favorites basket
user
ЗдравеД-р инж. Гинка Стоева, снимки личен архив / 13 юли 2026

102-годишният д-р Исмаел Муньос Анхел: Докато има смисъл, има и живот!

Интервю със знаменития, работещ и до днес лекар за дълголетието, смисъла и истинската медицина

102-годишният д-р Исмаел Муньос Анхел: Докато има смисъл, има и живот!
Д-р Едгар Исмаел Муньос Анхел е специалист в лечението на болката, който живее и работи в Богота, Колумбия. На повече от 102 години, той е вдъхновяващ пример за живот и мъдрост. С д-р Едгар Муньос ни свърза неговият верен приятел от България – проф. Красимир Желев, лекар анестезиолог-реаниматор и един от водещите новатори в Европа в областта на биологичната медицина, с когото ви срещнахме в брой 11/2025 г. и предаване в ютюб канала ни от 18 ноември същата година.

– Д-р Муньос, връщайки се назад, помните ли мига, в който разбрахте, че вашият път е да лекувате хора?

– Да. Има един момент, който никога няма да забравя. Може би именно тогава се роди желанието ми да стана лечител. Когато бях дете, моето по-малко братче имаше нараняване и не можеше да се движи нормално. Спомням си страха, безсилието и усещането, че понякога човек остава сам срещу болката. Тогава за първи път си зададох въпроса: защо страдаме и възможно ли е човек наистина да помогне на друг човек?

Може би точно тогава започна моето търсене. Не просто на професия, а на смисъл. Защото за мен медицината никога не е била само лечение на симптоми. Истинският лечител трябва да разбира човека – неговото тяло, душа, страхове, чувства и жизненост. С годините осъзнах, че човешкото тяло е много по-умно, отколкото си мислим. То има способността да се обновява, да се прочиства и да се връща към естественото си състояние на равновесие. Но след години натрупване на отрови, стрес, страхове и неправилен начин на живот организмът започва да губи тази способност и има нужда от помощ, за да се върне към своята пълноценна работа.

– Какво означава за вас истинското лечение?

– Истинското лечение започва на клетъчно ниво. Когато подобрим клетъчното дишане и увеличим кислорода във всяка клетка, започва да се променя цялата вътрешна работа на организма. Тялото се прочиства в дълбочина. То освобождава отровите, които са се натрупвали с години, без човек дори да го осъзнава. Тогава се задействат отново и защитните му сили. Организмът отново започва да се предпазва и да работи така, както природата го е създала. И нещо много интересно – когато тялото се прочиства, умът също се подрежда. Човек започва да мисли по-ясно, връща си съсредоточеността, вътрешният мир и силите. Много хора живеят в постоянна умора и смятат, че това е нормално. Но не е. Тялото има огромен потенциал за жизненост. Възвръщането му не е магия. То е да дадеш на организма това, от което той има нужда, за да направи онова, което вече знае как да прави.


Д-р Едгар Муньос и проф. Красимир Желев


– Затова ли обръщате толкова голямо внимание на терапии като кислородно-озоновата и невралната?

– Да, защото те работят с естествените механизми на организма. Кислородно-озоновата терапия подпомага клетъчното дишане, подобрява микроциркулацията и регулира вегетативната нервна система. А невралната терапия помага на организма да възстанови своето вътрешно равновесие. Ние често забравяме, че човекът не е просто сбор от органи. Всичко е свързано – нервна система, чувства, мисли, жизнени сили. Затова винаги казвам на пациентите си: пречиствайте не само тялото, но и духа си. Най-вече на енергийно ниво.

– Вие сте лекар с дългогодишен опит и човек, който съчетава различни подходи към здравето. Какво според вас стои в основата на дългия и пълноценен живот?

– С годините стигнах до извода, че най-важното за човека е да е в равновесие. Не само телом, но и духом, душевно, както и в светския живот. Много хора търсят една магическа формула за дълголетие, но истината е, че това е начин на живот.

Аз лично съм силно повлиян от японската философия икигай. Според мен именно там се крие една от тайните на дългия и щастлив живот – да имаш причина да се събуждаш сутрин, да чувстваш, че си полезен, необходим, че животът ти има смисъл. Почти всяка година прекарвам по няколко седмици в Япония.

Това е място, което усещам много близко духовно. Понякога дори имам чувството, че съм живял там в друг живот. Впечатлява ме тяхната култура, прилежание, уважението към човека и към природата, но най-вече начинът, по който остаряват. Там възрастните хора не се отказват от живота. Те остават дейни до последния си ден. Чувстват се част от общността и никога не губят своята роля. Това е изключително важно.

Прочетохте откъс от интервюто на д-р инж. Гинка Стоева Докато има смисъл, има и живот!, което е част от брой 7/2026 на Списание 8. Останалите теми от броя разгледайте тук.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.