
снимка: iStock
Хората със сини очи имат един общ прародител, според ново изследване. Екип от учени е проследил генетична мутация, която води до сини очи. Тя е настъпила във времевия отрязък от преди 6000-10 000 години. Преди това сред земляните не имало някой със сини очи.
„Първоначално всички наши предци са имали кафяви очи", разказва Ханс Айберг от катедрата по клетъчна и молекулярна медицина в университета в Копенхаген. Мутацията засяга така наречения OCA2 ген, който участва в производството на меланин - пигментът, който придава цвета на косата, очите и кожата ни. „Генетична мутация, засягаща гена OCA2 в нашите хромозоми, е довела до създаването на „превключвател", който буквално „изключил" способността на земните жители да „произвеждат" кафяви очи", допълва Айберг.
Генетичният превключвател се намира в гена, съседен на OCA2 и той ограничава неговото действие, което намалява производството на меланин в ириса. На практика обърнатият надолу превключвател разрежда кафявите очи до сини. Ако генът OCA2 беше напълно изключен, косата, очите и кожата ни щяха да бъдат без меланин - състояние, известно като албинизъм.
Айберг и неговият екип изследвали ДНК от митохондриите - клетъчните енергийни структури, на синеоки хора в страни, включително Йордания, Дания и Турция. Този генетичен материал идва от жени, така че може да проследи майчините линии. Учените анализирали последователностите на ДНК на гена OCA2 и генетичната мутация, свързана с намаляването на производството на меланин.
В течение на няколко поколения сегментите от ДНК на предците се разбъркват, така че индивидите да имат различни последователности. Някои от тези сегменти обаче, които не са пренаредени, се наричат хаплотипове. Ако група индивиди споделя дълги хаплотипове, това означава, че последователността е възникнала сравнително наскоро при предците ни. ДНК последователността не е имала достатъчно време, за да се обърка.
„Хората със сини очи - от Дания до Йордания, имат един и същ хаплотип, всички те имат точно същите генни промени, свързани с тази мутация, която оцветява очите в синьо" - обяснява Хоукс.
Всички синеоки хора са свързани с един и същи прародител, сочат заключенията от изследването. Те са наследили един и същ превключвател на точно едно и също място в своята ДНК. Научният труд е публикуван в онлайн изданието на списанието Human Genetics.