Децата трудно ще се депресират, ако родителите им са спокойни и уверени
Мадлен Алгафари съветва как да успокоим най-малките
Мадлен Алгафари е психотерапевт, писателка, редактор и режисьор. Специализира в индивидуална и групова психотерапия, а основните теми, с които тя се занимава, са екзистенциални проблеми, психодиагностика, неврози, фобии, хранителните разтройства.
Предизвикателство за всеки родител е да разбере какво чувства неговото дете, как възприема дадената ситуация и как тя се отразява на психиката му. А още по-трудно е да открие правилния подход, чрез който да бъде упора и закрила на любимото си и безценно същество. Именно по тези теми говори психотерапевтът Мадлен Алгафари.
За какви притеснителни знаци в поведението на децата трябва да внимават родителите?
Разстроен сън. Повишен апетит – особено за сладки неща, които временно успокояват. Повишена потребност от физически контакт. Понякога се наблюдава регрес в поведението – т.е. детето започва да се държи като по-малко, отколкото е. Понякога такива знаци са и някои телесни симптоми, които са психогенни и представляват соматизирана форма на потиснати емоции – гняв, страх.
Как да направим ежедневието им по-разнообразно, ако са затворени у дома?
Ако става дума за тийнейджър – разговори за интересни за него неща – спорт, музика, отношения с другия пол, приятелства. Също съвместно спортуване в домашни условия. За тях е важно да останат свързани с връстниците си. Не можем да им забраним комуникация в социалните медии.
Как да ги успокоим, ако се притесняват за възрастни роднини?
Когато искаме да успокоим едно дете, е важно ние самите да сме спокойни. Думите също са важни и съобразени с възрастта, но ако ние самите излъчваме спокойствие и вяра, децата ще се чувстват също така. Можем да им кажем всичко, но е важно тонът ни да е спокоен. Разбира се, не можем да говорим за смърт на много малки деца.
Как да се справим, ако имат изблици на гняв или депресия?
Трудно ще се депресира дете, чийто родител не е депресиран. А ако има повод да е тъжно, можете да го изслушате, успокоите и разведрите накрая с положително преживяване.Как да успокоим безпокойството им?
Прегръдка, топъл тон на гласа, отвличане на вниманието с нещо забавно и интересно и, както по-горе казах, – с вашето собствено успокояване. Съществуват различни техники за намаляване на тревожността – дълбоко и бавно издишване, физическа активност, отвличане на вниманието, приемащо отношение и към трудностите. Има безплатни многочасови лекции по темата на фейсбук страницата на Български институт по Неорайхианска аналитична психотерапия: „Вирусът на паниката“ и „Как да запазим психичното си здраве при криза?“. А безпокойството в случая ще намалее и ако изгасите телевизорите вкъщи.
Как да избегнем скандали, които са резултат на повишеното напрежение у дома?
Като се научите да говорите със спокоен тон и топла категоричност и за нещата, които не ви харесват. Ако умеете да говорите от полето на добронамереността и любовта дори и за недоволството си, скандали няма да има. Ако все пак се стигне до експлозивни реакции, все пак е добре отново да преброите до 10 и да издишате няколко пъти преди да говорите.
Настоящата ситуация катализира стари, замитани под килима конфликти. Много хора потърсиха терапевтична помощ в момента именно за отлагани дълго проблеми.Как самите родители да бъдат спокойни и премерени?
Мисля, че цялата тази извънредна световна ситуация ще помогне на много хора да постигнат повече осъзнатост и зрялост. Една от причините за крайностите в поведението ни е именно незрелостта, фактът, че много хора са възрастни на години, но не й на съзнание. Ако се затруднявате да останете спокойни и премерени, потърсете терапевтична подкрепа. В момента всички колеги сме отворени за такава. Общуването с терапевт позволява смяна на много гледни точки, преосмисляне на отношения. Това по принцип са шансовете в терапевтичния процес, които могат да позволят на възрастните да осъзнаят личната си отговорност, смисъла на случващите се неща, силата, която имаме, за да се саморазболяваме или самолекуваме.
Сега могат да се потърсят и много полезни и приятни изживявания, зареждащи позитивно, за които до сега в живота не е оставало време и пространство.Как родителите да отговарят на трудни въпроси, зададени им от децата относно ситуацията?
Спомнете си филма „Животът е прекрасен“ с Роберто Бенини. На какво беше способен един баща, за да не разбере детето му, че е попаднало в концлагер. Затова се изисква зрялост, за да си родител. На различните възрасти трябва да се говори с различни думи, за да може детето да разбере, но важното е да не се всява страх! Най-важна е интонацията и излъченото спокойствие, без излишен драматизъм. Универсални примери не е добре да се дават, защото всеки родител познава най-добре детето си и може да избере най-верните за него думи.
Как да спрат децата да прекарват цялото си време на компютъра без това да изглежда като наказание?
Преди години говорехме много за последиците от прекалено суровото възпитание, но днес все по-често говорим за вредните последици от прекалено либералното възпитание.
Как да се предпазят децата от самоубийствени мисли?
Като не им позволим да се депресират. Това означава, че и самите ние трябва да запазим оптимистичната си нагласа. Самоубийствени мисли може да има дете, расло в дисфункционално семейство. Трудно ще се потисне дете, чиито родители са спокойни, усмихват се и му отделят качествено внимание. Това означава, че родителят не бива да пропусне да се погрижи и за себе си. Най-голямото наказание за едно дете е нещастният родител, а щастливият е най-големият подарък и пример за начина, по който то самото да се отнася към себе си.
И не забравяйте, родители, че чрез децата си растете и вие. А при кризисни ситуации – още повече, защото децата са още деца. Очаква се големите да сте вие!
Още по темата:
Проектираме щастие!
„За да бъде човек добър архитект, той трябва да е сред хората“, вярва арх. Вержиния Николова, създавайки райското място за живеене „Синевир“
Ела при алианите, ако искаш да познаеш българите
Писателят Мухарем Алиосман за пророческите сънища в рода му, препятствията пред духовния човек и съвременния отпор срещу общността
Ива Лаловска: „За да оцелеят, костенурките имат голяма нужда от помощта ни“
През Спасителния център за костенурки са минали над 6000 животни, повечето от които успешно върнахме в природата
Богомила-Сандия: „Книгата наръчник „Новолуния и Пълнолуния" може да се ползва вечно"
Сега сме откъснати от естествените природни цикли и имаме нужда от нещо, което да ни напомня за тях
Безмилостната липса на сън години наред не те прави добър родител
Специалистът по детски сън Алексис Дюбиеф: „80% от това, което четете за бебешкия сън в социалните медии, е абсолютно погрешно!“
Безсмъртието е в безусловната любов
Марек Каравелов: Живородна България е общество, което си припомня как сме създадени по дизайн от Твореца
Розмари Де Мео: Да, аз съм Райна!
Питат ме дали написаното е истина. Истината е далеч по-невероятна, споделя авторът на „Стопанката на Господ” и на „Зарана”
Дева Премал: Мантрите имат силата да променят живота
Всеки ден се уча да живея с повече любов и с повече прошка, казва известната изпълнителка, която идва за втори път в България
Не ти откриваш йога, йога открива теб
Ежедневно виждам как телепатията и интуицията в хората се развиват все повече, казва Борислава Генова - собственик на йога студио Mettasense Yoga&Relax
Посредникът между два свята
Те са сред нас, но не ги виждаме, а те не ни чуват. Борис Бъндев обаче строи мост, за да ни срещне и да заживеем заедно
„Понякога само едно изречение е достатъчно, за да се промени ходът на събитията”
Менталистът Диян Костадинов се надява да направи първото магично шоу на Луната
Искаме отговори!
От декември през 3 месеца давам кръв за плазма за лечение, но не ми издават зелен сертификат. Питам защо?
Д-р инж. Петър Сапунджиев: Не трябва да се заблуждаваме, че Антарктида ще остане такава, каквато е
Сега това е най-близкото до друга планета, до което можем да се докоснем на Земята
Милена Иванова: Него си го прибраха, защото той трябва да служи за нещо по-висше
Да обичаш и да загубиш Милен Цветков
Чистим Авгиевите обори
Ще останат само души, които могат да откликнат на новите вибрации и енергия, и искат да живеят в мир и любов
Мартин Иванов: Бих през лицето съвременната „култура“
Как 18-кратният победител в предаването „Последният печели” върна носталгията по едни като че ли отдавна забравени времена