Населението на Китай намалява за първи път след големия глад през 1959-61 г.
Производствените разходи за труд там вече са два пъти по-високи от тези във Виетнам

Снимка: Wikimedia.org
Общият коефициент на плодовитост в Китай (средно брой раждания на жена) е бил 2,6 в края на 80-те години - много над 2,1 (нивото, необходимо за припокриване на смъртните случаи). Коефицентът е между 1,6 и 1,7 към 1994 г., спадна до 1,3 през 2020 г. и е едва 1,15 през 2021 г. За сравнение, в Австралия и САЩ общият коефициент на плодовитост е 1,6 раждания на жена. В застаряваща Япония е 1,3.
Тенденцията към намаляване на възпроизводството се задълбочава, въпреки че Китай изостави през 2016-а политиката си за едно дете на семейство и въведе през миналата година стимулиране на раждаемостта - за три деца има данъчни, финансови и социални облекчения.
Съществуват различни теории защо китайските жени не желаят да раждат въпреки огромните облекчения, предоставяни от държавата. Едната е, че китайците вече били свикнали да живеят на малки семейства. Друга обяснява тенденцията с нарастващите разходи за живот, трета - с все по-късната възраст, на която се сключва брак, което забавя ражданията и потиска желанието за деца.
Освен това в Китай има по-малко жени в детеродна възраст, отколкото може да се очаква.
Съотношението мъже-жени също е нарушено. Докато в света средно на всеки 106 момчета се раждат 100 момичета, в тази държава мъжките рожби са 120, а в някои провинции - 130 на 100 момичета.
Населението в трудоспособна възраст на Китай достигна своя пик през 2014 г. и се очаква да се свие до по-малко от една трета от този пик до 2100 г. Възрастното население на Китай (65+) се очаква да продължи да нараства през по-голямата част от това време, надминавайки населението в трудоспособна възраст още преди 2080 г. Това означава, че докато в момента има 100 души в трудоспособна възраст, издържащи 20 възрастни хора, до 2100 г. 100 китайци в трудоспособна възраст ще трябва да издържат до 120 възрастни.
Средногодишният спад от 1,73% на населението в трудоспособна възраст на Китай създава условия за много по-нисък икономически растеж, освен ако производителността не напредне бързо. По-високите разходи за труд, движени от бързо намаляващата работна сила, ще изтласкат нискомаржовото и трудоемко производство от Китай към страни с изобилие от работна ръка като Виетнам, Бангладеш и Индия. В момента производствените разходи за труд в Китай вече са два пъти по-високи от тези във Виетнам.
В същото време Китай ще трябва да насочи повече от своите производствени ресурси към предоставяне на здравни, медицински и грижи за възрастни хора, за да отговори на нуждите на все по-застаряващото население. Моделирането на Центъра за политически изследвания към Университета Виктория предполага, че без промени в пенсионната система на Китай, пенсионните плащания ще нараснат пет пъти - от 4% от БВП през 2020 г. до 20% от БВП през 2100 г.
За страни износителки на ресурси като Австралия тези промени вероятно ще изискват преориентиране на износа към производители извън Китай. За вносителите на стоки, включително САЩ, източникът на стоки постепенно ще се измести към нововъзникващи производствени центрове.
Въпреки прогнозите, че живеем в „китайския век“, новите данни за динамиката в населението на най-многочислената държава пренареждат конфигурациите и вещаят, че влиянието й върху световната икономика ще отслабва и може да се премести другаде – включително към съседна Индия, чието население се очаква да изпревари Китай през следващото десетилетие.
Още по темата:

Хиляди стреснати потребители на социалните мрежи ожалиха мечките в Йелоустоун
Оказа се, че и снимката, и информацията за блокиралите входа на парка гризли са фалшиви

Проектът на НАСА „Първата жена на Луната“ може и да не се осъществи
Споменаванията на цветнокожи и международни партньори в космическите проекти са ограничени според новите разпоредби

„10 Аха! стъпки за помирение“ в нашия магазин
Най-добрият подарък с пожелание за мир и съгласие във взаимоотношенията

10-милионният посетител на Rijksmuseum наистина спал под картина на Рембранд
Основната цел била човекът да не знае, че го очаква нощ в музея

Учен казва, че сме с 50% повече от 8,2 милиарда
Доводът му е неточното преброяване в селските райони

Пчеларите оценяват 2024 г. като бедствена
Причините са свързани с климата, дъмпинговия внос и ниските изкупни цени

Гарванът Джими e с над 600 роли в киното
Птицата е звезда, застрахована за 10 000 долара в средата на миналия век. В един момент има 21 резервни двойника.

Двамата заточеници остават на борда на международната космическа станция
Мисията на НАСА за спасяване на блокираните астронавти отново беше отложена

Роклята, която раздели света на две
10 години от публикуването на снимката, предизвикала най-големите обсъждания в интернет

Възможно е слоновете да предусещат смъртта си
Съществуват ли така наречените „слонски гробища“?

Вземи тъмните ми дни и ми донеси светли
Какво разказват в Румъния за историята на усукания червено-бял конец

Специални сайтове и приложения ще ви помогнат да се ориентирате в парада на планетите
Тази седмица в небесният спектакъл участват 7 ярки хубавици

САЩ въвеждат получаване на гражданство срещу 5 милиона долара
Пазаруването на „златни карти“ ще започне до две седмици

14-годишен индиец чупи 6 световни рекорда по смятане наум за 1 ден
Смята, че способностите му се дължат на факта, че практикува йога