Амелия Еърхарт: Живот до смърт в небесата
Краят на „Кралицата на въздуха” е обвит в мистерия

снимки: Wikipedia
Амелия Еърхарт или просто Мили, както галено я наричат близките й, се ражда на 24 юли 1897 г. в щата Канзас, САЩ. До тийнейджърските си години бъдещата авиаторка се обучава вкъщи от своята майка, баба и гувернантка. Майката й – Еми, от малка й дава пример за това какво значи да си смел. Тя е първата жена, изкачила Пайкс Пийк в САЩ, с внушителната височина от 4300 м.
В края на Първата световна война, виждайки завръщането на ранените войници, Амелия Еърхарт решава да стане медицинска сестра. През 1918 г. с нахлуването на Испанския грип и докато лекува болните, самата тя става жертва на заразата.
През същата година посещава авиошоу с ефектни демонстрации на пилот от войната и се запалва по идеята тя самата да полети в небесата. Започва вдъхновяващия си живот на летец във време, когато жените авиатори са изключителна рядкост. Първият й полет е през 1920 г., когато тя е 23-годишна.
През 20-те години на миналия век Америка е покосена от тежка финансова криза. Парите са кът и Амелия е принудена да продаде своето Канарче и да започне работа като учител и социален работник. Същевременно започва да пише статии за няколко американски печатни издания, свързани с авиацията.

Безстрашната Амелия постепенно опитомява небесната шир. Тя става първия човек, летял сам от Хавайските острови до Калифорния, от Лос Анджелис до Мексико сити, от Мексико сити до Ню Йорк и още много дестинации, непрелитани до момента. Тя се превръща в истинска знаменитост, а американската преса започва да я нарича „Кралицата на въздуха“.
През 1931 г. смелата авиаторка се жени за Джордж Путнам, с когото се запознава две години по-рано. По това време той е женен, но се развежда, за да мине отново под венчилото с новата си избраница – Амелия Еърхарт, в която е безумно влюбен. В деня на сватбата тя изпраща писмо по куриер до него, в което пише:
„Трябва да разбереш, че нито ти трябва да спазваш средновековните норми за преданост към мен, нито аз се чувствам обвързана с тях".Без граници в небето и без граници в любовта. Но това далеч не означава безразборни връзки и разврат. А просто, че всеки от партньорите сам поема отговорността за своите действия и отношението си към другия. Тя гледа либерално на брака и в този контекст – отказва да смени фамилното си име. През същата година Еърхарт поставя нов световен рекорд. Този път за височинно издигане – достига 18 415 фута.
Смелата авиаторка става фигура, на която всички се възхищават и почти няма човек, който да не е чувал за нея и подвизите й в небето. Тя се превръща в една от най-известните жени пилоти в съвременния свят, такава остава и до днес в историята на авиацията.

Последният полет на Амелия Еърхарт трябва да е околосветски. Той щял да бъде най-дългият такъв – 47 хил. км. Това означава нов рекорд, записан на сметката на легендарната авиаторка. Обиколката започва на 20 юни 1937 г. Всичко върви по план до 2 юли. Амелия и вторият пилот – Фред Нунан, са само на 11 хил. км. от крайната си цел, когато самолетът им изчезва мистериозно над Тихия океан. Това е един от най-загадъчните случаи в историята на авиацията, който остава неразрешен и до днес.
Въпреки мащабните издирвателни операции на американското правителство и лично на Путнам, който не може да се примири с неизвестността и не се отказва да търси своята любима, резултат няма. Щателно са претърсени всички острови в Тихия океан, над които е летял самолетът на Амелия Еърхарт, но останки от него така и не са намерени. Не са открити и телата на пилотите.
„Моля те, разбери, че съм съвсем наясно с рисковете. Искам да го направя, защото искам да го направя. Жените, също като мъжете, трябва да опитват да постигнат невъзможното. Когато се провалят, техният провал трябва да служи като предизвикателство за останалите".
Каквато и да е истината, едно е сигурно – примерът и постиженията на Амелия Еърхарт са записани със златни букви в историята на авиацията. Те са вдъхновили много други жени да се докоснат и да овладеят въздушното пространство, стремейки се да достигнат и дори да подобрят рекордите на Еърхарт. Колкото до нейното изчезване – какъв по-логичен начин да си отиде от този свят?
Още по темата:

Древен ръкопис за Мерлин и крал Артур използван за подвързия
Учените успяха да възстановят и текста, и изображенията

Няма сензационни новини в обнародваните подробности по убийството на Джон Кенеди
63 000 страници са публикувани на сайта на Националната администрация за архиви и досиета

Но вие българи ли сте?
Честит празник! „Но ний знаем, че в нашто недавно, свети нещо ново, има нещо славно..."

Не отстъпваме. Умираме на място до последния човек.
Шипченската епопея: „Хора ли отбиваха атаките на противника – смъртни ли са те?”

Баба Марта не е баба!
Тя е булка, мартеницата е разветият й сватбен чаршаф. Пижо и Пенда са нашите Ин и Ян.

Тряба да са издирват вайводи, биле учени или прости. Има ги!
152 г. от обесването на Васил Левски

Домът на Бог
Писмеността съхранява гласа на отминалите събития. В много случаи тя запазва живо настоящето. Неслучайно в миналото ръкописът се е смятал за свещен.

Трябваше да отрека знанието, за да направя място за вярата
Имануел Кант: Няма нищо по-висше от разума

До 15 дни ще има план за обнародване на всички документи по убийството на Кенеди
Тръмп нареди да се разсекрети и цялата информация по убийствата на д-р Мартин Лутър Кинг-младши и Робърт Ф. Кенеди

Владислав Шпилман – истинският човек зад образа на героя в „Пианистът“
Историята на Владислав Шпилман е мрачна и разтърсваща

Тайнствата на Водици: Пробуждане на животворната сила на водата
Днес небето се разтваря и се сбъдва всяко желание, изречено пред водата

46 г. пр. н. е. е най-дългата година в историята с 445 дни
Древните календари не отразявали сезоните, били неточни и водели до обърквания

Американски сайт удостои Перперикон с титлата „Мачу Пикчу на Европа“
Това е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка, пише islands.com

С каква цел e построен Стоунхендж?
Загадъчният монумент може да е бил политически проект, но се е провалил

Коледа с врага
И през Първата, и през Втората световна война сражаващи се от двете страни слагат оръжие и празнуват заедно

Ще чествам Коледа в сърцето си и ще се опитам да я запазя през цялата година
Вече 181 години очарователната приказка на Чарз Дикенс обикаля света и преподава човечност