
Коронавирусите са група вируси, които имат ореол или коронна форма (корона), когато се гледат под електронен микроскоп. Коронавирусът вече е признат за етиологичен агент на епидемията от SARS през 2003 г. Снимка: wikipedia.org
Нарастват опасенията, че епидемията, причинена от короноавируса ще се разпространи бързо по време на мащабната годишна миграция за Лунната Нова година (25 януари). Множество азиатски страни и САЩ въведоха нови скринингови проверки за пътници от Ухан, китайския град, идентифициран като епицентър на вируса-мутант.
Ето какво се знае за вируса до този момент:
Той е изцяло нов
Изглежда, че вирусът е невиждан досега щам на коронавирус - голямо семейство от вируси, които могат да причинят заболявания, вариращи от обикновената настинка до тежък остър респираторен синдром (SARS), убил 349 души в континентален Китай и други 299 в Хонг Конг между 2002-а и 2003 г. Арно Фонтане, ръководител на отдела по епидемиология в Института Пастьор в Париж, каза за АФП, че настоящият щам на вируса е 80 процента генетично идентичен на SARS.
Китай вече сподели последователността на генома на този нов коронавирус с международната научна общност. Засега се нарича „2019-nCoV“.
Предава се между хората
Световната здравна организация заяви в понеделник, че „първичният източник" на епидемията е животински, а властите на Ухан определиха пазара на риба и морски дарове (вече затворен) като център на епидемията. Китайските власти потвърдиха по-късно, че вирусът сега преминава от човек на човек, без никакъв контакт с рибния пазар.
Доктор Натали Макдермот от Кингс Колидж Лондон заяви, че изглежда вероятно вирусът да се разпространява както и другите вируси по въздушно-капков път, от кихане или кашлица.
Лекарите от Университета в Хонконг публикуваха базисен документ във вторник, моделиращ разпространението на вируса, според който в Ухан е имало около 1343 случая – сходни с проявленията на коронавируса, а прогнозните данни за миналата седмица сочат 1700, съобщиха от Imperial College, London. И двете предположения са много по-високи от официалните данни.
Той е по-мек от SARS
В сравнение със SARS симптомите изглеждат по-малко агресивни и експертите твърдят, че нивото на леталните изходи като следствие от новия вирус все още е сравнително нисък.
„Трудно е да се сравни това заболяване със SARS“ - заяви на пресконференция тази седмица Джонг Наншан, известен учен от Китайската национална комисия по здравеопазване. Според него то е по-леко и състоянието на белите дробове не е като при тежък остър респираторен синдром..
По-мекият характер на вируса обаче може да предизвика и тревога
Избухването на епидемията идва, докато Китай се подготвя за празника на Лунната Нова година и стотици милиони хора пътуват из страната, за да празнуват със семействата си. Професор Антоан Флахо, директор на Института за глобално здраве в Университета в Женева, каза за AFP, че фактът, че вирусът изглежда по-лек при повечето хора, е „парадоксално по-притеснителен“, тъй като им позволява да пътуват по-далеч преди да бъдат открити опасните симптоми.
Това може да доведе до международна спешна ситуация в областта на общественото здраве.
СЗО продължава със совалките и дискусиите, за да определи дали епидемията представлява „извънредна ситуация за общественото здравеопазване“ и дали застрашава големи земни територии. Световната здравна организация е използвала цитираната формулировка само няколко пъти, включително по време на пандемията на H1N1 - или свински грип от 2009 г. и епидемията Ебола, която зловещо удари части от Западна Африка от 2014 г. до 2016 г.
Китайското правителство обяви още във вторник, че класифицира огнището в същата категория като епидемията от SARS, което означава задължителна изолация за диагностицираните с болестта и потенциал за прилагане на карантинни мерки при пътуване.
За момента експертите не виждат заплаха от световна епидемия
Вирусологът Йонас Шмит-Ханазит от института „Бернхард Нохт" смята, че засега заплахата е много ограничена и добавя: „Важно е обаче ситуацията да бъде постоянно наблюдавана от специалистите".
По материали на © Agence France-Presse, DW и sciencealert.com