атака. Тролските профили станаха стотици. Започнаха активно да работят новосъздадени трол ферми. В същото време нормални хора не могат да си направят профил във ФБ дори и с лицево разпознаване. Причината е, че дейността на нормалните профили е свързана с определени медии. Докладите срещу определени канали истерично се увеличиха. Защитите на сайтове бяха пренапрегнати – в момента се харчат грешни пари за защита от хакерски атака.
Нормалната работа на много колеги като Дачков е спряна. Други са затруднени, но мълчат, за да не дават повод за нови атаки. Едни и същи мемета, порнографски намеци, послания бяха координирано хвърлени в мрежите, на тормоз бяха подложени директно всички, занимаващи се с уж с маргинална журналистика. Излязоха компроматни материали – за пореден път се осветяват части от живота на едни политици, а за други никой не смее да пита.
Всичко това не може да се случи без одобрение „отгоре“ и без помощта на службите. Те едва ли са пропуснали подготовката и реализацията на такава атака. Примерно при уникални потребители от 30-50К на ден, някои анкети надхвърлиха 200К участници, като коментарите „върху“ тези анкети бяха стотици – ту за победа на здравите сили, ту обвинения в измама заради обърнати резултати.
Случи се война на ботовете, която доскоро беше единична и на пренебрежително ниво. Огромен ресурс се хвърля, за да станат инакомислещите ненужни и да се откажат.
Всички тези събития бяха предшествани от „роене“ на „опозиционни“ канали и медии. Истината е, че неофициозното журналистическо съдържание няма единен център, лесно се чупи под натиск и недофинансирането вече ги подлага на колапс. Притеснително не е, че има много и различни мнения, а че се хвърля ресурс технически да липсват определени мнения.“