favorites basket
user
Наука10 септември 2021

Обявиха лауреатите на научните Оскари

Връчиха награди за пробив в модификацията на иРНК и за прецизни атомни часовници

Обявиха лауреатите на научните Оскари
Фондацията Breakthrough Prize обяви носителите на наградите за пробив във фундаменталната физика, естествените науки и математиката за 2022 г., както и призьорите в категориите New Horizons и New Frontiers. Общият награден фонд на „Оскарите за наука" е 15,75 милиона долара, се казва в прессъобщението на организаторите.

Всяка от петте награди е по 3 милиона долара. Носителите на наградата в категорията „Естествени науки“ са Каталин Карико и Дрю Вайсман - разработчиците на технологията за модифициране на иРНК, която е в основата на много ваксини срещу коронавирус, включително Sputnik V, Pfizer и Moderna.
Награди в тази категория бяха присъдени и на разработчиците на методи за секвениране на ДНК и РНК от ново поколение. Приз взе и Джефри Кели - човекът, който показа ролята на протеина транстиретин в развитието на много невродегенеративни и сърдечно-съдови заболявания.

Наградата за фундаментална физика отиде при Хидетоши Катори и Джун Йе, които независимо един от друг успяха да утроят точността на атомния часовник. Подобни устройства, отбелязват организаторите на наградата, изостават със секунда на всеки 15 милиарда години.

В областта на математиката "за монументалната творба, довела до пробив в нашето разбиране" на холономичните D-модули награда получи японецът Такуро Мошизуки, който изучил техните вариации и в сингулярностите — точките, в които разглежданите уравнения вече нямат смисъл.

Шест награди в сектора New Horizons в размер на 100 000 долара ще си разпределят десет млади физици и математици, включително изследователи на времеви кристали и гравитационни вълни. Три жени са лауреати на наградата New Frontiers на името на Мариям Мирзахани, връчва се на жени-математици.

Breakthrough Prize е учредена от основателя на Mail.Ru Юрий Милнер, собственика на Facebook Марк Зукърбърг, техните съпруги Присила Чан и Джулия Милнър и съоснователя на Google Сергей Брин.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.