
Графика: POLITICO
Европейската комисия иска 70% от възрастните в ЕС да се ваксинират срещу коронавирус до лятото на 2021 г. За да се постигне целта на Комисията, разпространението на ваксини в ЕС трябва да бъде 5 пъти по-бързо, пише POLITICO - американска компания за политическа журналистика със седалище в графство Арлингтън, Вирджиния.
В този момент тази цел е напълно неизпълнима. Ако текущите темпове на ваксинация продължат, ЕС като цяло ще достигне само 15 процента от заложеното до края на септември. Въз основа на средната стойност от статистиката за последната седмица съюзът ще трябва да увеличи ваксинирането с фактор пет, за да постигне целта си.
Целта с ваксинирането е част от списък на необвързващите препоръки на Комисията. Комисарят по здравеопазването Стела Кириакидес определи тази цел във вторник като "амбициозна", но Комисията се противопостави да предложи конкретна дата за лятната граница. Служител на Комисията коментира през POLITICO, че се визира края на лятото, така че 22 септември е използван за изчисленията в тази статия.
При сегашните темпове ЕС като цяло няма да постигне тази цел до март 2024 г. В самия край на таблицата е България, която няма да изпълни "плана" до 2040 г. и ако реши да се стяга ще трябва да ускори темповете на ваксиниране 29 пъти, Латвия - 17, Италия - 10, Унгария - 9 пъти.
Засега Малта е шампион на ЕС. Тя би могла да изпълни целта на Комисията навреме, ако удвои броя на дневните си дози. Великобритания, която вече не е член на съюза и започна да ваксинира няколко седмици по-рано от ЕС, ще ваксинира 83 процента от възрастните до края на лятото, ако запази сегашните си темпове.
(Няколко фактора определят темпото на ваксинационните кампании, като се започне с броя на необходимите дози. Понастоящем всички налични ваксини изискват две инжектирания и оценките тук се основават на предположението, че това няма да се промени.)
Съществуват и логистични предизвикателства - породени от доставката, транспортирането и съхранението на ваксини, които възпрепятстват усилията за ваксиниране. Но тези ограничения могат да бъдат облекчени в следващите месеци, след като бъдат одобрени още ваксини. Европейската агенция по лекарствата би могла да даде препоръка в края на януари за трета ваксина от Оксфорд/AstraZeneca, която ще бъде по-евтина и по-лесна за прилагане от тези на BioNTech/Pfizer и Moderna.
Друг фактор, който може да ускори нещата, е правилното разпределение. В началото на кампанията здравните власти се фокусират върху възрастните хора в домовете за специални грижи, което отнема много повече време и усилия, отколкото създаването на центрове за масови ваксинации. Тогава възниква въпросът дали някои държави ще последват противоречивите примери на Великобритания и Дания и ще забавят втората доза, за да могат да ваксинират бързо повече хора.
Накратко, диаграмата може да се промени през следващите месеци в зависимост от новите разработки на ваксините и по-добрата координация на политиките.
Въпросът обаче остава: дали това е достатъчно.
Вижте и другите графики на POLITICO по темата тук.