
Снимка: Wikimedia.org
Хората, които влизат в зряла възраст с индекс на телесна маса (ИТМ) в нормални граници и преминават по-късно в живота си към наднормено тегло, но никога не затлъстяват, са склонни да живеят най-дълго, показва ново проучване, публикувано наскоро в списание Annals of Epidemiology.
Щастливците от тази категория живеят по-дълго дори от тези, чийто ИТМ е останал в нормални граници през целия им живот. Тези, които са прекрачили прага на зрялата възраст като затлъстели и са продължили да добавят тегло, са с най-висока смъртност.
„Въздействието на наддаването на тегло върху смъртността е сложно за анализ. Това зависи както от времето, така и от количеството качени килограми, и от нивата на ИТМ в различните стадии на живота", каза Хуей Джън, водещ автор на изследването и доцент по социология в Държавния университет в Охайо. „Основното послание е, че за тези, които започват с нормално тегло в ранна зряла възраст, натрупването на умерено тегло през целия живот и влизането в категорията с наднормено тегло в по-късна възраст може действително да увеличи вероятността за оцеляване.“
Подобни резултати бяха открити при две поколения участници в проучването на Framingham Heart Study, проследяващо медицинската история на жителите на един град в Масачузетс и техните деца в продължение на десетилетия.
Изследването обаче показва тревожни тенденции при по-младото поколение. Децата трупат наднормено тегло и затлъстяват по-рано в живота си, отколкото родителите им и рискът от смъртност заради болести, свързани с тези фактори, е по-висок.
В първоначалния етап на проучването на Framingham Heart Study са наблюдавани 4576 души и 3753 от техните деца. Проучването на сърдечната им дейност е започнало още през 1948 г. и проследило здравето и смъртта на участниците чак до 2010 г. Здравословният статус на децата на първата група е проследен от 1971 до 2014 г.
Джън обяснява, че почти всички от първоначалната група са починали до края на проучването, така че резултатите могат да разкрият как ИТМ еволюира през зрялата възраст и да дадат по-точна оценка от предишните проучвания за това как затлъстяването е свързано със смъртността.
След анализ на данни за това как ИТМ на участниците се е променил през годините, изследователите установили, че по-старото поколение обикновено следва една от седемте траектории на ИТМ през целия си живот. При по-младото поколение обаче, почти нямало хора, които да са отслабнали през живота си.
Разбира се, учените взели предвид и различни фактори, за които е установено, че оказват влияние върху смъртността - тютюнопушене, пол, образование, семейно положение и хронични заболявания.
И в двете поколения най-вероятно ще оцелеят тези, които са започнали с нормално тегло и са преминали към наднормено тегло по-късно в живота - но никога не са били със затлъстяване.
Втори в списъка с най-добра прогноза за оцеляване са хората, които са останали с нормално тегло през целия си живот. Трети са тези с наднормено тегло, което е останало стабилно през годините и четвърти са хората, които са живели с тегло, по-ниско от нормалното.
С най-лоша прогноза за оцеляване са тези, които са били затлъстели през годините и с влизането в зряла възраст са продължили да наддават на тегло. Според Джън, напредъкът на медицината оказва влияние и днес хората със затлъстяване е по-вероятно да оцелеят.