
снимка: iStock
Това лято реших да стана доброволец на горещата линия за домашно насилие. Бях изумена колко обаждания има от хора, преживели насилие, насилие от най-близкия си човек... Наричайте го агресия, злоупотреба, дисфункционалност, все едно – резултатът е зловещ и колкото по-рано се научите да разпознавате знаците на насилието, толкова по-ефективни могат да са мерките, които ще предприемете, когато и ако се наложи.
Ето няколко индикации за домашно насилие:
Цикли на злоупотреба
1. Повишаване на напрежението. Можете да забележите изливането на гнева върху жертвата, насилникът става емоционално нестабилен. А жертвата, напротив, е „по-тиха от водата, по-ниска от тревата“.
2. Акт на насилие. Напрежението достига своя връх, агресорът се пречупва. Насилието може да бъде от всякакво естество: заплахи, обиди, изнудване, физическо насилие и др.
3. Дистанцията се сменя с по-нататъшно сближаване, помирение. Най-често на този етап агресорът се извинява, обещава, че това няма да се повтори, намира оправдания, прави подаръци и жестове на внимание.
4. „Меден месец“. Настъпва относително дълготрайно затишие, период на спокойствие, може да изглежда, че между партньорите има „идеални“ отношения.
Червени лампи
Лишаване на жертвата от ресурси
Агресорът постепенно изземва ресурсите на своя партньор. За какви ресурси говорим? Приятели, семейство, хобита, работа, бизнес и т.н. („Не харесвам приятелите ти, не говори с тях!“, „Не е нужно да ходиш на фитнес, всички мъже те гледат там“ и т.н.). Така постепенно жертвата се лишава от много възможности в живота си на практика остава само той – насилникът, което усложнява възможността за излизане от тази токсична връзка.
Контрол
Насилникът не позволява на жертвата сама да взема решения, той може да контролира дрехите, поведението, социалния кръг, избора на хоби или работа. Насилникът инфантилизира жертвата си и й насажда чувство за собствена малоценност и безпомощност.
Подмяна на реалността
Насилникът често внушава на жертвата, че тя възприема неправилно реалността, че неточно си спомня някои неща. От объркващата картина на света, която насилникът създава и която се различава от тази, която тя вижда, жертвата изпитва чувство на безпокойство, страх, несигурност. Съмнява се в себе си, в собствената си визия за света и възприемането на реалността.
Ако попаднете в беда и сте жертва на домашно насилие, не се страхувайте да помолите близките си за помощ.
Ето номерата на горещи линии в България, където доброволци от различни организации денонощно ще приемат обаждането ви и ще ви посъветват как да постъпите:
- 0800 1 86 76
- 02 981 76 86
- 0800 11 977
- 0700 40 150