Подкрепете ни!




Образование9 октомври 2023

Британски университет предлага магистърска степен по магия и окултизъм

Студентите ще учат за дракони, крал Артур и за феминизма във вещерството

Британски университет предлага магистърска степен по магия и окултизъм


Ако сте се занимавали с кристали, плъзгали сте пръст по спиритическата дъска или сте изследвали феминистки прочити на магьосничеството, сега можете да пренесете хобито си на следващото ниво – с първата магистърска степен в Обединеното кралство по магия и окултизъм. Това пише Рейчъл Хол преди дни в The Guardian.

Целта на Университета на Ексетър е да отговори на нарастващия интерес към историята и влиянието на магьосничеството по света върху обществото и науката. Мултидисциплинарната степен, която започва през септември 2024 г., ще залегне на история, литература, философия, археология, социология, психология, драма и религия.
Професор Емили Селоув, която ръководи курса, обяснява: „Наскоро възникналият повишен интерес към магията и окултното в академичните среди и извън тях е в основата на най-актуалните въпроси на нашето общество. Деколонизацията, феминизмът и антирасизмът са в основата на тази програма“. Според нея се е зародила нова тенденция. Тя сменя предишната от последните десетилетия – за „отхвърляне на изучаването на магията и окултното“ с идеята, че то „вече не е важно за „модерните хора“.
С много от съвременните ритуали човечеството показва, че магията е част от нашето ежедневие – чукане на дърво, носене на талисмани, пристъпване с определен крак или небръснене в деня на мача на любимия отбор. Време е учените сериозно да се заемат с отговорите на причините за тази нагласа, разказва Селоув.
Учените констатират и други интересни факти – нараства популярността на фолклора, магьосничеството, таро и кристалите, а това е знак за реакция на упадъка на организираната религия. Статистика от 2022 г. сочи нарастване на броя на хората, идентифициращи се като езичници и уикани в Обединеното кралство, а шаманизмът е най-бързо развиващата се религия.
Магистърската степен по магия и окултни науки ще преразгледа „предположението, че западът е мястото на рационализма и науката, а останалият свят е люлката на магията и суеверието“, уточнява Селоув.

Според нея има „нарастващо признание“ в академичните среди, че текстове, занимаващи се с магия или окултни теми, са били „систематично пренебрегвани от науката“ в средновековната и ранната модерна история, литература и религия, както и в историята на науката и философията.

Интересът към тази магистратура е голям. Курсът ще съчетава традиционните западни академични методологии и по-алтернативни подходи. 

Студентите ще могат да избират измежду модули за драконите в западната литература и изкуство, легендата за крал Артур, палеографията, ислямската мисъл, археологическата теория и практика, изобразяването на жените през Средновековието, книгата в средновековна и ранна модерна Европа, пол, общество и култура в ранна модерна Европа и философията на психеделиците.

Още по темата:

Китайското правителство продължава да насърчава „интелигентните класни стаи“ Образование

Китайското правителство продължава да насърчава „интелигентните класни стаи“

В някои действащи проекти съотношението на преподаден материал от ИИ и от жив учител вече е 70%/30%

Отворени врати в ,,Белите кокичета“ на 29 април Образование

Отворени врати в ,,Белите кокичета“ на 29 април

В основата на работата в детската школа е Слънчевото възпитание

Какво е растителна слепота? Образование

Какво е растителна слепота?

В образователната система се отделя по-малко внимание на растенията. Природозащитниците наричат това зоошовинизъм.

Новите реалности в педагогиката Образование

Новите реалности в педагогиката

Как да подготвим себе си и своите деца за бъдещето?

Педагогика на всекидневието Образование

Педагогика на всекидневието

Какво е бъдещето на образованието и кое е образованието на бъдещето?

Любов Миронова: Преподавам Озарена педагогика Образование

Любов Миронова: Преподавам Озарена педагогика

Сякаш преди хората имаха много въпроси и търсеха истината, а сега имат много отговори и нямат истински въпроси

Любов Миронова: Възпитанието на едно дете започва преди да има... дете Образование

Любов Миронова: Възпитанието на едно дете започва преди да има... дете

В „Училище за съзнателни родители” давам ясни указания какво, кога и колко е добре да се прави – като рецепта на вкусно сготвена гозба

Честит празник, скъпи деца и родители! Образование

Честит празник, скъпи деца и родители!

Това е един от от най-вълнуващите дни в живота ни. Ще го разберем по-късно.

Добрият учител няма да отгледа деца, които искат уравниловка Образование

Добрият учител няма да отгледа деца, които искат уравниловка

Децата трябва да се обичат еднакво - и палавите, и послушните, и бързите и мудните, и мързеливите и прилежните

Любов Миронова: Върнете на децата приказките! Образование

Любов Миронова: Върнете на децата приказките!

С „Пътеводител в света на приказките” от духовния свят малките ще „кацнат” в реалността и ще се формират като хармонични личности

Защо е важно да имате повече книги, отколкото можете да прочетете Образование

Защо е важно да имате повече книги, отколкото можете да прочетете

Според писателя Кевин Дикинсон прочетените книги са далеч по-малко ценни от непрочетените

Педагози и родители с петиция против предлаганите мерки в училищата Образование

Педагози и родители с петиция против предлаганите мерки в училищата

Гражданите да не бъдат делени на ваксинирани и неваксинирани, настояват учителите

Над 1000 ученици от цялата страна тренират с ултрамаратонеца Краси Георгиев Образование

Над 1000 ученици от цялата страна тренират с ултрамаратонеца Краси Георгиев

Благотворителното събитие “Предизвикай се с кауза” подкрепя българското образование и работата на фондация "Заедно в час"

Популярни актьори се предизвикват със спортни постижения Образование

Популярни актьори се предизвикват със спортни постижения

Те ще изкачват върхове, карат 120 км с колело, за да подкрепят българското образование