favorites basket
user
Наука6 септември 2023

Някои нарцисисти са смазани от несигурност, а не грандомани

Учени обясниха защо самовлюбените персони с действията си всъщност отблъскват вместо да привличат

Снимка: Еngin Akyurt, Unsplash
Снимка: Еngin Akyurt, Unsplash
Противно на общоприетото схващане, някои от хората с нарцистично личностно разстройство са движени от дълбока вътрешна несигурност, а не от прекалено надуто чувство за превъзходство над другите, пише изданието neurosciencenews.com. Изследователите са категорични обаче, че при злокачествения нарцисизъм може да се говори за проява на психопатия.

Нарцисистът е ръководен в мислите и действията си от дълбока вътрешна несигурност, а не толкова от завишено чувство за собствената си значимост и качества, сочат нови изследвания на психолози. Някои от изводите им са свързани с проявите на хора с НЛР в социалните медии и могат да обяснят дразнещото поведение на множество потребители, които обожават да се самоизтъкват.

 „Дълго време не беше ясно защо нарцисистите имат отблъскващо поведение, като например самопоздравления, тъй като с тези си прояви всъщност карат другите да мислят по-малко за тях и дори да ги пренебрегват“, обяснява Паскал Уолиш, доцент в катедрата по психология на Нюйоркския университет и автор на статията, която се появи в списанието  Personality and Individual Differences.  „Това стана доста разпространено в ерата на социалните медии - поведение, което е измислено като „флексибилност“. Нашата работа разкрива, че тези нарцисисти не са грандомани, а по-скоро несигурни и по този начин изглежда се справят с несигурността си" - добавя той.

Резултатите показват, че на нарцисизма трябва да се гледа като на компенсаторна адаптация за преодоляване и прикриване на ниско самочувствие. Нарцисистите са несигурни и се справят с тези несигурности, като се огъват. Това кара другите да ги харесват по-малко в дългосрочен план, като по този начин това допълнително влошава тяхната несигурност, което след това води до порочен кръг на гъвкаво поведение.

Около 300 участници в проучването на средна възраст 20 години отговаряли на 151 въпроса по компютърен път. Изследователите наблюдавали НЛР, концептуализирано като прекомерна любов към себе си и състоящо се от два подтипа, известни като "грандиозен" и "уязвим" нарцисизъм. Дълбоката вътрешна несигурност се отнася за втория подтип. Поведението на "грандиозните" нарцисисти трябва да се разглежда в светлината на понятието психопатия.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.