Фуминори Накамура: „Тъмнината на фантастиката може да бъде лечебна“
Какво превръща един човек в убиец? Не е ли изпълнен всеки от нас със сенки, които могат да въстанат внезапно при определени обстоятелства?

Трудно е да се мисли за някого, който има проблеми като тези на главния герой в „Моето унищожение“, но може би това е целта. Авторът е направил кариера чрез прекрачване на границите на екзистенциалния ужас, хвърляйки светлина върху най-тъмните сенки на човечеството. „Материалът, от който черпя цялата си фантастика, съм самият аз“, казва Накамура. „Понякога пиша за моите действителни преживявания, леко променени, или използвам опита си като отправна точка и развивам историята от там. Материалът съм самият аз.”
След като прочетох книгите на Накамура, съм озадачен от това твърдение, пише авторът на статията в The Japan Time Иън Малони „Моето унищожение“ се задълбочава в психологическите мотиви на един убиец, а другите му романи са пълни с насилие и травма. Когато е помолен да изясни какво има предвид обаче, той не уточнява къде тегли границата между реалността и измислицата. „Мисля, че ще предубедя читателя, ако кажа коя част от един от моите романи се основава на моя опит и коя е измислена“, казва той.
„Пиша такива романи, защото живея с постоянното усещане колко трудно се живее. Мисля, че на всяко човешко същество му е трудно да живее до известна степен. Насилването към жизнерадост може да бъде наистина трудно. Всъщност много хора казват, че мракът на фантастиката може да бъде изцеляващ“, казва той през смях.
„Мислех, че като включа истински криминален случай в моята измислица, бих могъл да разширя обхвата на романа и да изобразя най-скритите дълбини на човешката психология“, казва той за избора си да изследва в „Моето унищожение“ случай от реалния живот - серийния убиец Цутому Миядзаки. „Избрах случая на Миядзаки, защото той е един от най-известните престъпници в Япония и защото е извършил може би едно от най-сложните психологически престъпления.“
Бет оприличава четенето на Накамура с „преобръщане на задушени от плевели скали в блатистия терен“, добавяйки, че „може да сме дълбоко обезпокоени от това, което намираме, но обръщането на камъни не създава тези ужаси; то просто ги извежда наяве.“
„Моето унищожение“ не е лесно четиво поради редица причини, не на последно място защото читателят дълго време е толкова объркан, колкото и героите, относно случващото се. „През по-голямата част от книгата читателят е озадачен. Изобщо не е сигурен какви събития са го довели до мястото, където се намират персонажите, накъде отиват нещата“, казва Бет. „Голяма част от историята е предадена чрез ярки спомени, но тези спомени са пълни с дупки и са разпръснати.“ Следователно е почти невъзможно да се говори за сюжета, без усещането да се развали напълно.
„Въпреки че структурата на този роман е сложна, моето намерение е да пиша четливи и достъпни романи“, казва Накамура. Той със сигурност е успял, тъй като „Моето унищожение“ е натрапчиво четиво. Объркването – това, което Бет нарича „постоянна прегръдка на неизвестното“ – е мотивиращо, изискващо от читателя да не изоставя историята, да следва главния герой през пластове от значимост, множество разказвачи с натрошена идентичност и конкуриращи се текстове, които се блъскат във взаимно, припокриващи се и противоречащи си тези.
Какво превръща човек в убиец? Може ли да е нещо толкова малко като едно просто предложение? Обърнете тази страница и може да загубите целия си живот. С My Annihilation, Фуминори Накамура, майстор на литературния ноар, изгради пъзел от разказ под формата на изповедален дневник, който въвлича своя читател в отвратително престъпление. Ровейки безмилостно в най-тъмните кътчета на човешкото съзнание, My Annihilation разпитва неописуемите мисли, споделяни от всички хора, които могат да бъдат чудовищни, когато бъдат оживени, разкривайки с обезпокоителна честност психологическите мотиви на един убиец. (Amazon.com)
Още по темата:

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.
Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Любовта е да отделиш цялото си внимание на друг - без предубеждения и планове
Ричард Чембърлейн си тръгна 2 дни преди да навърши 90 г.

Станислав Лем: „Хората не желаят да живеят вечно. Те просто не искат да умират”
Ако адът съществува, той е компютризиран

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство
Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък
„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза
Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Световни звезди, нов мюзикъл и великолепни камерни концерти ви очакват на сцената на Софийската опера
Вижте програмата за март 2025 г.

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции
„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо
Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“
Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой
193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците

... Образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице
75 години от смъртта на великия антиутопист Джордж Оруел

Джордж Оруел – Пророк на тъгата
Надали днес някой се съмнява в безсмъртието на Биг Брадър. И това е повече от притеснително...

Идеите съществуват извън нас самите, свързани сме в някаква абстрактна земя
Дейвид Линч: Подобно на светлината, тъмнината произлиза от отражението на света

Деми Мур: Сценарият и Вселената ми казаха, че имам още какво да свърша
Никога няма да сме достатъчно силни, красиви или успешни, нека с любов правим това, което е важно за нас