favorites basket
user
Наука26 декември 2022

Вижте как вирусът обикаля клетките в търсене на пробойна

2-минутното видео показва как микроскопичен вирус пътува по чревната клетъчна стена в търсене на входна точка

Вирусните частици, по-малки от песъчинка, се движат извън клетката много по-бързо, отколкото вътре в нея. Всичко това затрудни визуализирането, но сега учените успяха да заснемат как вирусът се скита, сякаш танцува, през клетките в търсене на път навътре, пише Science Alert .

Кортни Джонсън, химик от университета Дюк, Северна Каролина, разказва за работата на екипа, успял за първи път да направи триизмерен запис на движението на вируса в реално време. Видеото показва как той изследва "територията" в търсене на пробойна и след това прониква в клетката. Учените предполагат, че този запис в бъдеще ще позволи по-задълбочено разбиране на процеса на проникване на инфекция в тялото.

Изследователите вярват, че разбирането на процеса на проникване ще помогне за разработването на нови ефективни начини за защита срещу вируси. Според Джонсън опитът да се улови движението на вируса е сравним с опита да се направи снимка на човек пред небостъргач - невъзможно е да се видят едновременно целият небостъргач и човекът до него.

Учените успяха да визуализират движението на стерилен вирус с помощта на системата 3D-TrIm (3D микроскопия за проследяване и изображения). Всъщност това са два микроскопа в един: първият се използва за улавяне на бързо движеща се миниатюрна частица, а вторият – за получаване на триизмерни изображения на околните клетки.

Учените осветиха вирусната частица със специален флуоресцентен етикет, което им позволи да получат безпрецедентна информация за нейното движение по време на атаката й срещу клетката.
"Понякога когато представям резултата от този проект, хората питат "това видео игра ли е или симулация?", казва Джонсън. "Не, това е нещо, което идва от истински микроскоп."
Всички вдишваме милиони вируси всеки ден, по-голямата част от които не причиняват никаква вреда – но учените искат да научат повече за това как някои пробиват защитния слой от клетки и слуз, покриващи дихателните пътища и червата, за да предизвикат инфекция.

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.