
изображение: iStock
Ново проучване е открило общи фактори при хора, които са имали преживявания извън тялото (OBEs) - странното явление, при което тези, които са го изпитали, описват истории, случили се с тях в критичен момент, когато са на границата между живота и смъртта.
Според учените преживявания извън тялото са имали между 10 и 20 процента от човечеството. Историите на прага на отвъдното, разказвани от тях, са с различни детайли, въпреки че имат една обща част. „Всеки индивид описва неповтоими усещания и обстоятелства около преживяването. Задействащите фактори са разнообразни и в много случаи напълно противоположни един на друг“, казват учените, публикували резултатите от изследването..
„Тези преживявания могат да възникнат в моменти на дълбоко спокойствие, например по време на медитация или почивка, или, обратно, в ситуации на изключителен стрес, когато индивидът е във физическа опасност или претърпява психологическа травма. След като преживяването се задейства, усещането за това, че си извън тялото, може да бъде съпроводено от широк спектър от емоции. Някои хора описват абсолютно чувство на мир, докато в други случаи преживяването може да бъде белязано от страх, особено поради мисълта: „Няма да мога да се върна в тялото си“.
След тези често травматични усещания, хората са описвали чувството, че са извън тялото си, а понякога и че гледат отвисоко към него. Ето малка част от един от разказите, събрани от учените:
„Виждам се сякаш от самолет и гледам надолу от разстояние около 1,5 метра. Чувствам се раздвоен и се виждам долу. Тялото ми е долу, извън него съм. Умът ми вижда тялото ми, виждам формата му. Частта от мен, която е отгоре... ми се струва странна, прилича на ангел, на същество. Виждам тялото там, но аз съм като въздух.“
В миналото изследователите се чудели какво е това, което причинява тези странни преживявания. Предположенията им били, че те вероятно са причинени от проблеми във вътрешното ухо на пациента. Имало и хипотези, свързани с обстоятелства, които стимулират десния ъглов гирус в мозъка. Това е областта, отговорна за интегрирането на визуална информация и обратна връзка от крайниците за тяхното положение. Този процес създавал в ума представи за страннато положение на тялото. Чрез използване на електроди за стимулиране на гируса по време на мозъчна операция, изследователи в Швейцария успели да предизвикат феномена при един пациент. След него в научните публикации се появява друг пациент, който пък се надявал да се излекува от шум в ушите през 2007 г. Той се сдобил с богат опит от няколко пътувания извън тялото, когато същата област от мозъка е била стимулирана.
В новото проучване екипът, ръководен от д-р Марина Уайлер, невролог в Отдела за изследвания на възприятието към Университета на Вирджиния, изследва общи фактори, споделяни от хора с преживявания извън тялото. Наблюдавани са 545 възрастни от различен произход. Те отговарят на въпроси относно тяхното физическо и психично здраве, житейската си и психиатрична история.
80 процента от преживелите пътуване извън тялото, казват че това им се е случвало от един до четири пъти, а 20 процента разказва за пет или повече. 74 процента описват феноменалните случки като спонтанни, а 9 процента признават, че странното събитие ги връхлетяло след употреба на психоактивни вещества. 8,2% са имали пътешествие извън тялото след медитация или визуализация, а 0,7 процента - след хипноза.
Общите фактори, описани от учените са: „показват по-често срещани психични разстройства“, включително депресия и тревожност и са по-склонни са към симптоми на дисоциация. Още една закономерност е, че преживелите по-сериозни травми в детството, са по-склонни да преживеят феномена.
Изследователите имат и ново предположение – че тези преживявания извън тялото са подсъзнателен феномен, предлагащ „временно бягство от тревожните реалности или позволяващ преосмисляне на личните преживявания“.
„Много от тези хора вярват, че щом преживяват подобни неща, това означава, че нещо не е наред с тях, така че често го крият от страх да не бъдат осъдени или възприети като психично болни. За съжаление, много специалисти по психично здраве все още гледат на тези преживявания по същия начин“, пишат експертите от екипа на Уайлер.
И още:
„В този наш труд установихме, че хората, които са имали преживявания извън тялото, по-често съобщават за по-лошо психично здраве в сравнение с тези, които не са. Нашите открития обаче показват също, че тези явления могат да действат като механизъм за справяне в отговор на минали травми, а не да служат като причина за психични заболявания. Насърчаваме специалистите по психично здраве да преосмислят начина, по който анализират тези преживявания, и да подхождат към тях с по-голяма откритост и чувствителност.“
Проучването е публикувано в „Личност и индивидуални различия“ .
Повече за дейността на Отдела за изследвания на възприятието към Университета на Вирджиния, както и интервю с наша сънародничка, работеща там, очаквайте в предстоящия брой на Списание 8, който ще излезе на 8 юли.