Падението на Facebook
Платформата е счупена и нито човек, нито машина могат да я поправят
Илюстрация: Unsplash.com
Пазарът драстично подценява опасността, в която се намира компанията. В много краткосрочен план реакцията на потребителите може просто да попречи на растежа на нейните приходи. В дългосрочен план обаче институционализираният неуспех ще лъсне и недостатъците на Facebook ще превърнат социалната медия в христоматиен пример за това как дори най-мощните компании могат да загинат от своята алчност и корупция.
Според данните, публикувани наскоро от Statcounter, глобалният пазарен дял на Facebook в социалните медии е спаднал от 75,5% през декември 2017 г. на 66,3% през декември 2018 г. Най-големият спад е в САЩ, от 76% - на 52%. Както показват резултатите от проучването на Cowen, публикувани тази седмица, тези спадове в ангажираността ще продължат да потискат печалбите на компанията. Анкетирайки 50 висши купувачи на реклами в САЩ, контролиращи общо 14 милиарда долара в бюджети за дигитални реклами през 2018 г., 18% са заявили , че намаляват разходите си за Facebook. В резултат на това платформата Facebook ще загуби 3% от пазарния си дял.
Без съмнение борбите на Facebook не се отнасят само до гръмки скандални заглавия в медиите. В продължение на години се сриват един след друг различни приоритети за иновации. Най-значимият успех на компанията в областта на „иновациите“ през последните няколко години беше копирането на иновациите на конкурент - крадене на характеристики от Snapchat.
Скандалите обаче най-много осакатиха марката на компанията и разкриха културното загниване във висшите редици. Помислете само за най-сензационните откровения, появили се през 2018-а:
- 17 октомври: The Verge съобщава, че Facebook е знаел за неточности в показателите за гледане на видеоклипове, които предоставя на рекламодатели и марки за повече от година. „Надутите показвания на видеоклипове накараха рекламодателите и медийните компании да залагат твърде много на видеоклипове във Facebook.“
- 14 ноември: „Ню Йорк Таймс" публикува разследващ доклад, който разкрива, че Facebook е наел консервативна PR компания, за да оскверни конкурентите и да сведе до минимум намесата на компанията в изборите в Русия през 2016 г.
- 5 декември: Британските законодатели пускат 250 страници вътрешнокорпоративни имейли от Facebook, които показват, че „ръководителите на компанията бяха безмилостни в амбицията си да събират повече данни от потребителите, да извличат отстъпки от разработчиците и да унищожават евентуални конкуренти“, пише "Ню Йорк Таймс".
- 14 декември: Facebook разкрива, че грешка позволява на разработчиците на приложения на трети страни да имат достъп до снимки, които хората може да не са споделяли публично, като потенциално са засегнати до 6,8 милиона потребители.
- 17 декември: Два доклада на Сената разкриват шокиращите размери на дезинформацията, която Русия разпространява в социалните медийни платформи по време на изборите през 2016 г., Instagram е най-силният инструмент на Кремъл.
- 18 декември: „Ню Йорк Таймс" съобщава, че Facebook е предоставил на най големите световни технологични компании далеч по-широк достъп до потребителски данни, отколкото беше разкрито преди, включително и на руската търсачка Yandex.
- 20 декември: TechCrunch съобщава, че „Групите за чат на WhatsApp се използват за разпространение на незаконна детска порнография, прикрита от пълното криптиране на приложението“.
- 27 декември: „Ню Йорк Таймс" получава 1400 страници от указанията за модериране на Facebook и открива неразбираема бъркотия от объркващ език, пристрастия и очевидни грешки.
Да се разчита на десетки хиляди модератори да анестезират цифровото село е както неадекватно, така и имайки предвид докладваните условия на труд, неетично и експлоататорско. AI (изкуственият интелект) също не е решение. Според Wired Facebook твърди, че 96% от изображенията за възрастни и голите снимки, които потребителите се опитват да качат, сега автоматично се откриват и свалят от AI. Това звучи като успех, но ако се изчислят процентите с грешки се получава следното: че само през третото тримесечие на 2018 г. 1,3 милиона такива изображения са направени публично достъпни (30,8 милиона са свалени).
Още по темата:
Chat GPT: Задавали са ми въпроса „Как да накарам магарето си да говори?“
Вчера тръгна и нова версия на българския GPT, прочетете интервю с двамата братя
Приложение за телефон помага да тренирате за осъзнати сънища
Подходът „Направи си сам“ е за развлечение, но и за самообучение
Талибански закон забранява на жените да говорят на улицата
„Когато зряла жена напусне дома си по необходимост, тя е длъжна да скрие гласа, лицето и тялото си“, пише в разпоредбите
Портрет, нарисуван от хуманоиден робот, продаден на търг за 1 млн. долара
27 оферти е имало в Sotheby's за картината на Ай-Да
Изкуственият интелект ще унищожи творческото писане
След 20 г. няма да има много хора, които могат да пишат, прогнозира компютърният експерт Пол Греъм
Най-големият крокодил в плен в света умря на 110 години
Някои източници твърдят, че Касий се е излюпил преди повече от 120 г.
Тийнейджър се самоуби след чат със създадена от изкуствен интелект героиня
Родителите съдят собственика на чатбота
Обещаните от Илон Мъск къщи за по 10 000 долара вече са на пазара
Производителите смятат да решат жилищната криза и да помогнат на бедните да имат покрив над главите
Истината за Хелоуин
Келтите вярвали, че тази нощ е границата между живота и смъртта. Тя е толкова тънка, че мъртвите бродят по земята.
Потвърдено: смяната на часовниците увеличава броя на ПТП
Автомобилната асоциация на UK и Tesco Bank с нови изследвания за влиянието на промяната през есента върху шофьорите
В света има над 300 различни езика на знаците
На какъв език мислят хората, които никога не са чували човешка реч?
Виена държи първото място в класацията за любимо европейско направление
Американците слагат Токио, Сингапур, Сидни и Кейптаун начело на предпочитанията си
„Луната на ловеца“ е с 30% по-ярка и най-голямата тази година
Снимайте красавицата и я споделете в коментарите към статията във фейсбук
Калифорния легализира кафенета за канабис
Досега черният пазар задушаваше лицензираните търговци на дребно
Какво мислят българите за изкуствения интелект?
Повечето анкетирани не смятат, че алгоритмите са създадени, за да ни манипулират и контролират
Към 45 г. и на 60 г. се случва едно от неприятните събития в живота
Определиха точната възраст, на която лицето и тялото стареят драстично