Подкрепете ни!




Здраве20 февруари 2024

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Да останем с всичкия си до края
Деменцията никога не възниква внезапно. Само около 20% от хората, които доживяват до дълбока старост, запазват здрав ум и силна памет. До такива изводи стига в своите трудове световноизвестният академик Владимир Бехтерев (1857-1927), посветил живота си в изучаване как функционира човешкият мозък. Предлагаме ви един преглед на принципите, предложени от него, адаптирани към съвременните реалности на живота с примери от наши дни.

Дали ще се превърнете в старостта си в бреме за вашите деца и внуци, зависи само от мозъка ви. Как да запазим остротата на ума си във всяка възраст? Брилянтният лекар акад. Владимир Михайлович Бехтерев, прекарал десетки години в изучаване на функциите на човешкия мозък, смята, че армията от грозно остаряващи, вкарващи в тежки грижи близките си, е по-многобройна от онези хора, на които им е предопределено да се разболеят от рак, Паркинсон или да страдат в напреднала възраст от чупливи кости.

За да влезете в бъдещето си щастливи, за да сте в онези 20% възрастни, които запазват умственото си здраве, трябва да започнете да действате веднага, още сега, в този момент. По силите на човека е да предотврати угасването на мозъчната дейност. Бехтерев пише в своите трудове колко безценно е да напуснеш този живот с непокътнат ум, със способност да осмисляш и анализираш всичко, което се случва с теб и около теб. Според него проблемите могат да бъдат избегнати в много случаи – освен ако, разбира се, човекът не е неизлечимо болен.  

Какво все пак отключва процесите, които водят до упадъка на мозъчната дейност? Според Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие. Възрастовите промени настъпват, защото човек става роб на навиците си и мозъкът става мързелив, после заспива. Всички работим упорито в младостта и зрелите си години, за да се отпуснем като остареем и да си почиваме. Мечтите ни стават банални и се свеждат до спокойствие, вкусна храна, лека разходка и много сън. 

Интелектуалната дейност е ограничена до решаването на кръстословици. Увеличават се изискванията и претенциите ни към близките ни. Натиска ни тежестта на миналото. Появява се неразбиране и това ни дразни, а не искаме да приемем действителността каквато е. Губим критичното си мислене. Изобщо способността за мислене. Затваряме се за света създавайки си свой – често жесток и враждебен свят на болезнени фантазии. 

Академикът създал тест, с който се определят първите признаци на тези процеси

Първият признак е липсата на желание за усвояване на нова информация, за учене. Слабоумието не идва изведнъж. С годините се губи желанието да се усвояват нови неща. Например, по-вероятно е да се съгласете да ремонтирате стария си мобилен телефон, отколкото да положите усилие и да проучите инструкциите на някой нов модел. Ученият препоръчва непрекъснато да развиваме мозъка си.

Всеизвестно е, че хората с творчески професии страдат по-рядко от деменция, тъй като са принудени дълги години да запомнят текстове или ноти. Мозъкът на онези, които работят и след пенсионирането си, също работи усилено за дълги периоди от време. Те използват паметта си интензивно, държат пръстта си върху пулса на съвременния живот, проследяват нови тенденции, участват активно в решаването на проблеми от различно естество. Това е гаранция за щастливо смислено дълголетие. 
Редовно приемайте нова информация, дори понякога тя да е трудносмилаема за вас. Търсете още и още информация, за да ви се разясни неясното. Така мозъкът ви ще е зает ежедневно. 
На всеки 2-3 години започвайте да изучавате нещо ново. Не е нужно да ходите в университет или институт. Просто се задълбочете, в това, в което сте избрали да изследвате. Ползвайте академична литература. Решавайте задачи, интелектуални пъзели, попълвайте учебни тестове по различни дисциплини, учете език... Дори и никога да не ви се наложи да проговорите на него. Редовното запаметяване на нови думи ще ви помогне да тренирате паметта си. Прочетете книги, до които никога не сте смятали, че ще се докоснете. Изберете си ново хоби. Научете се да приготвяте нови ястия. Опитайте нови вкусове.
Вторият признак на настъпващата деменция е потъването в сладникавите или пък горчиви блата на миналото. Стареещият човек отказва да използва нови технологии. Всичко това се случва пак поради човешкия мързел. Колко пъти сте чували от възрастните си бащи и майки – техниката ми е чужда, не ги разбирам тия нови джаджи. И сте принудени да обикаляте магазините и да им търсите аналогови устройства, макар цифровите да са много по-удобни и лесни за използване.

Както се пее в една песен – важното, приятели, е сърцата да останат млади. И умовете, бихме добавили. Второто поне го можете. Просто трябва да започнете да действате сега.

Източник

Още по темата:

Какво лекуват кристалите Здраве

Какво лекуват кристалите

Аметистът облекчава главоболието, кварцът е за ум като бръснач, а розовият кварц гони тревожността

Стига вече с тия 10 000 крачки на ден! Здраве

Стига вече с тия 10 000 крачки на ден!

Важно е да не се вторачвате в крачкомера и да не пренебрегвате другите тренировки

И мъжете са хора! Здраве

И мъжете са хора!

Нека възприемем, че е естествено и те да търсят помощ в слабите си дни и по-често да ги питаме как се чувстват

Shimani: обаяние, вдъхновено от Етиопия Здраве

Shimani: обаяние, вдъхновено от Етиопия

Основателката на българската марка за козметика от природата разказва за най-успешните си изделия и чудесата на етиопската култура

Бъди на пост до Коледа! Здраве

Бъди на пост до Коледа!

От 15 ноември укрепи духа си чрез устояване на телесните нужди

Медика – отмори тук! Здраве

Медика – отмори тук!

С неповторимия си екип балнеокомплексът в Нареченски бани ти дарява облекчение на телесна и душевна болка, както и безброй дейности за истинска почивка

Остани си със здраве Здраве

Остани си със здраве

Отърви тялото от отровите чрез хомеопатична детокс терапия

Мъчителното будене в 3 през нощта Здраве

Мъчителното будене в 3 през нощта

Какво се случва и как да се справим

Вторичната изгода от боледуването Здраве

Вторичната изгода от боледуването

Крием зад болестта вътрешните си сблъсъци, тя ни дава по-голям контрол

Вълшебното прахче Здраве

Вълшебното прахче

Благодарение на продуктите „Ентеросан“ преминаваме здрави през сезонните предизвикателства и запазваме бистър ум

Слагат диагноза „алкохолизъм“ само след два въпроса Здраве

Слагат диагноза „алкохолизъм“ само след два въпроса

Учените съветват джипитата да обсъждат с пациентите си по-задълбочено алкохолната зависимост

Черната кутия, която подарява здраве на кожата Здраве

Черната кутия, която подарява здраве на кожата

Бутиковата козметика, създадена на основата на колоидното сребро, озарява и изцелява кожата

Не е вярно, че самотата води до органни заболявания Здраве

Не е вярно, че самотата води до органни заболявания

Опровержението дойде от учени чрез публикация в Nature Human Behavior

Ами ако всичко, което знаем за аутизма, е погрешно? Здраве

Ами ако всичко, което знаем за аутизма, е погрешно?

Ново изследване преобърна общоприетото предположение за аутизма и емоциите

Обединено кралство: Без тв реклами на вредни храни през деня Здраве

Обединено кралство: Без тв реклами на вредни храни през деня

Онлайн рекламите за мазните и сладки продукти се забраняват