Подкрепете ни!




Здраве5 октомври 2022

Оправдателна присъда за лошия холестерол

Изследване от 2018 г.: няма доказателства, че лошият холестерол причинява сърдечни заболявания

снимка: iStock
снимка: iStock
Изчерпателно проучване върху холестерола от 2018 г., базирано върху резултати от повече от един милион пациенти, може да помогне да се преобърнат насажданите от десетилетия лекарски съвети относно диета, хранене, здраве, превенция и лекарства. Изследването, публикувано в Expert Review of Clinical Pharmacology, се съсредоточава върху статините, клас лекарства, използвани за понижаване на нивата на LDL-C, така наречения „лош" холестерол в човешкото тяло. Според проучването статините са безсмислени за повечето хора. 

Авторите на публикацията привеждат доказателства, сочещи, че възрастните хора с висок LDL не умират преждевременно - те всъщност живеят най-дълго, надживявайки както тези с нелекуван нисък LDL, така и тези, които са на лечение със статини. Друго проучване - мета-анализ на 19 проучвания - установи, че 92% от хората с висок холестерол живеят по-дълго, пише д-р Джоузеф Меркола. 

Митът за холестерола е благодат за фармацевтичната индустрия, тъй като статините за понижаване на холестерола - често предписвани като основна превенция срещу инфаркт и инсулт - се превърнаха в едно от най-често използваните лекарства на пазара, казва той. През 2012-2013 г. 27,8% от възрастните американци на възраст над 40 години съобщават, че използват статини, спрямо 17,9% десетилетие по-рано. Според Меркола тези данни са от преди 6 г. и той смята, че днес една трета от възрастните над 40 години използват статини.
„Няма доказателства, които да доказват, че високите нива на лошия холестерол причиняват сърдечни заболявания, твърдят водещи лекари", писа още преди четири години Daily Mail, разказвайки за новите анализи. Express публикува текст, в който се казваше, че новото проучване не открива „никакви доказателства, че високите нива на „лош" холестерол причиняват сърдечни заболявания."
Учените твърдят, че „пациентите със сърдечен удар са показали, че имат по-ниски от нормалните нива на холестерол на LDL-C" и че възрастните хора с по-високи нива на лош холестерол са склонни да живеят по-дълго от тези с по-ниски нива.

„Всъщност учените са знаели от десетилетия от изследвания върху храненето, че LDL-C не е силно свързан с рисковете от сърдчно-съдови заболявания", казва Нина Тейхолц, разследващ журналист и автор на бестселъра на The New York Times The Big Fat Surprise и Wall St. Според нея „лекарите продължават да се фокусират върху LDL-C отчасти, защото имат лекарства за понижаването му. Лекарите са водени от стимули да предписват хапчета за заболявания, свързани с храненето, вместо по-добро хранене – далеч по-здравословен и по-естествен подход."

Холестеролът в нашата диета идва от животни и животински продукти
включително яйца, месо, риба и млечни продукти. От десетилетия медии, здравни организации и правителства уверяват населението, че тези храни са в различна степен опасни.

Федералната диетична политика в САЩ се оформя от Консултативния комитет по диетични насоки (DGAC), който се събира на всеки пет години, за да актуализира своите констатации. Правителството рекламира DGAC и диетичните насоки, които разработва, като
важен ресурс, който да помогне на нашата нация да достигне най-високия си стандарт на здравеопазване" (цитатът е от автора на статията от 2018 г., публикувана в reason.com - Байлен Линекин).

Войната на федералното правителство срещу холестерола, както показват ранните препоръки на DGAC, датира от десетилетия. Например, докладът на DGAC от 1995 г. подчертава опасностите от холестерола в храните. Повечето хора са наясно, че високите нива на наситени мазнини и холестерол в диетата са свързани с повишени нива на холестерол в кръвта и по-голям риск от сърдечни заболявания", се заявява в него. Изборът на храни с по-малко холестерол и наситени мазнини ще помогне за понижаване на нивата на холестерола в кръвта."

Едва през 2015 г. федералните диетични насоки (най-вече) спряха атаката срещу холестерола . Мнозина приветстваха новината, като същевременно подчертаха, че високите нива на холестерол в кръвта ни все още представляват опасност.
Има задълбочаващ се консенсус сред учените в областта на храненето, че холестеролът в храната има малък ефект върху количеството холестерол в кръвния поток“, отбелязва публикация в блога на Харвардското медицинско училище през същата година. И това е холестеролът, който има значение."

„Новата позиция на правителството относно холестерола в храните е в съответствие с тази на други нации, които не изтъкват холестерола като проблем“, съобщава Washington Post след публикуването на най-новите диетични насоки през 2016 г. „И все пак не трябва да се бърка с продължаващото предупреждение на длъжностните лица за високи нива на
лош" холестерол в кръвта – нещо, което е ясно свързано със сърдечни заболявания".

Проучването от 2018 г. заля със студен душ много от тези продължаващи предупреждения на правителството относно холестерола в кръвта, пише Линекин. Нещо повече, ако лошият холестерол не е толкова лош, тогава ползите от така наречения добър холестерол също са атакуеми. Наскоро HDL, така нареченият
добър" холестерол, сам по себе си беше счетен за съмнителен в някои случаи.
Диетичните мазнини също изглежда не са толкова опасни, колкото твърди правителството на САЩ. Друго проучване, докладвано от Рон Бейли преди четири години, предполага, както той пише, че предупрежденията на федералното правителство да се избягват млечни продукти, които са с високо съдържание на мазнини, са безсмислени".
Линекин пише:Аз съм един от многото, които предизвикаха DGAC и федералното правителство да отговорят защо натрапват от десетилетия объркващи и често противоречиви диетични съвети" на американската общественост. Според него един от начините, по които правителството може да подкрепи твърденията си, че притежава безценен и несравним опит в областта на хранителната политика и храненето, е да спре редовно да отменя или променя своите препоръки.

Източник

Още по темата:

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия