
снимка: NASA
Американският марсоход Perseverance успешно кацна на червената планета на 19 февруари. Първи за това съобщиха в Twitter хората от НАСА. Кацането продължи около седем минути. Експертите на НАСА се надяват с помощта на Perseverance да открият най-сетне следи от живот в дълбокото минало на Марс.
През октомври миналата година шефът на НАСА Джим Брайденстайн заяви, че изследванията с помощта на апаратурата, инсталирана на роувъра Perseverance, ще позволят на учените да съберат колкото се може повече данни за Марс, да анализират марсианска почва и да се задълбочат в подготовката на пилотирана експедиция в близко бъдеще.
Според него "Колкото повече търсим, толкова повече научаваме, че всичко необходимо за живот на Марс, е съществувало в далечното минало на планетата."
Шефът на НАСА смята, че най-бързият път за подготовката на пилотирана експедиция до червената планета е използването на Луната. На естествения спътник на Земята могат да се проверят и отработят технолигии, които в бъдеще да се използват на Марс. "Преимуществото на Луната е в това, че връщането е три дни. Ако се случи нещо неприатно и непредвидено - ще можем да се върнем вкъщи" — каза тогава Брайденстайн.
През май 2020 година НАСА представи споразумението Artemis Accords, в което са описани международните правила за добив на полезни изкопаеми на Луната. Според новите десет принципа, описани в споразумението, се въвежда термина "безопасни зони" около бъдещите лунни бази. НАСА предлага също така публичен обмен на получените научни данни и изследвания, както и регистрация на космическите апарати на Луната.
Тук можете да наблюдавате наживо кадри от червената планета.