favorites basket
user
Любопитно2 юли 2025

Какво друго ще чуят извънземните освен Валя Балканска

В Златните плочи на борда на двeте сонди „Вояджър" им обясняваме им как да си сглобят фонограф и да прослушат посланията ни

Снимка: НАСА
Снимка: НАСА
Първите послания от човечеството към братята по разум са били на борда на Pioneer 10 и Pioneer 11, изстреляни в началото на 70-те години на миналия век. Това са първите сонди с достатъчна скорост, за да избегнат привличането на Слънцето. На борда им е имало веществени доказателства за нашето съществуване, в случай, че машината попадне при извънземни. Става дума предимно за техническо оборудване. По-късно, през 1977-а, на борда на Voyager 1 и Voyager 2, вече има по една „Златна плоча“, пълна с изображения и звуци от планетата Земя.

Корицата на „Златната плоча“ показва карта на пулсарите, за да могат извънземните да разберат откъде сме изпратили тези сонди, както и как да създадат фонограф, за да извлекат звуците от плочата. Нищожна е вероятността друга цивилизация да открие Вояджърите, но включеното в тях говори много за това кои искаме да бъдем като вид и какво впечатление бихме искали да оставим у братята по разум.
„Това е подарък от един малък, далечен свят, символ на нашите звуци, нашата наука, нашите образи, нашата музика, нашите мисли и нашите чувства. Опитваме се да оцелеем във времето си, за да можем да живеем във вашето“, гласи писменото послание на покойния президент Джими Картър в междузвездния подаръчен комплект. 
Десетки поздрави, особени ежедневни звуци и музикални произведения летят в Космоса от името на човечеството. 116 изображения са избрани от комисия с председател професор Карл Сейгън. Сред тях са диаграми на ДНК и Слънчевата система. Други показват различни култури, животни, растения и многообразието на битието ни. Много от снимките са анотирани, в случай че извънземните са любопитни за мащабите на Земята.

Плейлист

Сред звуците са: смехът на Карл Сейгън, тупуркането на кон с каруца, тракането на влака, бученето на автомобила, песента на щурците, хорът на жабите, кучешки лай, стенанието на целувката, звукът от милувка между майка и дете. Има и запис на мозъчните вълни на Ан Друян, превърнати в звук. Тя е втората съпруга на Сейгън и твърди, че записите от главата й са от момент, в който тя е лудо влюбена в председателя на комисията. 

Музикалните композиции са разнообразни, включват аборигенски песни (Barnumbirr („Утринна звезда“) и Moikoi Song), и мариачи група, Бранденбургския концерт на Бах, госпъл блус песента на слепия Уили Джонсън Dark Was the Night, Cold Was the Ground. Тук е и Ваня Балканска с „Излел е Дельо хайдутин“... Общо 90 минути е продължителността на тази еклектична смесица от музика от много различни култури.
(В плейлиста е и хитът на Чък Бери от 1958 г. „Джони Б. Гуд“, който сега е класика, но първоначално е бил смятан за необичаен избор. Фолклористът Алън Ломакс, член на комисията, е бил против вкючването на парчето в междузвездното послание. Според него било твърде младежко, на което Сейгън отговорил: „Има много тийнейджъри на планетата!“)


Посланията

За словесните поздрави от над 7000 езика на планетата ни са избрани само 55 (някои от тях - древни). 
Някои от посланията са прости и директни. 
  • Bonjour tout le monde (Здравейте на всички - от фр.)
  • Mypone kaboutu noose (Желаем ви всичко най-добро - от ила, говори се в Замбия)
  • Hälsningar från en dataprogrammerare i den lilla universitetsstaden Ithaca på planeten Jorden (Поздрави от компютърен програмист в малкия университетски град Итака на планетата Земя - от шведски)
  • 各位都好吧?我们都很想念你们,有空请到这儿来玩。;各位都好吧?我們都很想念你們,有空請到這兒來玩 (Как са всички? Всички много искаме да се срещнем, ако сте свободни, моля, заповядайте. - от мандарин)
Поздравът на английски Hello from the children of planet Earth (Здравейте от децата на планетата Земя), е произнесен от Ник Сейгън, синът на Линда Залцман и Карл Сейгън. 
Арабският гласи تحياتنا للأصدقاء في النجوم. يا ليت يجمعنا الزمان (Нашите поздрави към приятелите сред звездите. Искаме времето да ни обедини.).

„Вояджър" 1 и 2 са на почти един светлинен ден разстояние от Земята, след като са пътували близо 48 години. Ще им отнеме стотици хиляди години, преди да преминат „близо“ до друга звезда. Космосът е огромен, а те са малки, но може би един ден тези земни звуци и образи ще впечатлят онези, които никога не са преживявали подобни неща...

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.