
изображение: iStock
Главният изпълнителен директор на Nokia Пека Лундмарк очаква 6G мобилните мрежи да започнат да функционират до края на десетилетието, но той не смята, че тогава смартфонът ще бъде най-често срещаният интерфейс, пише cnbc.com
В своето изказване преди дни на Световния икономически форум в Давос, Лундмарк каза, че очаква 6G да се появи на търговския пазар около 2030 г., което приблизително съвпада с прогнозите и на Huawei за излизането на тази технология.
Попитан кога мисли, че светът ще се отдалечи от използването на смартфони и ще премине към по-интензивно към носенето на смарт очила и други устройства, които се носят на лицето, Лундмарк каза, че това ще се случи преди пристигането на 6G.
„Дотогава определено смартфонът, какъвто го познаваме днес, вече няма да бъде най-разпространеният интерфейс“, каза той. „Много от тези неща ще бъдат вградени директно в телата ни.”
Той не уточни какво точно има предвид, но някои компании, като Neuralink на Илон Мъск, работят върху производството на електронни устройства, които могат да се имплантират в мозъка и да се използват за комуникация с машини и други хора.
Американски технологични гиганти като Meta, Google и Microsoft работят върху нови слушалки с разширена реалност, които един ден могат да заменят смартфона.
На същия панел на форума в Давос, финансовият директор на Google Рут Порат пък каза: „Вярваме, че едно от големите предимства на разширената реалност всъщност е решаването на проблеми тук, на Земята." Според нея не е далеч времето, когато човек ще си сложи смарт очилата докато говори и те ще превеждат речта му.
Лундмарк вярва, че до 2030 г. ще има „цифров близнак на всичко“, а това ще изисква „огромни изчислителни ресурси“.
За да предадат всички компютърни битове, които метавселената ще изисква, мрежите ще трябва да бъдат поне 100 пъти или дори 1000 пъти по-бързи, отколкото са днес, уточни Лундмарк.