Какво е да имаш дете, болно от цьолиакия?
Родителите на малката Мая: „Всичко е въпрос на планиране и дисциплина“

Малката Мая
Мая е сладко момиченце на шест години, което е толкова щуро, че на петата минута с нея направо ти се завива свят. Проблемът обаче при нея не е нейният чепат и направо неконтролируем нрав, а това, че е болна от цьолиакия – непоносимост към глутена. „Глутен“ се споменава толкова често в това семейство, че Мая успява дори да разкаже своя кратка история, докато пренарежда саксиите (за ужас на майка си) на терасата: „Ради ми даде неговото кюфте с глутен, а аз му дадох моето, което нямаше глутен. После много ме боля коремчето.“
В тази ситуация Мая трябва да расте доста бързо – и в преносния, но и в прекия смисъл. Именно забавянето в нейния растеж преди четири години е основната видима причина майка й да се усъмни, че нещо в развитието й не е както трябва. „Всеки си познава детето. – Ина започва разговора ни леко замислена, сякаш иска да си спомни това време в детайли. – Ние се усъмнихме по изпражненията й, по болките в корема и най-вече – тя не растеше! Мая ми е давала знаци, които аз не успях да разгадая в началото. Отхвърляше хляба, обичаше царевица и месо – аз го отдавах на нейните индивидуални предпочитания, но някой път картината може да е съвсем различна… Но главното са наистина проблемите с растежа и настроенията."
„Намаленото тегло, забавеният растеж и променливите настроения при Мая, асоциалността при някои и дори агресията при други, са сигурен признак, че има проблем.“

За теглото, растежа и стомашните проблеми е ясно, но защо точно промените в настроението и детската агресия може да са признак за проблем с глутена? Например при Мая, която има толкова енергия, че човек може дори да няма време (и сили!) да се замисли за каквато и да е промяна в настроението, докато тя обръща къщата с главата нагоре за пореден път. „Е, как? До мозъка на детето не достигат полезни вещества – нито минерали, нито витамини, нищо. Дори и ендорфини, които успокояват и подобряват настроението. Реално мозъкът няма храна, освен кислорода. И затова децата понякога имат такива проблеми при общуването.“
Добре, ясно е, че Ина вече е напълно информирана по темата след безкрайните изследвания, разговори с лекари, четене и консултации с други родители в сходна ситуация. Не е ли обаче задача именно на личния лекар и дори на този в детската градина да диагностицират проблема с едно дете, което явно не расте и да предупредят отрано родителите? А знаем колко важна е ранната диагностика при абсолютно всички заболявания, да не говорим за детските.
Държавата и глутена

За разлика от мнозина, които мрънкат и обичат да плюят „държавата“ за щяло и нещяло и да обвиняват другите за своите проблеми, Ина и Симеон са стъпили съвсем здраво на земята. „Не можем да се оплачем. – Симеон е човек, който държи на справедливостта и няма проблем да посочи и положителните неща в ситуацията. – След проблема с диагностицирането в началото, сега наистина чувстваме помощта на системата. В момента месечно получаваме 9 кг. италианско безглутеново брашно. Освен това Мая е с ТЕЛК, за което ни дават и някаква сума. Така се справяме, защото безглутеновите храни са изключително скъпи. Ето тия солети, дето Мая ги яде сега, са почти 3 лв. за 70 гр.“
Естествено, по една или друга причина – дали поради недомислие или други пречки, никоя система не е перфектна: „Проблемът е, че същото количество се дава и на деца, които са доста по-големи и ядат повече”. „Освен това има такива, които се нуждаят от съпътстващо лечение, много по-тежки случаи от Мая. – допълва Ина. – А здравната каса съвсем не покрива всички разходи в такива ситуации. Така че донякъде ние сме привилегировани. Мая има цьолиакия в по-лека форма, боли я стомах, има разстройство, по-нервна е. Но познавам семейства, чиито деца изпадат в тежки алергични пристъпи, припадат, организмът им реагира на клетъчно ниво, само ако близнат глутен…“
Ежедневието
Един от проблемите е, че винаги трябва да си подготвен и да мислиш една крачка напред. Трябва да контролираш какво й дават другите деца и дори възрастни.
„Не е толкова страшно, трябва планиране и постоянно отделно готвене. – включва се в разговора Ина. –Проблемът е, че прясно приготвена храна няма никъде, освен ако не се предлага в ресторанта, в който си седнал. Имаше едно заведение в Герман, но то затвори по икономически съображения. Иначе като влезеш в ритъм не е проблем.“

Точно в тоя момент Дарин, братът на Мая, започва да си похапва вкусна глутенова баничка със сирене. Дори и на възрастен човек му се прияжда, независимо от това на какви диети и здравословни режими е. Какво ли остава за едно шестгодишно дете? „Не, не ми е мъчно, ако другите ядат друга храна. Мама ми направи безглутенова торта за рождения ден с плодове. Даже й помагам някой път да прави сладки без глутен.“ – казва Мая между две безглутентови солети. „Добре, че не е от децата, които казват „искам, искам“ – допълва баща й. – Примерно има малко фирми, които правят безглутенов сладолед. Представете си, ако едно дете се лепне пред фризера и се развика „Искам сладолед, искам сладолед!“ Как да му обясниш, че няма точно неговия? Но Мая не е лигаво дете, дисциплинирана е.“
На някои продукти напоследък има информация дали съдържат глутен, но далеч не на всички. Освен това е известен факт, че пшенично нишесте (често скрито) има в лекарствата, млякото, кетчупа, саламите и какво ли още не. „Купуваме едно и също мляко винаги, което е проверено за нишесте вътре. Това се пробва с йод в домашни условия. – Ина отдавна има изграден механизъм за хранителна проверка. – Има един уред, казва се „Nima“, но доколкото знам все още няма доставчик в Европа. Проблемът при него е, че реактивът е скъп за еднократно тестване. Някои хора вече си поръчаха, но аз не съм убедена, че това е редно, щом не е сертифициран в Европа.“

Помощ и взаимопомощ
„Щастливи сме, че в нашата градина готвят специално за Мая. Има случаи, когато изолират децата да се хранят сами, носят им храна от вкъщи. Всичко това зависи от директорката."
В днешни дни социалните мрежи могат да се използват за наистина смислени неща, за намиране на информация и не на последно място за взаимопомощ. „О, да! – Ина не крие вълнението си. – Участвам в три фейсбук групи за взаимопомощ. Помагаме си, публикуваме всякакви неща – примерно в кой магазин има намаление на безглутенови продукти, кой какво е тествал. Аз съм безкрайно благодарна на тези, които публикуват и слагат снимки на продукти или на тези, които са тествали определени храни или например ресторанти.“
А оттук нататък какво следва? Диета за цял живот? „Не е толкова страшно. – завършва разговора Ина. – Всичко е въпрос на планиране и дисциплина, както за нас, така и за Мая. Ето, след като почнахме този безглутенов режим, тя бързо започна да израства и не е най-дребната в групата си. Така че гледаме напред. Важното е, че тя е здрава, щастлива и отново се развива нормално…“
Още по темата:

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“
В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!
Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни
Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави