favorites basket
user
Наука3 януари 2023

Прогнозата за 2023 г. е гореща

Ла Ниня ще престане с капризите си през април

Африканският рог, снимка: НАСА
Африканският рог, снимка: НАСА
2023 г. се очаква да бъде по-гореща от 2022 г., според метеорологичната служба на Обединеното кралство. Защо? Един необичаен тригодишен метеорологичен модел, който обикновено има охлаждащ ефект върху нашата планета, най-накрая трябва да приключи през тази година. Освен това се очаква средните глобални температури да се повишат, тъй като емисиите на парникови газове продължават да нарастват.

В резултат на всичко това Met Office прогнозира, че 2023 г. ще бъде една от най-горещите години в историята. Това не е изненада, като се има предвид, че последните осем години са на път да бъдат осемте най-горещи по статистиката на Световната метеорологична организация (СМО). Очаква се тази година да е със средни глобални температури с поне 1 градус по Целзий по-високи от средните през прединдустриалния период. Средната температура на Земята през 2023 г. се прогнозира да бъде между 1,08 и 1,32 градуса по Целзий по-висока, отколкото преди 1900 г. (приблизително), когато хората са започнали да изгарят изкопаемите горива по-свирепо.

Един градус по-горещо може да не изглежда кой-знае какво, особено на фона на факта, че голяма част от САЩ току-що излиза от студена зимна буря. Но този вид промяна в глобален мащаб вече е предизвикала катастрофални климатични ефекти. Другата тревожна подробност - това е средно за цялата планета - някои региони са засегнати много по-силно от изменението на климата, отколкото други.
„През 2022 г. се сблъскахме с няколко драматични метеорологични бедствия, които отнеха твърде много животи и поминък и подкопаха здравеопазването, хранителната, енергийната и водната сигурност и инфраструктурата“, каза генералният секретар на СМО Петери Таалас в изявление в последните дни на миналата година. „Една трета от Пакистан беше наводнена - с големи икономически загуби и човешки жертви. Рекордни горещи вълни са наблюдавани в Китай, Европа, Северна и Южна Америка. Дълготрайната суша в Африканския рог заплашва с хуманитарна катастрофа".
Африканският рог трябваше да се справи с двоен удар - както с изменението на климата, така и с капризите на Ла Ниня, които влошават сушата. Рядкото „тройно потапяне“ на Ла Ниня е в действие от септември 2020 г. Въздействието на Ла Ниня варира в различните региони - носи по-обилни дъждове в Австралия, а пък лишава източна Африка дори от капчица дъжд. Но като цяло има временен охлаждащ ефект върху земното кълбо. Очаква се Ла Ниня да приключи до април 2023-а година.

Ла Ниня е една от екстремните фази на повтарящия се климатичен модел Ел Ниньо-Южна осцилация (ENSO). Има доказателства, че екстремните явления Ла Ниня и Ел Ниньо могат да станат два пъти по-чести при по-високи глобални температури. Този нежелан факт, както и по-тежки наводнения и горещи вълни - биха могли да бъдат избегнати, ако хората успешно ограничат глобалното затопляне под около 1,5 градуса по Целзий, цел на Парижкото споразумение за климата. 

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.