favorites basket
user
Наука17 декември 2020

Лунна почва за първи път на Земята след 44 години

Късно снощи Китай посрещна сондата с 2 килограма реголит за изследване

Късно снощи китайската сонда Chang'e 5 успешно се върна на Земята с образци от лунната почва. Това става ясно от официално съобщение на Държавното космическо управление на Китай, публикувано в Twitter. Модулът се е приземил в района на Хошуна Сицзиуан в автономния район на Вътрешна Монголия в КНР, както е било планирано. 

Очакванията са, че на Земята са доставени около два килограма реголит за първи път от 44 години, когато съветската мисия "Луна 24" успя да събере малко под 200 грама реголит. Наземни екипи от експерти ще превозят лунната капсула със събрания ценен материал за изследване до безопасно място, където тя ще бъде отворена и съдържанието й прецизно изследвано. Пробите ще дадат представа за историята на развитието на Луната и на други небесни тела в Слънчевата система, предполагат учените.

Мисия Chang'e 5 започна на 24 ноември със старта на тежката 8,2 тона ракета Long March 5 от космодрума Уънчан. Мекото кацане на Луната на Chang'e 5 се случи на 1 декември.Chang'e 5 е третата китайска сонда, която успешно каца на Луната и първата, успешно излетяла от повърхността на Луната. 
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.