
Изглед към Англия от Франция, снимка: Wikimedia.org
Нов ДНК анализ на 793 човешки останки от бронзовата епоха от цяла Великобритания и континентална Европа разкрива генетични тайни за масова човешка миграция, настъпила преди около 3000 години.
Новото изследване е публикувано в списание Nature. 200 експерта в различни области били събрани в екип от инициаторите на проекта - учени от Йоркския университет в Англия, Харвардския медицински факултет в САЩ и Виенския университет в Австрия. Те изследвали ДНК от 793 индивида от бронзовата епоха във Великобритания. Резултатите показали, че около 1300 г. пр. н. е. до 800 г. пр. н. е. вълни от мигранти пристигат в Южна Великобритания от земите в днешна Северна Франция.
Един от ръководитеите на проекта - професор Иън Армит от университета в Йорк, пише в статията, че учените дълго време са подозирали, че мигрантите са пристигнали във Великобритания през бронзовата епоха. Тази хипотеза обаче се основавала на известните данни за „търговия и споделени идеологии“. Сега, новото ДНК изследване сочи как през средната до късната бронзова епоха са възникнали „интензивни контакти“ между общностите във Великобритания и Европа.
Професор Армит разказва пред MailOnline, че най-близките генетични роднини на мигрантите, пристигнали във Великобритания, са „от популациите от по-късната желязна епоха в периферията на Франция“. Чрез постоянното движение на търговци, смесените бракове и дребномащабните движения на клановете, поддържаните интензивни контакти между хора от континентална Великобритания и Европа, в продължение на много векове, изцяло променят генетичната съдба на британците.
Д-р Армит е категоричен, че не е имало нито едно голямо насилствено нахлуване, нито едно агресивно миграционно събитие, но той говори за тих и мирен процес на „хомогенизиране“.
Археолозите винаги са свързвали разпространението на келтските езици с желязната епоха. Новите резултати предполагат пристигането на келтските езици от Франция от късната бронзова епоха.
Съавторът на научния доклад - професор Дейвид Райх от Harvard Medical School, заяви, че „всеки разумен учен трябва да коригира най-добрите си предположения за случилото се въз основа на тези открития“. Изследователят обаче добави, че тези нови открития по никакъв начин не „уреждат въпроса за произхода на келтските езици във Великобритания“.
Отбелязано е драматично увеличение на честотата на „алелите“ в популациите от бронзовата епоха във Великобритания от 1200 до 200 г. пр.н.е. Тази вариантна форма на ген допринася за постоянството на лактозата - способността на възрастните да усвояват лактозата в млякото. Документът казва, че това би осигурило „голямо предимство“ в степента на оцеляване сред децата с тази генетична адаптация.
Изследователите също така откриват „изключително висок“ дял на потеклото на „ранните европейски фермери“ (EEF) при кланове от Кент - локация, съвсем близо до Франция по права линия през Ламанша. Професорът по генетика Даниел Г. Брадли от Тринити Колидж Дъблин, който участва в партньорската проверка на изследването, каза, че този специфичен произход е привнесен в Европа от земеделци от Анадола (Турция) много хиляди години по-рано.
Вижте този интересен експеримент, който разбива на пух и прах представите на хората за техния произход и националност...