В петък, на 4 ноември 2021 г. адвокат Нина Ламбoва, внесе за втори път жалби в Административния съд - София град от името на лабораторен лекар, преподавателка в медицинска академия – също лекар, група неонатолози, както и от Съюза на организациите в любителското изкуство в качеството им на хора, упражняващи свободни професии, работодатели, преподаватели и организатори на събития.
Жалбите се пускат повторно, тъй като отмяната на предишната заповед води до блокиране на старите жалби, което лишава гражданите от правосъдие в жив процес за доказване на всички пороци на заповедта, обясни адвокат Ламбова.
Тя е категорична, че това, което се случва в момента, е абсолютно неуважение към закона. Адвокатът е изготвила над 25 страници аргументирани искания, подкрепени с доказателства от български държавни органи и от публична информация на сайта на ЕС.
Юристът твърди, че мерките на министъра ограничават неправомерно правата на българите от чл.29 до чл.31, както и чл.37 на Конституцията, което е недопустимо (според чл.57,ал.3 от КРБ) дори и в случаите на извънредно положение. А страната не е в такова, тя е в епидемична обстановка.
От Конституцията на Република България:
Чл.29
(1) Никой не може да бъде подлаган на мъчение, на жестоко, безчовечно или унижаващо отношение, както и на насилствена асимилация.
(2) Никой не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие.
Чл.30.
(1) Всеки има право на лична свобода и неприкосновеност.
Чл. 31
(3) Обвиняемият се смята за невинен до установяване на противното с влязла в сила присъда.
(7) Не се погасяват по давност наказателното преследване и изпълнението на наказанието за престъпления против мира и човечеството.
Предприетите рестрикции спрямо българите противоречат още на чл. 2 от Конвенцията за защита правата на човека и човешкото достойнство в областта на биологията и медицината обявява, според който върховенството на човека, неговите интерес и благо имат предимство пред интереса на обществото и тези на медицината.
Според Ламбова „властта на заповедта”, която се налага, създава огромна опасност за демокрацията у нас.
Според нея е недопустимо разрешението за разпространение на т. нар. ваксини в Европа (включително за дискусии в страните членки) да се съкрати от общо 89 дни само на 3 дни! Разрешението е за година, като до изтичането му друга ваксина (включително и българската) не може да стъпи на европейския пазар, защото няма процедура за одобрение, обяснява адвокатът.
Тя твърди също, че разрешението на Европейската комисия по лекарствата не отменя задължението на България да издаде такова, защото според чл.5, пар.2 на Директива 2001/83 разрешаващият титуляр – държавата членка на ЕС, трябва да поеме отговорност за действието на ваксините без лиценз вместо производителя. Нещо, което управляващите не са направили. Вместо това нашата държава прехвърля отговорността на самите хора, които трябва да подписват „информирано съгласие”, преди да се ваксинират. (А когато някой пострада или умре след ваксиниране, няма никаква компенсация за това.)
В жалбите се твърди, че тестове са високорискови и неприложими за масово тестване в извънлабораторни условия. Има много приложени аргументи и доказателства, като най-фрапиращи са липсата на процедури по закупуване, разпространение и контрол. „Никаква административна тежест няма към производителите и търговците, каквато например има един прост бинт”, обяснява Нина Ламбова. – „Това не ни гарантира, че тестовете са валидни, сертифицирани, а не гаражно производство. При наличие на толкова местни и международни органи за сертификация и нотификация, се изисква единствено декларация за съответствие за да се разпространяват в търговската мрежа”.
Процедурата за детските „щадящи тестове“ също страда от пороци. В търговете и документите държавата е пропуснала да упомене, че не става дума за тестове с нисък риск - за лабораторна сертифицирана среда, а тестовете са от типа за самотестване, които опасни за масово приложение.
„Те са високорисков тип, поради „инфекциозния отпадък“ след тестването, за когото трябва да има създадена система за управление. Предаването им от ръка на ръка и извхвърлянето в битови контейнери е опасно, заради това че тези тестове могат да са дом за над 600 вида бактерии и някои вируси. Абсолютен прецедент е те да са за масово използване, включително от учители или родители”, казва Ламбова. -„Гарантирането, че инфекциозният отпадък няма да зарази и не е опасен за средата, в която се представя, не става с инструктажни видеа. Това е изключително опасно, затова и рискът от разпространение на инфекции чрез такова тестване е определен като високорисков”.
Адвокатът показа десетки документи, които е готова да покаже в един активен съдебен процес, които според нея могат „да поставят класическото здраве пред търговския интерес”, стига политиците да не продължат умишлено да избягават съдебната зала.
Юристът заяви, че Европейският съд за правата на човека не се е произнасял за зеления сертификат, както според Vesti.bg е заявил министър Кацаров (https://www.vesti.bg/temi-v-razvitie/tema-koronavirus/kacarov-200-hiliadi-vaksinirani-s-pyrva-doza-6133457). „Вероятно министърът има предвид делото Вавричка и други срещу Чешката република, което няма отношение към разглежданата проблематика. Решението е във връзка с ограничения за несъобразяване с въведени със закон задължителни ваксини, каквито и в РБ има. Въвеждането на задължителна ваксинация по отношение на условно пуснатите на пазара ковид ваксини обаче е невъзможно, предвид обстоятелството, че те са още в експерименталната си фаза най-малкото до 2023 г. ЕСПЧ още не се е произнасял по повод въведени ковид ограничения, но вече е сезиран с жалби, и предстои произнасяне. Регламент 2021/953 за европейския сертификат също е във висящ процес пред Съда на ЕС по искане за неговата отмяна (T-527/21 Abenante и др./Парламент и Съвет), каза правистът.
Очаквайте гостуването на адвокат Нина Ламбoва в LIVE в 8 със Списание 8 тази сряда (10 ноември), от 20 ч. във фейсбук страницата ни.