
Илюстрация: Wikemedia.org
Учени от Югозападния научно-изследователски институт в САЩ са фиксирали странни ярки ултравиолетови проблясъци в атмосферата на Юпитер, аналогични на подобни явления, които на Земята са наречени „елфи" и „спрайтове". Феноменът на преходните светлинни явления (TLE - transient luminous events) е бил зафиксиран с помощтта на ултравиолетов спектрограф, който се намира на борда на космическия апарат Juno, пише Journal of Geophysical Research: Planets.
Спектрографът „хванал" 11 кратки избухвания - всяко с трайност по около 1,4 милисекунди. Необяснимите светлини са зафиксирани в атмосферата на газовия гигант на височина 260 километра над слоя, където налягането е равно на земното на морското равнище - 1 бар.
Според учените феноменът не може да бъде обяснен с обикновени мълнии, които се случват над 300 километра по-ниско от регистрираните.
На Земята TLE възникват във високите слоеве на атмосферата като отговор на създали се тропосферни мълнии. Към тях се причисляват елфите, спрайтовете и гало - гигантски светлинни кратковременни явления с формата на червеникави конуси, ореоли, дискове или медузи (оцветяването е предизвикано от наличието на азот в атмосферата).
Това, че природата на TLE на Земята и на Юпитер е сходна, се потвърждава и от факта, че и облаците в локацията на проблясъците на двете планети също си приличат. Но на Юпитер TLE са по-скоро небесносини или с розов отенък заради водорода.