
снимка: iStock
Учени от Нюйоркския университет твърдят, че слушането на музика, пиенето на кафе и други ежедневни удоволствия са полезни за човешкия мозък. Насладата от дребните любими действия подобрява когнитивните функции, включително концентрацията и паметта. Статия с резултатите от изследването е публикувана в списание Scientific Reports.
Участниците в експериментите слушали музика, пиели кафе и вдишвали приятни аромати според индивидуалните си предпочитания. Те носели гривни за наблюдение на промени в потоотделянето и температурата на кожата. На главите им били монтирани сензори за наблюдение на мозъка. Използвайки алгоритъма MINDWATCH, изследователите анализирали мозъчната активност на различните участници въз основа на електродермалната активност – промяна в електрическата проводимост на кожата, причинена от емоционален стрес.
Доказано било, че музиката и кафето значително променят мозъчната активност на субектите, модулирайки изпълнението на задачите на работната памет. Стимулирането чрез ежедневните удоволствия предизвиква повишена мозъчна бета вълнова активност, което води до достигане на пик на когнитивното представяне.
Изследователите пускали на участниците няколко вида музика: енергизираща и релаксираща, позната на субекта, както и нова музика, генерирана от изкуствен интелект (AI), която отразява предпочитанията на съответния човек. Познатата енергизираща музика водела до по-големи степени на подобрение в производителността (измерени чрез време за реакция и правилни отговори), отколкото релаксиращата музика. Музиката, генерирана от AI, като че ли действала най-мобилизиращо, но учените искат да направят още изследвания, за да са съвсем сигурни.
Пиенето на кафе също довело до забележимо, но по-слабо изразено увеличение на производителността в сравнение с музиката, а ароматите се оказали най-слабо мобилизиращи.