
изображeние: iStock
Миналата седмица Доналд Тръмп заяви, че възнамерява да използва правомощията си и да издаде укази за драстични намаления на цените на лекарствата, отпускани с рецепта в САЩ, за да съответстват те на цените в други развити страни. The Guardian посвети обширна разяснителна статия за това, какво би означавал това за обикновените хора и за компаниите от Big Pharma.
Това съобщение предизвикаха рязък спад на цените на акциите на производителите на лекарства още миналия понеделник. По-късно обаче те отново поскъпнаха на фона на нарастващия скептицизъм, че сътресението едва ли ще е толкова сериозно, колкото беше обещано.
Какво предлага Тръмп
Неговата заповед нарежда на министъра на здравеопазването на САЩ Робърт Кенеди-младши да изпрати ценови цели на фармацевтичната индустрия и да започне кръг от преговори в рамките на 30 дни за намаляване на цените от сегашните им нива. САЩ в момента плащат най-висока цена за своите лекарства.
Ако преговорите стигнат до задънена улица, Кенеди е инструктиран да наложи ценови модел „най-облагодетелствана нация“ и да ограничи цените в САЩ до най-ниските възможни, на които се продават лекарствата и в други богати страни. На пресконференция президентът на САЩ заяви, че това би довело до намаление на цените между 59% и 90%.
Новата политика е насочена не само към Medicare – финансираната от правителството на САЩ програма за хора във възрастовия диапазон 65+, но и към Medicaid – за хора с ниски доходи, както и към лечения, покрити от частно здравно осигуряване.
Може да се предположи, че лекарства за отслабване, известни като GLP-1, като Wegovy, Ozempic и Zepbound, ще бъдат включени в този списък. Тръмп разказа, че разбрал за огромните разлики в цените от един бизнесмен, който купил Ozempic за 88 долара (67 британски лири) в Лондон, но платил 1300 долара за него в Ню Йорк.
Опитите не са от вчера
Опитите на Тръмп през последните месеци от първия му мандат да намали цените на лекарствата бяха отхвърлени от федералния съд. Този план за „най-облагодетелствана нация“ би обвързал възстановяването на разходите за 50 лекарства от Medicare с най-ниските цени, плащани от някои други страни.
Федералният съдия блокира решението с обосновката, че администрацията не е дала възможност на обществеността да коментира промените. Администрацията на Байдън оттегли предложението под натиск от болници и фармацевтични компании, но миналата година Medicare започна да договаря някои цени за първи път, съгласно Закона за намаляване на инфлацията.
Как би работила схемата на практика
В указа няма много подробности и не е ясно какво въздействие, ако изобщо има такова, би имало върху милиони американци с частно здравно осигуряване. Федералното правителство има най-голяма власт да влияе върху цените на лекарствата, покривани от Medicare и Medicaid.
Експерти заявиха, че новата политика продължава да оказва натиск върху мениджърите на фармацевтични обезщетения (PMB) - „посредниците“ като Cigna, CVS и UnitedHealth, които договарят цените на лекарствата с фармацевтичните компании в САЩ. Белият дом иска производителите на лекарства да продават повече продукти директно на пациентите.
Основната лобистка група в САЩ, Фармацевтични изследвания и производители на лекарства в Америка (PhMRA), заяви, че САЩ са единствената страна в света, която позволява на фармацевтичните компании, застрахователите и болниците да вземат 50% от всеки долар, похарчен за лекарства, и че сумата, отиваща при посредниците, често надвишава цената в Европа. „Предоставянето на тези пари директно на пациентите ще намали разходите им за лекарства и значително ще намали разликата с европейските цени“, се казва в съобщението.
Фармацевтичната индустрия вероятно ще се противопостави твърдо на предложената промяна. Американската изследователска група за здравна политика KFF заяви пред NBC News, че „би очаквала фармацевтичната индустрия да хвърли всички правни аргументи срещу това предложение“. AstraZeneca и производителят на Wegovy и Ozempic, Novo Nordisk, обаче заявиха, че ще се ангажират с решенията на политиците.
Какво може да се очаква
Програмите Medicare и Medicaid заедно представляват две пети от продажбите на лекарства в САЩ. Анализатори от UBS са изчислили, че европейските производители на лекарства биха могли да претърпят среден спад от 6% на печалбите си, ако бъдат въведени цени по режим „най-облагодетелствана нация“ за 50-те най-популярни лекарства в САЩ, а американските компании ще претърпят 10% спад.
Bristol Myers Squibb и Pfizer биха били най-засегнати сред американските фармацевтични компании, а Eli Lilly - най-малко засегната. В Европа най-големи загуби биха понесли AstraZeneca и Novo Nordisk, а по-малки - GSK и Sanofi.
От PhRMA алармираха, че са под въпрос инвестиции за стотици милиарди долари, които компаниите-членки планирали да влеят в САЩ. Печалбите от цените на лекарствата в САЩ отдавна помагат за финансирането на разработването на нови лечения, използвани по целия свят.
През последните седмици големи фармацевтични компании обявиха поредица от големи инвестиции, достигащи близо 200 милиарда долара, в опит да предотвратят заплахата от специфични за сектора тарифи. Тъй като САЩ остават най-големият пазар за повечето международни производители на лекарства, е малко вероятно заповедта на Тръмп да провали тези инвестиционни планове.
Как работи ценообразуването на лекарствата по света
Правителствата определят цената на лекарствата в Обединеното кралство, ЕС и други страни, като преговарят директно с фармацевтичните компании и често плащат по-малко. Фармацевтичните компании предлагат диференцирано ценообразуване, като тарифите варират в зависимост от страната на местоназначение и предлагат по-големи отстъпки за по-бедните страни.
Wegovy има каталожна цена от 1349 долара за месечна доза в САЩ, докато във Великобритания началната доза струва около 130 паунда на месец, а в Германия лекарството се продава между 170 евро (143 паунда) и 300 евро на месец. Сенаторът от Демократическата партия Бърни Сандърс, кандидат за президент през 2020 г., нарече САЩ „дойната крава на Novo Nordisk“.
Проучване от 2021 г. установи, че цените на лекарствата в САЩ са „значително по-високи“ от тези във всяка от 32 други страни. В сравнение с всички тези страни взети заедно, цените в САЩ са били с 256% по-високи.