Подкрепете ни!




НаукаЦветомира Бекриева / 27 май 2020

Илон Мъск планира да изпрати хора на Марс през 2024 г.

Амбициозният предприемач започва колонизирането на Червената планета

илюстрация: iStock
илюстрация: iStock


Амбициозният предприемач и основател на високотехнологичната компания SpaceX Илон Мъск планира да започне колонизирането на Червената планета. След само четири години Мъск смята да изпрати екипаж от заселници и провизии на борда на совалката Big Falcon Rocket, която има способността да транспортира екипаж от 100 човека и товар с тегло 150 тона.

Компанията SpaceX е основана през далечната 2002 г., като за тези 18 години има изумителни постижения в сферата на космическите изследвания. Сред тях се нареждат изстрелването на първата частна ракета до Международната космическа станция (МКС), разработване на совалката Falcon Heavy, способна да пренася над 63 000 килограма товар и дори изстрелването на кола в космоса. Точно така - през февруари 2018 г. Илон Мъск използва своя автомобил Tesla Roadster като тестов товар, за да демонстрира товароносимостта на Falcon Heavy.

Всъщност на 27 май предстои SpaceX да влезе за пореден път в историята с изстрелването на пилотиран полет до МКС с помощта на совалката Crew Dragon.

Всичко това не е самоцелно, а всъщност представлява поредица от добре преценени ходове, с които компанията се доближава до заветната си цел – изпращане на хора на Марс. Мъск обявява плановете си за колонизиране на Червената планета през 2012 г., като първоначалната му идея е да изпрати 10-15 души и голямо количество товар.
„За четири милиарда години в историята на Земята са се случили не повече от пет-шест наистина важни събития: появата на едноклетъчните организми и многоклетъчните организми, разделянето им на царство животни и царство растения, излизането на животните от водата на сушата, развитието на бозайниците и развитието на съзнанието. Следващата голяма стъпка трябва да е идеята за междупланетен живот – безпрецедентно пътешествие, което драматично ще ни промени и обогати“, споделя Илон Мъск в интервю за документалната поредица Transcendent Man.
Според Мъск е важно да имаме резервен план за действие при евентуален катаклизъм на Земята. Затова той започва да претърсва космическия ни „квартал“ за подходящо място. Най-удачни от логистична гледна точка са нашите съседи Венера и Марс. Поради изгарящите над 400°C на повърхността на Венера, тя се оказва много по-малко гостоприемна от Червената планета.

Съществуват и други обекти в Слънчевата система, които предизвикват интерес, като например някои от луните на Юпитер и Сатурн, но поради големите разстояния, те ще бъдат проучвани по-задълбочено на по-късен етап.

Марс обаче далеч не е най-гостоприемното място за посетители от Земята. В миналото най-вероятно Червената планета е приличала много на Земята, но днес това е суров, студен и прашен свят.  Изключително предизвикателство е кацането на дори малък марсоход на планетата, разположена на разстояние от близо 160 милиона километра, а какво остава за гигантски космически кораб, пълен с хора и товар.

Разходите за едно такова начинание също не са за пренебрегване. Днес стойността на изпращането на човек на Марс е 10 милиарда долара, но Мъск смята тази цена за прекалено висока. Той заявява, че при евентуално заселване на хора там, цената на провеждането на един транспортен полет може да се сведе до 200 000 долара.

За да постигне тази цел, SpaceX ще черпи опит от извършените мисии през последните 18 години. С помощта на добре обучен персонал и сериозни парични средства се планира построяването на огрома космическа ракета, наречена Big Falcon Rocket (BFR). Тя представлява летателна машина с височина 118 метра, способна да превози 100 човека и 150 тона товар на борда си. За сравнение, най-голямата ракета, използвана досега, е Saturn V с височина 111 метра. Високотехнологичните елементи от структурата на ракетата са създадени така, че да могат да бъдат използвани многократно. Според Мъск разработването на BFR е най-трудната част от мисията и там се хвърлят основните усилия.

Преди превозване на хора до Марс, Мъск предвижда два полета, които да пренесат само товар в големи количества. Те се очаква да се проведат през 2022 г. и 2023 г.  чрез BFR, като всеки полет ще трае от няколко месеца до година. Тези полети ще съдържат големи количества материали за построяването на прозрачни куполи, които след като са готови, да започнат да се пълнят с кислород, за да се създаде атмосфера, подобна на земната. Освен това е предвидено да бъдат изпратени и материали за направата на съоръжения за произвеждане на енергия и цистерни за съхранение на вода.

След завършването на двата товарни полета, през септември 2023 г. SpaceX ще проведе на борда на BRF първата туристическа обиколка в космоса. Първият космически турист ще бъде японският милиардер Юсаку Маезава. Той ще вземе със себе си шест до осем човека от различни направления на изкуството, с които в продължение на седмица ще обикаля около Луната. Цената на пътуването не е разкрита, но признава, че Маезава „ще плати добри пари“.

изображение: NASA/JPLизображение: NASA/JPL

Ако всички мине гладко, през 2024 г.
ще бъдат изпратени първите два екипажа, заедно с голямо количество товар и провизии, на Марс. След няколкомесечно пътуване се очаква корабите и екипажът да кацнат на повърхността на Червената планета, като най-вероятно известно време самите кораби ще служат като убежища на заселниците.

Завършената база на повърхността на Марс се очаква да бъде готова до 2028 г., като това е моментът, в който колония в истинския смисъл на думата ще започне да се формира. До 2030 г. пък се очаква да бъдат построени първите градове на Марс.

Как обаче ще се справим с не дотам благоприятните условия на Марс? Те могат да се превъзмогнат чрез процес, известен като тераформиране. Това е вид промяна в климата на планета с цел да се превърне в по-подходящо място за живота такъв, какъвто го познаваме. За тази цел се планира да се разтопят богатите на въглерод ледени шапки в полярните области, като по този начин се очаква Марс да се превърне в топла и богата на вода планета.

Друг проблем, с който ще трябва да се справят колонизаторите, е тънката атмосфера на Марс, която представлява едва 1% от тази на Земята. В тези условия човек не би могъл да оцелее без специална екипировка. Не е сигурно дали създаването на подходяща атмосфера може да бъде завършено в кратки срокове след кацането на планетата, като от NASA дори изказват съмнения относно дали изобщо това е възможно. Те предполагат, че за да се реализира това, ще е необходим специален магнитен щит, който да предпазва планетата от радиация, вредна за новосъздадената атмосфера.

Колонизирането на друго космическо тяло определено е трудоемко и скъпо начинание, което непременно крие редица затруднения. Ето защо е много важно да осъзнаем колко рядка е нашата топла, синя и гостоприемна планета и колко трябва да си я пазим!

Още по темата:

Глифозатът в България ще бъде забранен в неземеделски площи! Наука

Глифозатът в България ще бъде забранен в неземеделски площи!

Становище на МЗХ за забрана и ограничения на употребата на активното вещество

Какво виждат хората със синдрома на Антон? Наука

Какво виждат хората със синдрома на Антон?

Пациентите са загубили напълно зрението си, но са убедени че не са

НАСА предпочете Джеф Безос пред Илон Мъск Наука

НАСА предпочете Джеф Безос пред Илон Мъск

Ракетата на Blue Origin е избрана за мисия до Марс

Могат ли силните слънчеви бури да сринат интернет? Наука

Могат ли силните слънчеви бури да сринат интернет?

Професор П.Бекер дава 10% вероятност това да се случи в следващото десетилетие

Ще продължи ли ЕК лиценза на глифозат въпреки липсата на съгласие! Наука

Ще продължи ли ЕК лиценза на глифозат въпреки липсата на съгласие!

В отворено писмо коалиция „За да остане природа в България“ и фермерски организации настояват правителството да забрани използването на глифозат

И вторият тест на Starship завърши с експлозия минути след изстрелването Наука

И вторият тест на Starship завърши с експлозия минути след изстрелването

Най-голямата ракета, създавана някога, бе загубена, но SpaceX го отчита като успех

Как би изглеждала извънземната граматика Наука

Как би изглеждала извънземната граматика

Пришълците може да общуват чрез феромони или магнитни полета, но учените вярват, че ще се разберем

Пчелите не могат да усетят вкуса на пестициди, дори при смъртоносни нива Наука

Пчелите не могат да усетят вкуса на пестициди, дори при смъртоносни нива

Те са абсолютно беззащитни и селскостопанските отрови ги убиват бавно

Почина и вторият мъж с присадено свинско сърце Наука

Почина и вторият мъж с присадено свинско сърце

Лекарите му благодариха посмъртно за приноса в ксенотрансплантацията

Земята има „пулс“ – тупти на всеки 27,5 милиона години Наука

Земята има „пулс“ – тупти на всеки 27,5 милиона години

Все още няма научно обяснение за циклите на интензивна геоложка активност

Торене с… вода?! Наука

Торене с… вода?!

Учени и земеделци доказаха, че третираните с информационни копия растителни видове се развиват отлично без употреба на химични торове и други препарати

Червеното сияние е различно от Полярното Наука

Червеното сияние е различно от Полярното

В сегашния електрически пояс на Земята има пукнатина и през нея навлиза светлината

40% от хората доброволно избират да тънат в неведение, за да оправдаят егоизма си Наука

40% от хората доброволно избират да тънат в неведение, за да оправдаят егоизма си

Бихте ли предпочели да знаете последствията от вашите действия, ако имате избор?

Северно сияние очарова и стресна България Наука

Северно сияние очарова и стресна България

Явлението е вследствие на силна геомагнитна буря и не е наблюдавано у нас от 70 години