Ще заплава ли „Титаник” отново?
Австралийски милиардер обещава, че репликата на легендарния кораб ще тръгне по вода през 2022 г.

Снимка: NOAA/Institute for Exploration/University of Rhode Island (NOAA/IFE/URI). - http://www.gc.noaa.gov
Един от тези мечтатели е и австралийският милиардер Клайв Палмър, който от няколко години насам говори за идеята да пусне копие на „Титаник” по маршрута от 1912 г. Още през 2013 той създава компанията „Blue Star Line”, с име взаимствано от някогашната „White Star Line”, и започва да дава гръмки обещания за възраждането на легендарния кораб. Но начинанието му до този момент не бе вземано много на сериозно, защото той неколкократно преустановява дейността си и отлага датата на пускането. Спореше се дали изобщо строителството на кораба е започнало и ако е така, къде точно. Работата бе уж поверена на корабостроителница в Китай, но после и това се отрече. И сега, най-после, след всичките неясноти, изглежда, че Палмър отново е заработил усърдно по проекта си да създаде кораба-реплика.
Новият лайнер ще се казва „Титаник II” и вече е обещано да тръгне по вода през 2022 г. Ще е идентичен с първия, за да може изживяването да е максимално автентично. В случай, че по ирония на съдбата и вторият “Титаник” запотъва, този път са предвидени достатъчно лодки, но също и най-новите технологии за безопасност, отговарящи на всички световни стандарти. Също парните котли ще бъдат заменени от дизелови двигатели, ще има по-голям рул, а корпусът, за да е по-здрав, ще бъде заварен, вместо занитен. Предвидена е и допълнителна палуба, от която ще може да се наблюдава по-обзорно хоризонтът и да се избегне евентуален сблъсък с обекти по пътя. Тоест в техническо отношение това ще бъде съвременен модерен кораб, който ще е съвсем малко по-голям от първия, но дизайнът и обзавеждането ще са точно като от едно време. Максималната скорост отново остава 24 възела. Разделението на първа, втора и трета класа също ще се запази, както и условията, които тези класи са предлагали. Удоволствия от типа на телевизия и интернет няма да са предоставени. Единственото осъвременяване по отношение на пътническите удобства ще е наличието на климатична инсталация.
По този начин свикналите да пътешестват с днешните модерни круизи навярно ще се разочароват. „Титаник II” ще е изживяване само за истински ценители на ретро естетиката. Създателите до толкова искат да потопят гостите си в атмосферата, че в гардероба на всяка каюта ще са оставени тоалети в типичния стил от началото на 20-ти век, които хората ще могат да обличат, ако желаят. Но най-интересното, разбира се, ще бъде самият интериор. Местата за отдих и забавление ще представляват детайлно копие на онези от първия „Титаник”. Басейнът, гимнастическият салон и залата за бадминтон ще позволят на пътуващите да поспортуват по същия начин като от преди век. Интересно е обаче дали в салона за пушене този път ще се допускат и дами. Имало е и турска баня, която ще бъде претворена, както и шикозно кафене в парижански стил, станало популярно сред младежите от първа класа. То също е предвидено да присъства отново в пълния си блясък.
Трета класа ще предлага не по-малко екзотика. Там гостите ще се хранят в помещение, подобно на казармена столова с типичните дълги маси, подредени в редици. Ще спят на койки и към каютите няма да има баня, а само умивалник за най-спешните хигиенни нужди.

снимка: iStock
Именно тези стремежи довеждат и до неговия крах. На 10 април 1912 г. „Титаник” тръгва по маршрута Саутхемптън - Ню Йорк и пет дни по-късно, след сблъсък с айсберг, потъва в ледените води на Атлантическия океан. В онази нощ районът е осеян с късове лед, заради които много кораби пускат котва до сутринта. Те изпращат на „Титаник” предупреждения за опасността, но въпреки това той продължава напред с пълна скорост от 24 възела. Точно заради високата си скорост, когато айсбергът се възправя фронтално на кораба, той не успява да направи добра маневра и така да избегне сблъсъка. 2 часа и 40 минути по-късно потъва. Броят на жертвите надвишава 1500, като в съвременната история това е най-голямата морска катастрофа, случила се в мирно време. Корабът е разполагал със спасителни лодки, стигащи само за една трета от пасажерите, а причината е, че наличието на повече лодки би го загрозило.
„Титаник” е един от трите британски лайнера от серията „Олимпик”. По онова време Великобритания и Германия се надпреварват кой ще произведе по-бързи и по-големи кораби. Германия води в надпреварата, когато в отговор британската компания „Cunard Line” пуска своите два супер бързи „Лузитания” и „Мавритания”, които получават прозвището „Хрътките на морето”.
Има множество хипотези за обстоятелствата, причинили събитието и вече цял век се спори и разследва. На около 4-5 мили е имало друг кораб, който не е реагирал на сигналните ракети, изпратени от потъващия „Титаник”, а сетне е угасил светлините си и е изчезнал като фантом в мрака. Дълги години се изяснява кой е бил този кораб и защо не е отговорил на сигналите за помощ. Други загадки пък са свързани със самия удар. Вярвало се е, че айсбергът е разпорил десния борд като нож, от там са се наводнили шест от водонепроницаемите отделения и така параходът е загубил своята плавателност.
Към средата на 20-ти век изследователски екипи започват да се спускат до дъното на океана и постепенно разбулват тайната на кораба. През 80-те години с вече новите видео и снимачни техники се вижда, че корпусът на е бил разкъсан, а всъщност са поддали нитовите шевове. Това се е случило, защото за икономия са използвани нитове от по-нисък клас. Такива с по-високо съдържание на въглерод биха спасили живота на 1500-те жертви.
Всичките тези полемики около съдбата на „Титаник” водят до мистифицирането на историята и внедряването и в популярната култура. Тя се превръща в печеливш бизнес. В края на 20-ти век е съставена пътуваща изложба от артефакти, изнесени от дълбините, която обикаля света. Множество музеи пък са изцяло посветени на „Титаник” и годишно привличат хиляди посетители. А през 2012 год., по случай стогодишнината от трагедията в Белфаст, на мястото на някогашната корабостроителница бе открит огромен развлекателен център, посветен на лайнера и сега това е една от основните туристически атракции на града.
Още по темата:

Древен ръкопис за Мерлин и крал Артур използван за подвързия
Учените успяха да възстановят и текста, и изображенията

Няма сензационни новини в обнародваните подробности по убийството на Джон Кенеди
63 000 страници са публикувани на сайта на Националната администрация за архиви и досиета

Но вие българи ли сте?
Честит празник! „Но ний знаем, че в нашто недавно, свети нещо ново, има нещо славно..."

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.
Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба!
Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Тряба да са издирват вайводи, биле учени или прости. Има ги!
152 г. от обесването на Васил Левски

Домът на Бог
Писмеността съхранява гласа на отминалите събития. В много случаи тя запазва живо настоящето. Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен.

Трябваше да отрека знанието, за да направя място за вярата
Имануел Кант: Няма нищо по-висше от разума

До 15 дни ще има план за обнародване на всички документи по убийството на Кенеди
Тръмп нареди да се разсекрети и цялата информация по убийствата на д-р Мартин Лутър Кинг-младши и Робърт Ф. Кенеди

Владислав Шпилман – истинският човек зад образа на героя в „Пианистът“
Историята на Владислав Шпилман е мрачна и разтърсваща

Тайнствата на Водици: Пробуждане на животворната сила на водата
Днес небето се разтваря и се сбъдва всяко желание, изречено пред водата

46 г. пр. н. е. е най-дългата година в историята с 445 дни
Древните календари не отразявали сезоните, били неточни и водели до обърквания

Американски сайт удостои Перперикон с титлата „Мачу Пикчу на Европа“
Това е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка, пише islands.com

С каква цел e построен Стоунхендж?
Загадъчният монумент може да е бил политически проект, но се е провалил

Коледа с врага
И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Ще чествам Коледа в сърцето си и ще се опитам да я запазя през цялата година
Вече 181 години очарователната приказка на Чарз Дикенс обикаля света и преподава човечност