Какво е да имаш дете, болно от цьолиакия?
Родителите на малката Мая: „Всичко е въпрос на планиране и дисциплина“
Малката Мая
Мая е сладко момиченце на шест години, което е толкова щуро, че на петата минута с нея направо ти се завива свят. Проблемът обаче при нея не е нейният чепат и направо неконтролируем нрав, а това, че е болна от цьолиакия – непоносимост към глутена. „Глутен“ се споменава толкова често в това семейство, че Мая успява дори да разкаже своя кратка история, докато пренарежда саксиите (за ужас на майка си) на терасата: „Ради ми даде неговото кюфте с глутен, а аз му дадох моето, което нямаше глутен. После много ме боля коремчето.“
В тази ситуация Мая трябва да расте доста бързо – и в преносния, но и в прекия смисъл. Именно забавянето в нейния растеж преди четири години е основната видима причина майка й да се усъмни, че нещо в развитието й не е както трябва. „Всеки си познава детето. – Ина започва разговора ни леко замислена, сякаш иска да си спомни това време в детайли. – Ние се усъмнихме по изпражненията й, по болките в корема и най-вече – тя не растеше! Мая ми е давала знаци, които аз не успях да разгадая в началото. Отхвърляше хляба, обичаше царевица и месо – аз го отдавах на нейните индивидуални предпочитания, но някой път картината може да е съвсем различна… Но главното са наистина проблемите с растежа и настроенията."
„Намаленото тегло, забавеният растеж и променливите настроения при Мая, асоциалността при някои и дори агресията при други, са сигурен признак, че има проблем.“
За теглото, растежа и стомашните проблеми е ясно, но защо точно промените в настроението и детската агресия може да са признак за проблем с глутена? Например при Мая, която има толкова енергия, че човек може дори да няма време (и сили!) да се замисли за каквато и да е промяна в настроението, докато тя обръща къщата с главата нагоре за пореден път. „Е, как? До мозъка на детето не достигат полезни вещества – нито минерали, нито витамини, нищо. Дори и ендорфини, които успокояват и подобряват настроението. Реално мозъкът няма храна, освен кислорода. И затова децата понякога имат такива проблеми при общуването.“
Добре, ясно е, че Ина вече е напълно информирана по темата след безкрайните изследвания, разговори с лекари, четене и консултации с други родители в сходна ситуация. Не е ли обаче задача именно на личния лекар и дори на този в детската градина да диагностицират проблема с едно дете, което явно не расте и да предупредят отрано родителите? А знаем колко важна е ранната диагностика при абсолютно всички заболявания, да не говорим за детските.
Държавата и глутена
За разлика от мнозина, които мрънкат и обичат да плюят „държавата“ за щяло и нещяло и да обвиняват другите за своите проблеми, Ина и Симеон са стъпили съвсем здраво на земята. „Не можем да се оплачем. – Симеон е човек, който държи на справедливостта и няма проблем да посочи и положителните неща в ситуацията. – След проблема с диагностицирането в началото, сега наистина чувстваме помощта на системата. В момента месечно получаваме 9 кг. италианско безглутеново брашно. Освен това Мая е с ТЕЛК, за което ни дават и някаква сума. Така се справяме, защото безглутеновите храни са изключително скъпи. Ето тия солети, дето Мая ги яде сега, са почти 3 лв. за 70 гр.“
Естествено, по една или друга причина – дали поради недомислие или други пречки, никоя система не е перфектна: „Проблемът е, че същото количество се дава и на деца, които са доста по-големи и ядат повече”. „Освен това има такива, които се нуждаят от съпътстващо лечение, много по-тежки случаи от Мая. – допълва Ина. – А здравната каса съвсем не покрива всички разходи в такива ситуации. Така че донякъде ние сме привилегировани. Мая има цьолиакия в по-лека форма, боли я стомах, има разстройство, по-нервна е. Но познавам семейства, чиито деца изпадат в тежки алергични пристъпи, припадат, организмът им реагира на клетъчно ниво, само ако близнат глутен…“
Ежедневието
Един от проблемите е, че винаги трябва да си подготвен и да мислиш една крачка напред. Трябва да контролираш какво й дават другите деца и дори възрастни.
„Не е толкова страшно, трябва планиране и постоянно отделно готвене. – включва се в разговора Ина. –Проблемът е, че прясно приготвена храна няма никъде, освен ако не се предлага в ресторанта, в който си седнал. Имаше едно заведение в Герман, но то затвори по икономически съображения. Иначе като влезеш в ритъм не е проблем.“
Точно в тоя момент Дарин, братът на Мая, започва да си похапва вкусна глутенова баничка със сирене. Дори и на възрастен човек му се прияжда, независимо от това на какви диети и здравословни режими е. Какво ли остава за едно шестгодишно дете? „Не, не ми е мъчно, ако другите ядат друга храна. Мама ми направи безглутенова торта за рождения ден с плодове. Даже й помагам някой път да прави сладки без глутен.“ – казва Мая между две безглутентови солети. „Добре, че не е от децата, които казват „искам, искам“ – допълва баща й. – Примерно има малко фирми, които правят безглутенов сладолед. Представете си, ако едно дете се лепне пред фризера и се развика „Искам сладолед, искам сладолед!“ Как да му обясниш, че няма точно неговия? Но Мая не е лигаво дете, дисциплинирана е.“
На някои продукти напоследък има информация дали съдържат глутен, но далеч не на всички. Освен това е известен факт, че пшенично нишесте (често скрито) има в лекарствата, млякото, кетчупа, саламите и какво ли още не. „Купуваме едно и също мляко винаги, което е проверено за нишесте вътре. Това се пробва с йод в домашни условия. – Ина отдавна има изграден механизъм за хранителна проверка. – Има един уред, казва се „Nima“, но доколкото знам все още няма доставчик в Европа. Проблемът при него е, че реактивът е скъп за еднократно тестване. Някои хора вече си поръчаха, но аз не съм убедена, че това е редно, щом не е сертифициран в Европа.“
Помощ и взаимопомощ
„Щастливи сме, че в нашата градина готвят специално за Мая. Има случаи, когато изолират децата да се хранят сами, носят им храна от вкъщи. Всичко това зависи от директорката."
В днешни дни социалните мрежи могат да се използват за наистина смислени неща, за намиране на информация и не на последно място за взаимопомощ. „О, да! – Ина не крие вълнението си. – Участвам в три фейсбук групи за взаимопомощ. Помагаме си, публикуваме всякакви неща – примерно в кой магазин има намаление на безглутенови продукти, кой какво е тествал. Аз съм безкрайно благодарна на тези, които публикуват и слагат снимки на продукти или на тези, които са тествали определени храни или например ресторанти.“
А оттук нататък какво следва? Диета за цял живот? „Не е толкова страшно. – завършва разговора Ина. – Всичко е въпрос на планиране и дисциплина, както за нас, така и за Мая. Ето, след като почнахме този безглутенов режим, тя бързо започна да израства и не е най-дребната в групата си. Така че гледаме напред. Важното е, че тя е здрава, щастлива и отново се развива нормално…“
Още по темата:
Какво лекуват кристалите
Аметистът облекчава главоболието, кварцът е за ум като бръснач, а розовият кварц гони тревожността
Стига вече с тия 10 000 крачки на ден!
Важно е да не се вторачвате в крачкомера и да не пренебрегвате другите тренировки
И мъжете са хора!
Нека възприемем, че е естествено и те да търсят помощ в слабите си дни и по-често да ги питаме как се чувстват
Shimani: обаяние, вдъхновено от Етиопия
Основателката на българската марка за козметика от природата разказва за най-успешните си изделия и чудесата на етиопската култура
Медика – отмори тук!
С неповторимия си екип балнеокомплексът в Нареченски бани ти дарява облекчение на телесна и душевна болка, както и безброй дейности за истинска почивка
Проверете „истинската възраст“ на тялото си – застанете на един крак
Балансът е определящ за общия физически тонус
Вторичната изгода от боледуването
Крием зад болестта вътрешните си сблъсъци, тя ни дава по-голям контрол
Вълшебното прахче
Благодарение на продуктите „Ентеросан“ преминаваме здрави през сезонните предизвикателства и запазваме бистър ум
Слагат диагноза „алкохолизъм“ само след два въпроса
Учените съветват джипитата да обсъждат с пациентите си по-задълбочено алкохолната зависимост
Черната кутия, която подарява здраве на кожата
Бутиковата козметика, създадена на основата на колоидното сребро, озарява и изцелява кожата
Не е вярно, че самотата води до органни заболявания
Опровержението дойде от учени чрез публикация в Nature Human Behavior
Ами ако всичко, което знаем за аутизма, е погрешно?
Ново изследване преобърна общоприетото предположение за аутизма и емоциите
Обединено кралство: Без тв реклами на вредни храни през деня
Онлайн рекламите за мазните и сладки продукти се забраняват