7 научнофантастични изобретения, които се превърнаха в реалност
Много отдавна писателите на научна фантастика предрекоха бъдещото, в което живеем

снимка: iStock
Пророческата репутация на жанра се простира хилядолетия назад: писатели размишляват за пътуване в Космоса още през 175 г. сл. Хр., когато сирийският сатирик Лукиан от Самосата си представя кораби, летящи до Луната.
Ето няколко примера за технологии, вдъхновени от научната фантастика
1. Дефибрилаторът. Д-р Франкенщайн, героят на Мери Шели, съживява мъртвата плът, вдъхновен от галванизма (манипулиране на мускулите с електрически ток). През 1947 г. д-р Клод Бек спасява пациент с удар от 60 Hz в сърцето от домашния си дефибрилатор. То използва променлив ток от захранващ контакт, който достига директно в сърцето чрез електроди тип „лопатка". През 50-те години дефибрилаторите вече се използват в болници по целия свят.
2. Космически станции. В новелата на Едуард Хейл от 1869 г. „Тухлената луна“ (The Brick Moon) се описва конструкцията и изстрелването в орбита на сфера с диаметър 60 м., изградена от тухли. Устройството е предназначено като средство за навигация, но случайно е изпратено с хора на борда. Те оцеляват и така новелата предоставя и първото художествено описание на космическа станция. През 1971 г. съветската програма „Салют“ изстрелва първата космическа станция.
3. Машинно самообучение. Героите в романа на Самюел Бътлър от 1872 г. „Erewhon“ осъзнават, че компютрите „в крайна сметка са предназначени да изместят човешката раса“, така че те забраняват интелигентните машини. През 1959 г. американският пионер в сферата на ИИ Артър Самуел кодира играч на шашки, който усъвършенства своя подход, докато не успява да го победи.
4. Лабораторно отглеждане на месо. В своя разказ „Мизора“(Mizora) от 1880 г. Мери Брадли Лейн описва амазонките, които превръщат химическите елементи на говеждото в синтетични бургери, като нарича процеса „по-икономичен начин за получаване на месо, отколкото чрез угояване на животни.“ И не е далеч от истината. През 2013 г. холандският учен Марк Пост започва отглеждането на кюфтета в епруветка, тръгнали от стволови клетки на говеда. За да бъде направено първото, са били необходими повече от 250 000 долара.
5. Дългосрочно съхранение на топлинна енергия. В утопичния разказ на Рокея Хосеин „Мечтата на Султана”(Sultana’s Dream) учени откриват начин за улавяне и съхранение на слънчевата енергия и така топлят градовете през студените месеци. След десетилетия на мащабни проекти „мечтата” се сбъдва през 2007 г. В Алберта, Канада, жегата нагрява течност в подземни тръби. После затоплената повърхност излъчва топлина в 52 апартамента през целия зимен сезон.
6. Електрошоково оръжие (тейзър). В разказа „Том Суифт и неговата електрическа пушка” се описват подробности за момче изобретател, чийто бластер зашеметява мишени с „мощен удар от съхранена електроенергия". Тази идея изглежда изпълнима за инженера на НАСА Джак Кавър, чийто T.A.S.E.R. е акроним на заглавието (Thomas A. Swift's Electric Rifle). Патентованото от него оръжие през 1974 г. изпраща електрически заряд директно в нервната система на целта.
7. Преносимо аудио. Рей Бредбъри, всеизвестно на всички, искал да предотврати антиутопичното бъдеще, а не да го предрече. Но една от технологиите в романа „451 градуса по Фаренхайт” бързо става реалност: микро радио за ухото, което осигурява „електронен океан от звук, музика и говор”. Година след издаване на книгата (1953 г.), компанията Texas Instruments започва масовото производство на първото портативно радио.
Още по темата:

Хиляди стреснати потребители на социалните мрежи ожалиха мечките в Йелоустоун
Оказа се, че и снимката, и информацията за блокиралите входа на парка гризли са фалшиви

Проектът на НАСА „Първата жена на Луната“ може и да не се осъществи
Споменаванията на цветнокожи и международни партньори в космическите проекти са ограничени според новите разпоредби

„10 Аха! стъпки за помирение“ в нашия магазин
Най-добрият подарък с пожелание за мир и съгласие във взаимоотношенията

10-милионният посетител на Rijksmuseum наистина спал под картина на Рембранд
Основната цел била човекът да не знае, че го очаква нощ в музея

Учен казва, че сме с 50% повече от 8,2 милиарда
Доводът му е неточното преброяване в селските райони

Пчеларите оценяват 2024 г. като бедствена
Причините са свързани с климата, дъмпинговия внос и ниските изкупни цени

Гарванът Джими e с над 600 роли в киното
Птицата е звезда, застрахована за 10 000 долара в средата на миналия век. В един момент има 21 резервни двойника.

Двамата заточеници остават на борда на международната космическа станция
Мисията на НАСА за спасяване на блокираните астронавти отново беше отложена

Роклята, която раздели света на две
10 години от публикуването на снимката, предизвикала най-големите обсъждания в интернет

Възможно е слоновете да предусещат смъртта си
Съществуват ли така наречените „слонски гробища“?

Вземи тъмните ми дни и ми донеси светли
Какво разказват в Румъния за историята на усукания червено-бял конец

Специални сайтове и приложения ще ви помогнат да се ориентирате в парада на планетите
Тази седмица в небесният спектакъл участват 7 ярки хубавици

САЩ въвеждат получаване на гражданство срещу 5 милиона долара
Пазаруването на „златни карти“ ще започне до две седмици

14-годишен индиец чупи 6 световни рекорда по смятане наум за 1 ден
Смята, че способностите му се дължат на факта, че практикува йога