Подкрепете ни!




Здраве27 март 2025

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Снимка: Wikimedia Commons
Снимка: Wikimedia Commons
Мария Браняс Морера почина през август 2024 г. на 117-годишна възраст. Ново проучване на нейните гени, микробиома и начина на живот разкрива, че клетките на Браняс действат така, сякаш са 17 години по-млади от нейната биологична възраст. Чревният й микробиом поразително приличал на този на бебе. Тези фактори – съчетани със здравословни навици през целия живот – може да обяснят как Браняс и други свръхстолетници са успели да живеят толкова дълго и спокойно в добро здраве.

Самата Браняс, която е родена в Сан Франциско през 1907 г. и е прекарала по-голямата част от живота си в Каталуния, Испания, споделяше приживе, че дълголетието й се дължи на „късмет и добра генетика“. 

Добри гени, но и добър начин на живот

Според генетикът Манел Естелер от университета в Барселона, дълголетието на Браняс се дължи преди всичко на нейния „привилегирован геном“. Нейната ДНК съдържа вариации, свързани с по-силна имунна система, защита срещу сърдечни заболявания и намален риск от рак. Но може би още по-забележителна се оказала нейната биологична възраст, изчислена чрез увеличаване на метилирането на ДНК – епигенетичен механизъм, който модифицира ДНК, без да променя основната последователност. По тази мярка клетките на Браняс са 17 години по-млади от действителната й възраст.

Те открили и мутации в гени, свързани с имунната дейност, здравето на сърцето и защитата на мозъка.

В САЩ от население от 337 милиона души през 2024 г. е имало 101 000 столетници. Столетниците в момента съставляват едва 0,03% от общото население на САЩ и се очаква да достигнат 0,1% през 2054 г. През 50-те години на миналия век е имало само 2300 американци на възраст 100 и повече години. 
Япония е страната с най-много хора на сто и повече години. Но само 6,1% от тях са на възраст между 105 и 109 години и само 0,2% са на възраст над 110 години (суперстолетници).

Чревен микробиом като на бебе

Забележително е, че Браняс е имала само леки заболявания в по-късните си години – болки в ставите и загуба на слуха, но запазва ясния си ум до самия край. 
Браняс избягвала алкохола и пушенето, обичала ежедневните разходки и се придържала към средиземноморска диета, богата на плодове и зеленчуци. Ядяла по три кисели млека на ден. Изследователите вярват, че тази диета може да е помогнала за култивирането на чревен микробиом, който е необичайно млад.
„Микроорганизмите са от решаващо значение за определянето не само на метаболитния състав на нашето тяло, но и на възпалението, чревната пропускливост, когнитивните способности и здравето на костите и мускулите“, пишат изследователите.
Имунната система и метаболизмът на Браняс също били необичайни за нейната възраст. Използвайки секвениране на едноклетъчна РНК, изследователите определили различните видове имунни клетки в нейната кръв. Те открили необичайно изобилие от свързани с възрастта В-клетки, вид имунна клетка, която обикновено се натрупва при по-възрастни индивиди и е свързана с автоимунни заболявания. Въпреки това, жената нямала признаци на подобни старчески състояния.

Топлотата на семейството и приятелите – рецепта за дълголетие

Анализът на кръвта й разкри изключително ефективен липиден метаболизъм. Тя имала много ниски нива на VLDL холестерол и триглицериди - и двата показателя са свързани със сърдечно-съдови заболявания. Нивата на HDL холестерола, „добрият“ холестерол, били доста високи. Този ефективен липиден профил е свързан с намален риск от деменция и други заболявания, свързани с възрастта.

Браняс била заобиколена от семейството и приятелите си, избягвала стреса и оставала активна както психически, така и физически. Тези полезни навици предотвратяват деменцията и други увреждания, свързани с възрастта.
„Картината, която излиза от нашето проучване, показва, че изключително напредналата възраст и лошото здраве не са неразривно свързани“, казват учените.
Жената е преживяла две световни войни, Гражданската война в Испания, грипната пандемия от 1918 г. и пандемията от COVID-19.
Изследванията са публикувани в сървъра BioRxiv.

Източник

Още по темата:

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни Здраве

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни

Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави

Замърсеният въздух е причина за много от случаите на рак на белите дробове Здраве

Замърсеният въздух е причина за много от случаите на рак на белите дробове

Болестта покосява все повече хора, които никога не са пушили