Тя написа световен любовен хит без дори да се е целувала
Над 700 са изпълнителите на „Besame mucho“

Снимка: Youtube
Името й е познато на малцина, но е сигурно, че почти всеки може да запее най-известната й творба. Тя триумфално се разхожда из страните и континентите повече от 70 години. „Besame mucho“ е сред най-популярните мелодии на Земята днес.
Точната дата на раждане на Консуело Веласкес, правнучката на великия испански художник Диего Веласкес, е неизвестна. Може би 1924-а или 1921-а, или пък 1916-а. Тя е родена в Мексико, в малкото градче Запотлан ел Гранде. Остава пълен сирак рано. Цялата грижа за осиротялото бебе се поема от роднините на майката, които не пестят сили и пари за нейното образование. На четиригодишна възраст Консуело вече свири перфектно на пиано.
На 15-годишна възраст, след като завършва музикално училище в Мексико Сити, където семейството се е преместило по това време, самата Консуело дава уроци по музика, за да не е в тежест на чичо си и леля си. Повече от всичко момичето обича да свири на пиано и да слуша опера.
Една вечер, развълнувана се връща от концерт с творби на известния испански композитор Енрике Гранадос. Вдъхновена от красотата на музиката му, тя на един дъх написва текста и мелодията на най-големия хит на всички времена и народи. Консуело изтананикала сътвореното от нея парче на приятелката си. Тя я посъветвала да я изпрати в местния радиоканал, за да участва в конкурс за млади таланти. Песента спечелила първо място. Звучала почти непрекъснато в ефир.
Девойката била срамежлива и не пожелала да отиде да си вземе паричната награда, помолила приятелката си да го направи. Програмният директор на канала Мариано Рибера Конде поискал жива среща с авторката. Той не подозирал, че всъщност отива на среща със съдбата си. Ще минат само три години и той ще поиска от Консуело Веласкес да стане негова съпруга.
Не след дълго песента с непретенциозна мелодия и думи връхлетява САЩ и до 1944 г. за няколко месеца оглавява една от най-престижните американски класации. През 1946 г. Консуело Веласкес получава покана лично от Уолт Дисни да посети Холивуд. Поразен от красотата на мексиканката, Дисни веднага й предлага главната роля в новия си филм, договор за крупна сума и партньорство в кадър със знаменития Грегъри Пек. Веласкес отказва.
Не била амбициозна, пък и вече се била разочаровала в своя идол Грегъри Пек (който все пак успява да опита флирт за трите й седмици престой във филмовата Мека). В Холивуд Консуело се чувствала не в свои води и искала само едно - да се върне в Мексико възможно най-скоро.
След премиерата на филма на Дисни със саундтрак "Besame Mucho" песента започва триумфалното си шествие по света. Консуело е скромна и неопитна. Отказва много изгодни договори и с годините името й като автор на песента остава в сянка.
Омъжва се за Мариано Рибера Конде, ражда му двама синове (по-късно те стават известни художници в Мексико) и надживява съпруга си с 36 години. През творческия си живот Консуело написва над 200 песни, симфонии и музикални композиции, но никоя от творбите й не може да повтори успеха на първия й импулс.
С течение на времето „Besame mucho“ се превръща в култ, в символ на цяла епоха. Хитът е изпълняван в над 100 държави на 120 езика и има тираж от над 100 милиона - винил и дискове! "Besame Mucho" е изпята от Пласидо Доминго, Луис Армстронг, Елвис Пресли, Франк Синатра и дори "Бийтълс" (общо над 700 изпълнители).
Консуело Веласкес умира през 2005 година от усложнения, възникнали след сърдечен пристъп.
Още по темата:

Боб Дилън на 84 г. и Уили Нелсън – на 93 г. ще са на една сцена на 4 юли в Тексас
Пикникът на У. Нелсън за четвърти юли се провежда за първи път през 1973 г.

Ива Сапунджиева ви кани във фантастичния кварцов свят
Духовният пратеник на Земята е изпратен до единственото място във Вселената, където връзката с висшите измерения е изключително силна...

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.
Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Любовта е да отделиш цялото си внимание на друг - без предубеждения и планове
Ричард Чембърлейн си тръгна 2 дни преди да навърши 90 г.

Станислав Лем: „Хората не желаят да живеят вечно. Те просто не искат да умират”
Ако адът съществува, той е компютризиран

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство
Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък
„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза
Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Световни звезди, нов мюзикъл и великолепни камерни концерти ви очакват на сцената на Софийската опера
Вижте програмата за март 2025 г.

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции
„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо
Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“
Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой
193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците

Джордж Оруел – Пророк на тъгата
Надали днес някой се съмнява в безсмъртието на Биг Брадър. И това е повече от притеснително...

... Образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице
75 години от смъртта на великия антиутопист Джордж Оруел