favorites basket
user
Наука22 декември 2021

Медии прибързано „чипираха" ваксинирани

По принцип може в импланта да се вкара и информация за ваксинационен статус, но още не се прави

Снимка: Youtube
Снимка: Youtube
Едно вайръл видео кръжи из световните медии през последните два дни. То разказва за шведски стартъп, произвеждащ подкожни импланти с микрочип, които носят различна информация за притежателя си. Според текста под видеото шведите обмисляли как може на вече съществуващите чипове да се качи информация и за ваксинационния статус на притежателя на импланта.

„Компанията Epicenter планира да пусне на пазара иновативната си технология, разработвана от години. Чиповете използват протокол NFC, който може да се свърже с всеки смартфон. От стартъпа казват, че процедурата е напълно обратима." Това пише под публикуваното видео в Youtube, в канала на South China Morning Post.

„Представете си, че показвате зеления си сертификат за COVID-19 само като доближите ръката си до мобилния" - се казва във видеото и в кадър попада човек, който протяга ръката си за сканиране с мобилен телефон. Всъщност бомбастичната новина, че е даден старт на чипирането на ваксинирани, каквито бяха много заглавия в различни наши и чужди медии, е прибързана.

Да, в IT-средите отдавна се говори за подобни проекти.  Да, има изказвания на шведски производители на импланти, работещи със същия протокол, от които става ясно, че такава технология съществува от години. От години продължават и дискусиите дали да се пусне за масова употреба в големи предприятия с много работници, за да се облекчи пропускателния режим например. Но слуховете за „чипирането" на ваксинираните са силно преувеличени.


„Имплантите са много гъвкава технология, която може да се използва за много различни неща“, казва един от мениджърите на Epicenter Ханес Сьоблад във видеото. „В момента е много удобно да имате COVID паспорт винаги достъпен на вашия имплант.“ Чиповете на Epicenter все още не се продават, се съобщава във видеото на South China Morning Post.

Имплантираният микрочип на Epicenter не е нещо ново, тъй като компанията го използва от години – и то върху собствени служители, пише Daily Mail.

През 2015 г. компанията обяви, че е имплантирала микрочипа на повече от 100 свои служители, което им позволява да си отварят врати, да работят с принтери или да купуват смутита с махване на ръка. Чипът се имплантира на ръката с обикновено щракване и вкарване подкожно. Четец, използващ протокола NFC, приближен на сантиметри към чипираната ръка, разчита данните, закодирани на импланта.

Според Daily Mail, въпреки че микрочиповете с ваксинационния статус все още не са готови за пазара, възможно е да се предположи, че когато това стане, то ще се случи по описания от шведската фирма начин.

Патрик Местертън, съосновател и главен изпълнителен директор на Epicenter, каза в изявление от 2017 г.: „Най-голямата полза според мен е удобството. По принцип заменя много джаджи, които иначе носите със себе си - други комуникационни устройства, кредитни карти или ключове.“

Микрочип, с размерите на оризово зърно, може да бъде вграден под кожата на човек - под мишницата, или между показалеца и палеца, казал в презентацията си Сьоблад (който е и основател на Шведската асоциация на биохакеритe) на уебинар Tech2025. На този уебинар се е разисквала  целта на такива чипове, а именно - да заменят необходимостта от носене на ключодържатели, идентификационни карти и визитни картички. Хората ще могат да съхраняват на тях данни, като бордни карти, медицински досиета и друга идентифицираща информация. Пред участниците в уебинара е спомената и примерната цена на подобен род услуга - 100 долара.
"Човешкото тяло е следващата голяма платформа. Ние актуализираме телата си с технологии в голям мащаб, вече с преносими устройства. Но всички преносими устройства, ще бъдат имплантирани в телата ни след пет до 10 години“, казва Сьоблад на Tech2025.
Учени в сектора информационни технологии прогнозират, че може би половината от американците ще бъдат „чипирани“ до 2025 г. Но в уебинара Tech2025 станало дума, че законодатели, общественост и активисти-защитници на човешките права са против тази идея, което вероятно прави подобна прогноза да изглежда повече като мечта, отколкото като близка реалност.

„Не бих се изненадал, ако в рамките на 10 години 50% от американците имат някакъв вид имплант, защото в края на деня един имплант може да намали размера на портфейла ви или каквото там носите в чантата си с около 30 или 40 процента“, казва Золтан Ищван - американски трансхуманист, журналист, предприемач и футуролог в интервю за Sputnik News, цитиран от сайта katv.com.

През август 2017 г., базираната в Уисконсин технологична компания „Three Square Market" (32M) стана първата в Америка, която предложи безплатни импланти с микрочип на своите служители. Тези чипове дадоха на служителите достъп до заключени стаи и възможността да купуват храна и напитки в стаята за почивка. „Виждаме технологията на чиповете като следваща стъпка в еволюцията на платежните системи" - заяви тогава Тод Уестби, главен изпълнителен директор на Three Square Market.
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.